Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hint-Pasifik çerçevesi nedir, içinde kimler var ve neden önemli?

Hint-Pasifik çerçevesi nedir, içinde kimler var ve neden önemli?

bizim cumhurbaşkanımız Joe Biden Bu haftaki ilk Asya turu sırasında Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesini veya IPEF’i resmen sundu ve Washington’un Asya-Pasifik bölgesindeki uzun zamandır beklenen ekonomik stratejisini ortaya koydu.

Beş yıl sonra gelir ABD tek taraflı çekildi Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da 12 ülke tarafından imzalanan bir ticaret anlaşması olan Trans-Pasifik Ortaklığı’nın

Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmesiyle birlikte, kalan ülkeler CPTPP’yi veya dünyanın en büyük çok taraflı ticaret anlaşmalarından biri olan Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklığını başlatmaya devam etti. Çin katılmak istedi.

O zamandan beri ABD, Çin ile olan ticaret savaşı nedeniyle daha da şiddetlenen bölgede büyük ölçüde yok oldu. Ancak IPEF buzu kırdı.

Ancak analistler ve gözlemciler, anlaşmanın “dişlerinden” yoksun olduğunu ve etkili ya da gerçek politikadan daha sembolik olduğunu söylüyorlar.

CNBC, Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesinin neyle ilgili olduğuna bir göz atıyor.

IPEF nedir?

Bölgede Çin’e karşı koymanın bir yolu olarak, katılımcı ülkelerin ilişkilerini pekiştirmeleri ve pandemiden etkilenen esnek tedarik zincirleri oluşturmak gibi bölgeyi ilgilendiren kritik ekonomik ve ticari konulara girmeleri için ABD liderliğindeki bir çerçevedir.

Bu bir serbest ticaret anlaşması değildir. Uzmanlar bunun ticaret anlaşmalarının önünü açabileceğini söylese de, herhangi bir pazar erişimi veya tarife kesintisi tespit edilmedi.

Crane Fund Advisors’ın genel müdürü ve ABD’nin eski Singapur büyükelçisi David Adelman Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Bence Başkan Biden maalesef bir ticaret anlaşmasının başlangıcı olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.”

Asyalı ortakların gerçekten istediği şey ticaret. Sanırım piyasaya girmek istiyorlar. Ve IPEF’in ticari unsuru gerçekten eksik.

Brian Mercurio

Çin, Hong Kong Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü

Avustralya, Hindistan, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan dört uluslu Dörtlü’nün aksine, bir güvenlik anlaşması da değil.

Başlangıç ​​olarak, Amerika Birleşik Devletleri, Dörtlünün üyelerini içeren ilk 12 ülkeyle ortak olacak: Avustralya, Hindistan ve Japonya. Ayrıca Brunei, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam gibi yedi ASEAN ülkesinin yanı sıra Güney Kore ve Yeni Zelanda’yı da içeriyor.

Washington, çerçevenin yeni katılımcılara açık olduğunu söyledi.

Adelman, “Muhteşem bir ülke grubu… ama bunun gerçek bir politika değişikliği veya Pasifik ötesi ticarette bir atılım olmadığını kendimize hatırlatmamız gerekiyor – bu bir çerçeve” dedi.

Neden Hint-Pasifik bölgesi?

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 23 Mayıs 2022’de video bağlantısı aracılığıyla diğer bölgesel liderlerle birlikte Hint-Pasifik Refah Ekonomik Çerçevesine katılıyor.

Saul Loeb | AP | Getty Resimleri

Katılımcı ülkelerin GSYİH’si, küresel GSYİH’nın %40’ını temsil etmektedir.

Dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı Hint-Pasifik bölgesinde yaşıyor ve bölgenin önümüzdeki otuz yılda küresel büyümeye en büyük katkıyı yapması bekleniyor. Biden yönetimi açıkladı.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin bölgedeki ekonomik liderliğini yeniden kurmak istediğini ve “Hint-Pasifik ülkelerine Çin’in yaklaşımına bir alternatif sunduğunu” söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da çerçevenin ABD’nin “ortak refahı artırmak amacıyla müttefikleri ve ortaklarıyla ilişkilerini güçlendirmesi” için bir yol olduğunu söyledi.

Ancak analistler bunun “siyasetten çok pazarlama” olduğunu söylüyor.

Adelman, “İyi haber şu ki, Amerika Birleşik Devletleri Asya’da aktif olarak ticaret yapıyor ve gücünü bu on iki önemli ekonomiyi bir araya getirmek için kullanıyor ve şimdi kötü haber şu ki, bunda gerçekten diş yok” dedi.

