Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan, ülkeleri COVID-19 vakaları arttıkça testleri artırmaya çağırıyor

Hindistan, ülkeleri COVID-19 vakaları arttıkça testleri artırmaya çağırıyor

Cuma günkü bir Reuters çetelesi, Hindistan federal hükümetinin, ülkenin Eylül ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısını kaydetmesinin ardından eyaletlerden acil durum sıcak noktalarını belirlemelerini ve COVID-19 için testleri hızlandırmalarını istediğini gösterdi.

Federal sağlık bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, son 24 saatte 6.050 yeni COVID-19 vakası olduğunu ve geçen yılki durgunluktan bu yana keskin bir artış eğilimini sürdürdüğünü söyledi.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanı Mansukh Mandavia eyaletlerin hazırlık derecesini gözden geçirmek için yaptığı bir toplantıda onlardan genom testlerini hızlandırmalarını ve hastanelerde deneme tatbikatları yapmalarını istedi.

Günlük yeni vaka sayısı, Mart ayı sonunda yaklaşık 2.000’den neredeyse üç katına çıktı.

Sağlık bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir endişe varyantı olarak sınıflandırılan XBB.1.16’nın yaygınlığının Şubat ayındaki %21,6’dan Mart ayında %35,8’e yükseldiğini ve hastaneye yatışların veya ölümlerin arttığına dair bir kanıt bulunmadığını ekledi.

Toplam aktif vaka sayısı son 24 saat içinde 14 ölümle 28 bin 300’ün üzerine çıkarak ülkedeki hastalık nedeniyle resmi ölüm sayısını 530 bin 943’e çıkardı.

Hindistan, salgının üç yıl önce başlamasından bu yana 44,7 milyondan fazla doğrulanmış COVID-19 vakası kaydetti ve bu, ABD ve Çin’den sonra en yüksek üçüncü ölüm oranı.

(Shilpa Jamkhandikar ve Sudipto Ganguly tarafından bildiriliyor) Kurgu, Kirsten Donovan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  İsrailli bir yetkili, uluslararası toplumun bunu yapmaması halinde İsrail'in Husi isyancılara karşı harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi