Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Heyecan verici Formula 1 Miami GP, ABD TV izlenme rekorunu kırdı

Heyecan verici Formula 1 Miami GP, ABD TV izlenme rekorunu kırdı

Bu hafta sonu Miami Grand Prix’si, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki canlı televizyon izleyicileri arasında yeni bir Formula 1 izleyici rekoru kırdı.

ESPN bildirdi Pazar günü ABC yayınını ortalama 3,1 milyon izleyici izledi ve en yüksek sayı 3,6 milyon oldu. Önceki rekor ortalama izleyici sayısı 2,6 milyon izleyiciydi (2,9 milyona ulaşmıştı) ve bu, 2022’deki ilk Miami GP yarışı sırasında kırılmıştı. Daha sonra televizyon reytingleri geçen yılki yarışta düşerek 1,96 milyona ulaştı.

Bu, 2023’ten bu yıla kadar izlenme sayısında yüzde 48’lik bir artışı ve 2022 rakamlarına göre neredeyse yüzde 20’lik bir artışı temsil ediyor.

Bu aynı zamanda Formula 1’in reytinglerde NASCAR’ı geride bıraktığı nadir ve belki de ilk zaman. Kansas Speedway’deki Cup Series yarışının Pazar günü saat 15.00’te, Miami GP yarışının ise saat 16.00’da başlaması planlandı. Ancak AdventHealth 400 yağmur nedeniyle üç saat gecikti. Kyle Larson, serinin şimdiye kadarki en yakın bitişinde yarışı Chris Buescher’a karşı 0,001 saniye farkla kazandı. NASCAR, FS1’i geçen yıla göre yüzde iki düşüşle 2,296 milyon kişinin izlemesiyle sonuçlandı. Adam Stern Spor İşletmeciliği Dergisi.

ABD F1 TV yarış derecelendirmeleri (ABC)

mevsim Miami Büyük Britanya Amerika Grand Prix’si Las Vegas Büyük Britanya

2022

2,6 milyon

1,34 milyon

2023

1,96 milyon

1.169 milyon

1.3 milyon

2024

3,1 milyon

Daha sonra belirlenecek

Daha sonra belirlenecek

Not: ABD Grand Prix’si Ekim ayının Pazar günü yapılır, dolayısıyla NFL’nin ABD izleyicileriyle yarışır.

Grand Prix’in canlı izleyiciliği bu hafta sonu Amerikalı izleyicilerin kırdığı tek rekor değildi. ESPN’de yayınlanan Cumartesi günkü Sprint ortalama 946.000 izleyiciye ulaştı; formatın 2021’de tanıtılmasından bu yana yeni bir rekor. Önceki rekor, ortalama 883.000 izleyiciyle 2023 Azerbaycan Sprint’ine aitti.

READ  PFT'nin 12. Hafta 2023 NFL Güç Sıralaması

F1 izleyici sayısındaki artışın, Lando Norris’in Max Verstappen’e karşı 7,6 saniyelik galibiyetiyle bağlantılı olduğu düşünülüyor; bu, İngiliz pilotun şimdiye kadarki ilk F1 zaferiydi. (Formula 1 başka bir spordan da faydalanmış olabilir; ABC, Grand Prix öncesinde Orlando Magic ile Cleveland Cavaliers arasındaki 7. Maçı yayınladı.)

İlk turun sonunda Norris altıncı sıradaydı ancak “iyi bir tempoya sahip olduğumuzu biliyordu ve ben de uzun vadede rekabetçi olacağımızı biliyordum.” McLaren sürücüsü başını aşağıda tuttu ve Verstappen’i görüş alanında tutarak itti.

Norris, “Max’i hâlâ görebiliyorum. Max’i gördüğünüzde umut vardır” dedi. “Ve Max’i pistte sık sık görmüyorsunuz. Bu yüzden altıncı sıraya döndüğümde bile, bir güvenlik aracının olması ya da benim yönümde bir şey olması ihtimalinin olabileceğini her zaman biliyordum.”

Güvenlik aracı dönemi istediği gibi ilerledi ve pite girip yeni lastikler almasına olanak sağladı. Turlar azaldıkça ve İngiliz sürücü baskıyı sürdürdükçe Norris ve Verstappen arasındaki fark yavaş yavaş açıldı. “Son turda en hızlı turu atmak istedim ama Andrea’nın (Stella, McLaren takım patronu) pit duvarında şöyle dediğini hayal ediyordum: ‘Hayır, Lando, lütfen.’ benimle konuşuyordu ama sonra ‘Hayır, Lando, lütfen’ diye düşündüm. “Onu eve götürüp sakinleş. Ama o zaman bile, biliyorsun, uzak durmak istedim ve fotoğrafta Max’in olmasını istemedim. Ben çizgiyi aştığımda öyle olduğunu sanmıyorum ve böylece iş halledildi.”

Norris’in galibiyeti spor açısından kritik bir anda geldi. TV izleyiciliği 2018’dekinin neredeyse iki katı kadar olsa da (“Drive to Survive” Netflix’te yayınlanmadan önce), geçen yıl 2022’ye kıyasla yüzde 9,1 düşüş gösterdi. Racing’in son zamanlarda ne kadar önyargılı olduğu göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil. Miami’den önce Verstappen 27 yarışın 23’ünü kazanmıştı (Ferrari’den Carlos Sainz ve Red Bull’dan Sergio Perez ikişer yarış kazanmıştı). Hollandalı’nın Miami’de bir galibiyet daha elde etmesi bekleniyordu.

READ  2024 NFL Playoffları Resmi, 18. Hafta Sıralaması: Bills, AFC East'i kazandı; Packers play-off'a kalmayı garantiledi

George Russell, Norris’in galibiyeti hakkında şunları söyledi: “Yarışı muhtemelen yıllar önce kazanmayı hak etmişti. Bence Formula 1’deki tüm sürücüler için, tek takım ve tek sürücünün olduğu bir çağda, birisinin bu fırsatı yakaladığını görmek her zaman harikadır. bunu gerçekleştirmek için.” Zafer.

Ve TV izleyicileri de aynı fikirde görünüyor.

(Max Verstappen, Lando Norris ve Charles Leclerc’in ana fotoğrafı: Eva Marie Uzcategui/Anadolu, Getty Images aracılığıyla)