Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kilitleme Partileri için Johnson’ı Suçladı, Ama İstifa Etmedi

Kilitleme Partileri için Johnson'ı Suçladı, Ama İstifa Etmedi

LONDRA (Associated Press) – Çarşamba günü yayınlanan bir araştırma raporunda, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve diğer üst düzey liderler, gürültülü hükümet partilerinin Birleşik Krallık’ın COVID-19 karantina kurallarını ihlal etmesine izin vermekle suçlandı ve Johnson, olayın “tam sorumluluğunu” üstlendiğini söyledi. istifa etmeyeceği konusunda ısrar etti.

Johnson ve ekibinin 2020 ve 2021’de İngiltere’ye uyguladıkları kısıtlamaları defalarca ihlal ettiğinin ortaya çıkması ülkede öfkeye yol açtı ve Johnson karşıtlarının ‘Partygate’ olarak bilinen skandal üzerine istifa etme çağrılarına yol açtı.

Johnson’ın iktidardaki Muhafazakar Partisi’ndeki çoğu milletvekili şimdilik onun yanında yer aldı ve başbakanın yaşadığı ve çalıştığı binadaki alkol kaynaklı çatışmaların ayrıntılı açıklamalarına rağmen, kıdemli memur Sue Gray’in raporunun bunu değiştirip değiştirmeyeceği belirsizliğini koruyor. .

Gray, Johnson ve personelinin katıldığı 16 toplantıyı araştırırken, Birleşik Krallık sakinlerinin sosyalleşmesi ve hatta hasta ve ölmekte olan akrabalarını koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle ziyaret etmeleri engellendi.

Gray’in raporu, kuralları çiğneyen kültür için “üst düzey liderlik ekibinin … sorumluluk alması gerektiği” sonucuna vardı. Downing Caddesi’ndeki 10. Başbakanlık ofisinde “liderlik ve yönetişim başarısızlıkları” olduğunu söyledi.

“En alt konumdakiler, yaşlıların bulunduğu veya zaten organize edildiği toplantılara katıldı” dedi.

Ayrı bir polis soruşturması, Johnson dahil 83 kişiye para cezası verilmesiyle sonuçlandı ve onu görevdeyken yasaları çiğnediği tespit edilen ilk İngiliz Başbakanı yaptı.

Rapor yayınlandıktan sonra milletvekillerine konuşan Johnson, “olan her şeyin tüm sorumluluğunu üstlendiğini” söyledi ve pişmanlığını dile getirdi – ancak kasıtlı olarak herhangi bir kuralı ihlal ettiğini reddetti. “Alçakgönüllü” hissettiğini ve “bir ders aldığını” söyledi, ancak şimdi “ilerlemenin” ve hırpalanmış İngiliz ekonomisine ve Ukrayna’daki savaşa odaklanmanın zamanı geldi.

Muhafazakar Parti’den bazıları da dahil olmak üzere eleştirmenler, Johnson’ın olaylar hakkında Parlamentoya yalan söylediğini söyledi. Parlamentoyu kasten yanlış yönlendiren bakanların istifa etmesi bekleniyor.

READ  Canlı güncellemeler | İngiltere, Ukrayna'ya ABD yapımı füze sistemleri gönderdi

Johnson yalan söylemeyi reddetti. Geçen yıl Parlamento’ya hiçbir kuralın çiğnenmediğini ve parti olmadığını söylediğinde, “doğru olduğunu düşündüğüm buydu” konusunda ısrar etti.

Johnson, Haziran 2020’de 50 £ (63 $) para cezasına çarptırıldığı bir doğum günü partisi de dahil olmak üzere Gray’in raporunda belirtilen etkinliklerin birçoğuna katıldı. Bir basın toplantısında “Onların iş etkinlikleri olduğunu düşündüm” dedi.

İngiliz medyası ve muhalefet politikacıları, pandemi sırasında Downing Street ofisindeki “kendi likörünüzü getirin” ve “Cuma günleri şarap” partilerinin personel hesaplarını uzlaştırmayı zor buldu.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Gray’in raporunun bir “suç göstergesi” olduğunu ve Johnson hükümetinin “İngiliz halkının fedakarlıklarına mutlak bir küçümsemeyle yaklaştığını” söyledi.

Gray’in durumu ceza vermesine izin vermedi. 37 sayfalık raporunun çoğu, Mayıs 2020’de Downing Street Park’ta “Başbakan’ın dairesinden peynir ve şarap getirdiği” bir parti ve bir sonraki ay “bir kişinin hasta olduğu bir parti” de dahil olmak üzere olayların ayrıntılı bir açıklamasına ayrıldı. ” ve diğer iki kişi arasında “hafif bir tartışma yaşandı”.

