Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan kökenli eski Singapur bakanı başkanlık seçimlerini kazandı

Hindistan kökenli eski Singapur bakanı başkanlık seçimlerini kazandı

Eski Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam ülkenin cumhurbaşkanı seçildi. (dosya)

Singapur:

Resmi sonuçlara göre, Singapur’un eski başbakan yardımcısı Tharman Shanmugaratnam, Cuma günü, on yıldan fazla bir süredir şehir devletinde büyük ölçüde törensel görev için yapılan ilk çekişmeli oylamada başkan seçildi.

Seçim yönetimi, seçmenlerin oylarının yüzde 70,4’ünü aldıktan sonra 66 yaşındaki ekonomistin rakip adaylara karşı kazandığı zaferi duyurdu.

Seçim yetkilisi Tan Ming Doi, “Bay Tharman Shanmugaratnam’ın Singapur Başkanı olarak seçilen aday olduğunu duyuruyorum” dedi.

Bay Shanmugaratnam, 2017 yılında altı yıllık görev süresi boyunca rakipsiz yarışan görevdeki Halima Yacob’un yerini aldı.

Sonuçlar açıklanmadan önce yaptığı konuşmada Shanmugaratnam, “Bunun Singapur için bir güven oyu olduğunu düşünüyorum. Birlikte ilerleyebileceğimiz bir gelecek için bir iyimserlik oyu” dedi.

Şehrin birikmiş mali rezervlerini resmi olarak denetleyen ve belirli eylemleri veto etme ve yolsuzlukla mücadele soruşturmalarını onaylama yetkisine sahip olan pozisyon için katı şartlar bulunuyor.

Gözlemciler, Tharman Shanmugaratnam’ın zaferinin, onun adaylığını desteklediğine inanılan iktidardaki Halkın Hareket Partisi için bir destek anlamına geldiğini söyledi.

Singapur’u 1959’dan bu yana sürekli olarak yöneten parti, başkanlık seçimleri öncesinde nadir görülen bir dizi siyasi skandalla sarsıldı.

Aynı zamanda eski bir maliye bakanı olan Shanmugaratnam, partizan olmayan cumhurbaşkanı pozisyonuna aday olmak için istifa etmeden önce uzun süredir PAP’ın destekçisiydi.

Hükümetle geçmişteki bağları nedeniyle seçim kampanyası sırasında bağımsızlığı sorgulanmıştı.

(Başlık dışında bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

READ  Seul'de sel: Güney Kore'nin başkentinde rekor düzeyde yağışlar, binaları ve arabaları sular altında bırakırken en az 8 kişinin ölümüne neden oldu.