IPEF’in dört sütunu

Açık olmak gerekirse, çerçevenin belirli terimleri ve ayrıntıları hala çalışılmaktadır. Ancak başlangıç ​​olarak, çerçevenin dört ana ilkesini burada bulabilirsiniz:

  • Bağlantılı EkonomiDijital ticaret için sınır ötesi veri akışları gibi daha yüksek standartlar ve kurallar.
  • Esnek ekonomi: Pandemi gibi beklenmedik kesintilere dayanacak esnek tedarik zincirleri.
  • temiz ekonomiYeşil enerji taahhütlerini ve projelerini hedeflemek.
  • adil ekonomiYolsuzluğu ve etkin vergilendirmeyi hedefleyen kurallar da dahil olmak üzere adil ticaretin uygulanması.

Hong Kong Çin Üniversitesi’nde uluslararası ticaret uzmanı ve hukuk profesörü Brian Mercurio, “Dört sütuna bakarsanız, ortaklardan yasalarını veya düzenlemelerini veya çalışma şekillerini değiştirmek için gerçekten bir şeyler yapmalarını istiyorsunuz” dedi. .

“Bence Birleşik Devletler’in vermesi gereken şey ve Birleşik Devletler’in vermesi gereken tek şey para. Ve bence bazıları yakında gelecek, özellikle temiz enerji için, hatta belki bazıları tedarik zinciri esnekliği, yolsuzlukla mücadele, “dedi Mercurio.

“Ama elbette, Asyalı ortakların gerçekten istediği şey ticaret. Bence pazarlara erişim istiyorlar. Ve IPEF’in ticaret bileşeni gerçekten eksik.”

Çin nereden geliyor?

Biden, serbest ticaretin bir doğabilimcisi olarak, ABD için ticareti ve zenginliği artırmak için Pekin ile çalışmayı tercih ederdi, ancak Kongre’de Çin şahinleriyle, ABD’deki korumacı duygularla ve hatta yeniden canlanma olasılığıyla karşı karşıya. Donald Trump.

IPEF, Biden’ın Hint-Pasifik’teki ekonomik akışlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olma planları için, özellikle de Çin’in bölgenin tedarik zincirlerinin merkezinde yer aldığı bir orta yol olarak hizmet ediyor.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’ndeki analistler bir notta, Asya’ya ticaret dışı bir anlaşma girişi olarak Biden’ın kongre onayı alması gerekmediğini ve böylece yerel bir onay savaşından kaçınacağını söyledi.

Adelman, bu noktada ülke içinde zorlu bir siyasi döngüyle karşı karşıya olan Biden için bunun kritik olduğunu söyledi.

Eski Hindistan Ticaret Bakanı Ajay Dua CNBC’ye verdiği demeçte, çerçeveyi Çin’in bu bölgede ortaya çıkmasına karşı koymak için ekonomik bir ittifak olarak gördüğünü söyledi.

Önceki iş anlaşmalarından farklı

Hint-Pasifik ülkelerini içeren iddialı bir büyük ticaret anlaşması olan Trans-Pasifik Ortaklığı, Başkan Barack Obama’nın Asya’daki stratejik ekseninin bir parçasıydı.

Trump, Amerikan siyasi yelpazesinden korumacılık tarafından eleştirilen ABD’yi 2017 yılında ticaret anlaşmasından çekmişti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ABD Başkanı Joe Biden ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 23 Mayıs 2022’de Hint-Pasifik Refah Ekonomik Çerçevesine katılıyor.

Saul Loeb | AP | Getty Resimleri

Trans-Pasifik Ortaklığı, Trans-Pasifik Ortaklığı için kapsamlı ve ilerici bir anlaşmaya dönüşmüştür ve şu anda Çin dahil olmak üzere yeni başvuru sahipleri çeken dünyanın en büyük ticaret bloklarından biridir.

Ancak TPP veya CPTPP’den farklıdır.

Hong Kong Şehir Üniversitesi’nde ticaret profesörü olan Julian Chase, Hint-Pasifik ekonomik çerçevesinin hala “CPTPP’nin piyasaya sürülmesi sırasında gösterilen hırstan çok uzak” olduğunu söyledi.

“Toplam, [this] Büyük bir esnekliğe sahip bir tür “yumuşak hukuk” çerçevesi ilan ediyor gibi görünüyor. [allows] Üyeler yalnızca birkaç kural/sütun üzerinde anlaşmak zorundadır.”

“Bence bu ‘yumuşak hukuk’ çerçevesi, ABD’nin hızlı bir şekilde harekete geçmesine izin veriyor. [into the region]. “

READ  Kraliçe, Boris Johnson yuhalarken Harry ve Meghan'ın katıldığı jübile hizmetini kaçırdı