Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan, Chandrayaan-3 itiş ünitesini Dünya yörüngesine geri döndürüyor

Hindistan, Chandrayaan-3 itiş ünitesini Dünya yörüngesine geri döndürüyor

WASHINGTON – Chandrayaan-3 iniş aracını aya taşıyan uzay aracı, gelecekte Hindistan’ın aydan örnek getirme misyonunu destekleyecek teknolojilerin bir gösterimi olarak Dünya yörüngesine geri döndü.

Hindistan uzay ajansı ISRO, 4 Aralık’ta Chandrayaan-3 misyonunun itiş modülünün, uzay aracını alçak ay yörüngesinden döndüren Ekim ayından bu yana yapılan bir dizi manevranın ardından artık yüksek Dünya yörüngesinde olduğunu duyurdu. ISRO daha önce itki modülünü Dünya yörüngesine döndürmeye yönelik herhangi bir çabayı açıklamamıştı.

2.145 kilogramlık itiş ünitesinin asıl amacı, Chandrayaan-3 iniş aracını birincil eliptik Dünya yörüngesinden alçak ay yörüngesine aktarmaktı. ISRO’nun I-3K uydu veri yolunun değiştirilmiş bir versiyonu olan modül, 14 Temmuz’da fırlatılmasının ertesi gününden itibaren apojiyi yörüngeye yükseltmek için çeşitli manevralar gerçekleştirdi, ardından ay ötesi enjeksiyon yanığı ve ay yörüngesine yerleştirme yanığı izledi. Modül, 17 Ağustos’ta iniş aracı ayrılmadan önce Ay’ın 150 kilometre yukarısında neredeyse dairesel bir yörüngeye doğru ilerledi.

İniş aracı 23 Ağustos’ta ayın yüzeyine başarıyla indi. İtki modülü yörüngede kaldı ve burada Dünya’yı gözlemlemek için Spektroskopik Yaşanabilir Gezegen Polarimetresi veya SHAPE adı verilen tek bir cihazı çalıştırdı. ISRO, iniş aracı ayrıldıktan sonra tahrik modülü hakkında çok az bilgi verdi.

içinde ifadeISRO, fırlatma doğruluğunun ve önceki manevraların uzay aracında 100 kilogramdan fazla itici gaz bıraktığını doğruladıktan sonra tahrik ünitesini Dünya yörüngesine geri döndürmeye karar verdiğini söyledi. Bu plandaki ilk manevra 9 Ekim’de gerçekleşti ve ayın etrafındaki yörüngesinin yüksek noktası 150 kilometreden 5.112 kilometreye çıkarıldı.

Modül, 13 Ekim’de bir Dünya ötesi enjeksiyon manevrası gerçekleştirdi ve onu, 10 Kasım’da etki alanını terk etmeden önce Ay’a dört yakın yaklaşma yapacak bir yola soktu. Uzay aracı yüksek bir Dünya yörüngesine girdi ve ilk sınırını 22 Kasım’da 154.000 km yükseklikte yaptı.

READ  Işık bükülmesi fenomeni aracılığıyla 30 milyar güneş terimi kütlesine sahip süper kütleli bir kara deliğin tespiti

ISRO, manevranın SHAPE’in Dünya yakınında gözlem operasyonlarına devam etmesine izin verdiğini söyledi. Manevraların “gelecekteki ay görevleri için ek bilgi elde etmek ve örnek bir geri dönüş görevi için görev operasyon stratejilerini göstermek” amacıyla tasarlandığını ekledi.

ISRO, ay numunesi iade misyonu planlarını resmi olarak açıklamadı. Ay’a yönelik bir sonraki görevi, Japon uzay ajansı JAXA ile ortak bir çalışma olan Ay Kutup Keşif Misyonu veya LUPEX’tir. Bazen Chandrayaan-4 olarak da adlandırılan bu görev, ayın güney kutup bölgesini keşfetmek için bir Japon geziciyi Hintli bir iniş aracıyla eşleştirecek. En geç 2026 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ancak ISRO yetkilileri yakın vadede örnek bir geri dönüş misyonu gönderme olasılığını tartıştı. ISRO’nun Aur Rao Uydu Merkezi direktörü Shri M. Sankaran, 24 Ekim’de AIAA’nın ASCEND konferansındaki bir panel tartışmasında, “Hindistan hükümeti bize uzay araştırmaları için çok sıkı bir zaman çizelgesi verdi. Örnek iadesine ihtiyacımız var” dedi. Las Vegas, yaklaşık dört yıl içinde Ay’dan geliyor.”

Görünüşe göre 17 Ekim’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin başkanlık ettiği ISRO liderlik toplantısına atıfta bulunuyordu. öğle yemeği Başbakanlık Ofisi, 2035 yılına kadar bir Hint uzay istasyonu kurulması ve 2040 yılına kadar Hintli bir mürettebatın aya indirilmesi gibi hedeflerden bahsetti, ancak ay örneğinin geri dönüşü konusunu tartışmadı.

Konferansta daha sonra yapılan bir sunumda Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün örnek bir geri dönüş misyonu için bir konsept geliştirdiğini söyledi ancak bu konuda ayrıntıya girmedi. “Bu örneğin iadesi ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ile LUPEX misyonu muhtemelen hemen hemen aynı anda gerçekleşecek” dedi.

İtki modülünün Dünya yörüngesine dönüşü, Chandrayaan-3’e bir ay örneğinin gönderilmesi için gereken tekniklerin ilk gösterimi değildi. Eylül ayında ay yüzeyindeki operasyonlarının son günlerinde, uzay aracı motorlarını yeniden çalıştırdı ve yüzeyden yaklaşık 40 santimetre yükseldikten sonra, orijinal iniş yerinden 30 ila 40 santimetre uzağa indi. “Bu ‘başlangıç’, insan örneklerinin ve misyonlarının gelecekte geri dönüşü için heyecan uyandırıyor!” ISRO yayımlamak Sosyal medyada.

READ  Mars astronotları bir gün Kızıl Gezegende roket yakıtı üretebilirler. İşte nasıl