Kraliçe II. Elizabeth’in kocası Prens Philip’in cenazesinden önceki gece başka bir partide, bahçedeki eğlenceciler Johnson’ın küçük oğlu Wilf’e ait bir hamak kırdı ve sabah 4’e kadar kutladı.

Raporda, çalışanların kuralları çiğnediklerini bildiklerini belirten e-postalar ve WhatsApp mesajları yer alıyor. “Şarap ve Peynir Akşamı”ndan bir davetiye “Şarap ve Peynirle Yıl Sonu Buluşması” olarak değiştirildi. Başka bir olayda, bir personel gazetecilerin bir basın toplantısı için binada olacağı ve insanların “şarap şişelerini sallayarak dolaşmaktan” kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı.

Ölçülü bir kamu hizmeti diliyle Gray, olaya karışanların davranışlarını eleştirdi. “Güvenlik ve temizlik personeline saygısızlık ve kötü muamelenin çok sayıda örneği” olduğunu ve bunu “kabul edilemez” olarak nitelendirdiğini söyledi.

READ  Rusya, Ukrayna işgaline katılmak için Orta Doğu'dan savaşçılar getirdiğini söyledi

Gray, “Birçoğu, bu tür bir davranışın hükümetin kalbinde böyle bir ölçekte meydana gelmesinden dolayı dehşete düşer” dedi. “Halkın bu tür yerlerde en yüksek davranış standartlarını beklemeye hakkı var ve yaşananların buna uygun olmadığı açık.”

Johnson, kısmen Rusya’nın Ukrayna’yı işgali kamuoyunun ve siyasi dikkatin yönünü değiştirdiği için skandala rağmen iktidara tutundu. Bazı Muhafazakarlar, kusurları ne olursa olsun Johnson’ı şimdi kovmanın çok hızlı olacağını savunuyorlar.

Muhafazakarlar ayrıca, Starmer’s Labor’un da Nisan 2021’de iş arkadaşlarıyla bira ve köri içmekten bir polis soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek eleştirileri reddetmeye çalıştılar. O, yemeğin bir iş gününün parçası olduğunda ısrar ediyor ve herhangi bir kuralı ihlal etmediğini söyledi. polis tarafından para cezasına çarptırılsa istifa ederdi.

Gray ve polis soruşturmasını bitirdiğine göre, Johnson’ın kaderi, geçmişinde sorumluluklara dönüşen liderlerin atıldığı Muhafazakar Parti’nin elinde. Muhafazakar milletvekilleri, seçmenlerden öfkeli mektuplar aldıklarını ve birçoğunun kuralları çiğnemek için sırayı savunmaktan rahatsız olduğunu söylüyor.

Johnson, Parlamentoya yalan söyleyip söylemediği konusunda Commons Standartlar Komitesi tarafından bir soruşturmayla karşı karşıya. Gray’in vardığı sonuçlar, Muhafazakar milletvekillerinin 2019’da parlamentoda büyük çoğunluğu kazanan lidere yönelik güvensizlik oyu çağrılarını canlandırabilir. Parti kurallarına göre, parti milletvekillerinin %15’i (şu anda 54) çağrı yapan mektuplar yazsaydı böyle bir oylama gerçekleşecekti. bir kişi için.

Johnson böyle bir oyu kaybederse, yerini Muhafazakar lider ve başbakan olarak alacak. Çarşamba günü bir tane daha gönderilmesine rağmen, şimdiye kadar kaç mesaj gönderildiği belli değil. Muhafazakar Milletvekili Julian Sturdy, “Şimdi başbakana şüphe avantajı sağlayamıyorum ve istifa etmesinin artık kamu yararına olduğunu düşünüyorum” dedi.

Johnson, Çarşamba gecesi Parlamento’daki özel bir toplantıda Muhafazakar milletvekillerinden sıcak bir karşılama aldı. Orada bulunanlar onu ciddi ve uzlaşmacı olarak nitelendirdi.

READ  Ukrayna haberleri: Polonya'nın önde gelen şehirlerinde mülteciler için yer tükeniyor

Milletvekili Jonathan Jules, “Mükemmel bir ruh halinde” dedi.

Ancak bir başka Muhafazakar, Tobias Ellwood, Avam Kamarası’nda Johnson’ın desteğini kaybettiğini söyledi.

“Meslektaşlarıma alçakgönüllülükle sorduğum soru,” dedi, “bu davranışı alenen savunmaya her gün hazır mısınız?” “