Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan adını Bharat olarak değiştirecek mi? G20 daveti tartışmasını açıklamak

Hindistan adını Bharat olarak değiştirecek mi?  G20 daveti tartışmasını açıklamak

YENİ DELHİ, 6 Eylül (Reuters) – Kendisine “Bharat’ın Başkanı” diyen Hindistan Devlet Başkanı Draupadi Murmu’nun G20 zirvesi sırasında bir akşam yemeğine gönderdiği davetler, hükümetin ülkenin adını değiştirmek üzere olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı .

Hindistan ismi üzerindeki tartışmalar nelerdir?

Geleneksel olarak, Hindistan anayasal kurumları tarafından düzenlenen davetiyelerde, metin İngilizce olduğunda daima Hindistan, Hintçe olduğunda ise Bharat adı geçmektedir.

Ancak G20 yemeğine yönelik İngilizce davetiyelerde Bharat’ın Murmu Başkanı adı veriliyor.

Cumhurbaşkanlığından bir yetkili, Reuters’in sorulması üzerine bu konu hakkında yorum yapmak istemediklerini söyledi.

Başbakan Narendra Modi hükümetinin Hindu milliyetçi ideolojisi ve Hintçe kullanımını artırma çabası göz önüne alındığında, eleştirmenler çağrılarda Bharat’ın kullanılmasına hükümetin resmi bir isim değişikliği için baskı yaptığını öne sürerek yanıt verdiler.

Yıllar geçtikçe, Modi’nin milliyetçi Bharatiya Janata Partisi (BJP) hükümeti, Hindistan’ın kölelik zihniyeti olarak adlandırdığı şeyin ötesine geçmesine yardımcı olacağını iddia ederek kasaba ve şehirlerin sömürgeci isimlerini değiştirdi.

Ülkenin resmi adı nedir?

İngilizcede Güney Asya devine Hindistan denilirken, Hint dillerinde Bharat, Paratha ve Hindustan olarak da anılıyor.

Anayasanın İngilizce versiyonunun önsözü “Biz Hindistan Halkı…” ifadesiyle başlıyor ve ardından belgenin ilk bölümünde “Hindistan, yani Bharat, bir Devletler birliği olacaktır. ”

Hintçe dilinde, Anayasa, ülkelerin adlarını belirten ve Hintçe şöyle yazan kısım dışında, her yerde Hindistan’ı Bharat sözcüğüyle değiştiriyor: “Bharat, yani Hindistan, bir devletler birliği olacaktır.”

Hindistan’ın adının sadece Bharat olarak değiştirilmesi, Parlamentonun her iki kanadında da üçte iki çoğunlukla onaylanması gereken bir Anayasa değişikliği gerektirecektir.

Hükümet resmi olarak ismi değiştirecek mi?

Bazıları için tartışmanın zamanlaması aydınlatıcıdır.

READ  Vitaly Gerasimov: Ukrayna, Rus generalin Harkov'da öldürüldüğünü iddia etti

Olay, hükümetin bu ayın sonlarında Parlamento’nun beş günlük sürpriz bir olağanüstü toplantısını herhangi bir gündemi açıklamadan duyurmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Hareket, isim değişikliğinin oturum sırasında tartışılıp onaylanabileceğine dair doğrulanmamış raporlara yol açtı.

Böyle bir hamlenin yolda olduğuna dair herhangi bir onay yok ancak hükümet üyeleri ve iktidardaki Bharatiya Janata Partisi, Bharat isminin Hindistan’a göre öncelik alması gerektiğini öne sürdü.

BJP’nin ideolojik babası Rashtriya Swayamsevak Sangh, ülkeyi her zaman Bharat olarak adlandırmakta ısrar etti.

Bir hükümet sözcüsü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Her iki ismin tarihi nedir?

Her iki isim de iki bin yıldan fazla bir süredir ortalıkta dolaşıyor.

Bharat adının bazı destekçileri İngiliz sömürgecilerin burayı “Hindistan” olarak adlandırdığını söylerken, tarihçiler ismin sömürge yönetiminden yüzyıllar öncesine dayandığını söylüyor.

Hindistan, Sanskritçe’de Sindhu olarak adlandırılan İndus Nehri’nden kaynaklanmaktadır. Büyük İskender’in M.Ö. 3. yüzyıldaki Hint seferinden önce bile Yunanistan gibi uzak yerlerden gelen seyyahlar İndus Nehri’nin güneydoğusundaki bölgeyi Hindistan olarak tanımlıyorlardı.

Eski Hint kutsal yazılarında geçen Bharat adı daha da eskidir. Ancak bazı uzmanlara göre coğrafyadan ziyade sosyal ve kültürel kimlik terimi olarak kullanılıyordu.

(Raporlayan: Krishn Kaushik, Düzenleyen: William McLean)

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Krishn, Hindistan yarımadasındaki siyasi ve stratejik meseleleri aktarıyor. Daha önce uluslararası bir soruşturma konsorsiyumu olan Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nde çalıştı; Hint Ekspresi. ve savunma, siyaset, hukuk, kurultaylar, medya, seçimler ve soruşturma projeleri üzerine yazılar yazan Caravan Magazine. Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu’ndan mezun olan Creation, çalışmaları nedeniyle çok sayıda ödül kazandı. İletişim: +918527322283