Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Prigozhin, Wagner’in şefinin basın servisi olan özel bir cenaze törenine gömüldü

Prigozhin, Wagner’in şefinin basın servisi olan özel bir cenaze törenine gömüldü
  • Yaroslav Lukiev’in yazdığı
  • BBC haberleri

video başlığı,

İzle: BBC Prigozhin’in mezarına olabildiğince yaklaşıyor

Basın bürosunun bildirdiğine göre, Wagner’in şefi Yevgeny Prigozhin, St Petersburg’da özel bir cenaze töreninde toprağa verildi.

Kendi şehrinde törenin “kapalı” olarak yapıldığını ve “kendilerini uğurlamak isteyenlerin Porokhovskoye Mezarlığı’nı ziyaret edebileceğini” ekledi.

Rus yetkililer, 23 Ağustos’ta Moskova yakınlarında düşen bir uçakta bulunan on cesedin genetik analizi sonrasında paralı asker şefinin ölümünü doğruladı.

Kremlin kazadan kendisinin sorumlu olduğu yönündeki spekülasyonları yalanladı.

Ancak hem yurt içinde hem yurt dışında çok sayıda Rus gözlemci, 62 yaşındaki Prigozhin’i, Haziran ayında başlattığı silahlı isyanın engellenmesinden bu yana “yürüyen ölü bir adam” olarak tanımladı.

Prigozhin’in sağ kolu Dmitry Utkin de dahil olmak üzere gemideki 10 kişinin tamamı, Moskova’nın kuzeybatısındaki Tver bölgesinde meydana gelen kazada hayatını kaybetti.

Wagner’in basın servisi Salı günü Telegram’da kısa bir açıklama yaparak Prigogine’in cenazesine ilişkin bilgi verdi.

Daha fazla ayrıntı sağlamadı.

görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğraf başlığı,

Putin’e sadık olan Prigozhin, Haziran ayında durdurulan silahlı isyana öncülük etti.

Rusya’nın MSK1 web sitesi, mezarlık yetkililerinin cenazenin Salı günü yerel saatle 16:00 (13:00 GMT) civarında gerçekleştiğini söylediğini aktardı.

“İşte bu [Prigozhin’s] Yetkililer yakınlarının da isteyeceğini söyledi.

MSK1 ayrıca Prigozhin’in babasının mezarının yanına gömüldüğünü söyledi. Sahada siyah, sarı ve kırmızı Wagner bayrağının da görülebildiğini sözlerine ekledi.

St Petersburg’un Fontanka haber ajansı, mezarlığın polis ve kolluk kuvvetleri tarafından köpeklerle “doldurulduğunu” bildirdi.

Yetkililerin Prigozhin’in mezarına toplu hac ziyareti yapmaya hazırlandığına inanıldığından girişe metal dedektörleri yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

görüntü kaynağı, Rex/Shutterstock

Fotoğraf başlığı,

Raporlar Yevgeny Prigozhin’in babasının yanına gömüldüğünü söylüyor

Ayrı bir gelişmede, aynı zamanda talihsiz uçakta bulunan Prigozhin’in birinci yardımcısı Valery Chekalov’un cenazesi Salı günü St. Petersburg’un Severnoye Mezarlığı’nda düzenlendi. 47 yaşındaki adamın, Batılı hükümetlerin paralı asker grubunu finanse etmek için kullanıldığını söylediği Prigozhin’in askeri olmayan ticari çıkarlarını yönettiğine inanılıyor.

Günün erken saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Prigozhin’in savaşçılarının Putin’in Şubat 2022’de Ukrayna’yı topyekun işgalinde kilit rol oynamasına rağmen Kremlin liderinin Prigozhin’in cenazesine katılmayacağını söyledi.

Fotoğraf başlığı,

Uçak Moskova’nın kuzeybatısındaki Tver bölgesine düştü.

Putin olayın ardından yaklaşık 24 saat sessiz kaldı. Ertesi gün tüm kurbanların ailelerine taziyelerini iletti.

Prigogine’i “hayatta ciddi hatalar yapan” “yetenekli bir kişi” olarak nitelendirdi.

Ve Haziran ayında, bir zamanlar Putin’e sadık olan Prigozhin, Rus silahlı kuvvetlerinin iki üst düzey generaline karşı isyana öncülük etti.

Paralı askerleri Rusya’nın güneyindeki Rostov-na-Donu kentinin kontrolünü ele geçirdi ve Moskova’ya doğru yürüyor, isyanı başkentten yalnızca 200 kilometre (125 mil) uzakta durduruyordu.

Putin o dönemde isyanı “ihanet” ve “sırttan bıçaklama” olarak nitelendirmişti ancak daha sonra Wagner savaşçılarının Rus düzenli ordu birimlerine katılması veya Rusya’nın müttefiki Belarus’a taşınması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ancak Rus güvenlik güçlerinin bir şekilde uçak kazasına karıştığı yönünde yoğun spekülasyonlar vardı.

BBC’nin Amerika’daki medya ortağı CBS, ABD’li yetkililerin kazanın en olası nedeninin özel uçaktaki patlama olduğunu söylediğini aktardı.

Peskov, suç söylentilerini yalanlayarak bunların “kesinlikle yalan” olduğunu söyledi.

READ  Biden, Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı cinayeti tartışmalarını sorguladı