Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hint yapımı NASA helikopteri Mars semalarında uçuyor

Hint yapımı NASA helikopteri Mars semalarında uçuyor

NASA, Mars’ta yabancı atmosferlerde uçabilen bir helikopteri uçuruyor. Ingenuity adı verilen ve “Ginny” lakaplı 1,8 kilogramlık helikopter, NASA’nın 2020 yılında fırlatılan ve halen Mars’ta aktif olan Perseverance gezgininin bir parçası.

Uçağı tasarlayan kişi, şu anda NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (JPL) çalışan Hindistan vatandaşı Dr. J. Bob Balaram’dır. Madras’taki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde makine mühendisliği okuyan Dr. Balaram, “Ingenuity helikopterini yapmak zorlu bir işti, çünkü kimse buna inanmıyordu” dedi.

Yaratılış, yalnızca 1,8 kg ağırlığında, ultra hafif karbon fiberden yapılmış ve yalnızca yarım metre uzunluğunda olan bir teknoloji harikasıdır. Mars’taki hava yoğunluğu, deniz seviyesindeki Dünya’nın yaklaşık yüzde biri kadardır; yani Dünya’nın 27.000 metre üzerindeki havanın yoğunluğu, mevcut helikopterlerin asla ulaşamadığı bir yüksekliktir.

Ingenuity’yi uçurmak için kanatlar 2.400 ve 2.900 rpm’de, yani yerdeki herhangi bir helikopterden yaklaşık 10 kat daha hızlı dönüyor.

Yaratılış, motorlu uçuşu başka bir dünyada ilk kez test etmek için yapılan bir tür deneydir.

Perseverance gezgininin üzerine monte edilen helikopter, 18 Şubat 2021’de kaçak yolcu gibi Mars yüzeyine ulaştı. Ingenuity helikopteri ise 3 Nisan 2021’de yüzeye konuşlandırıldı.

Gezici uygun bir “havaalanı” konumuna ulaştığında, Hindistan’ın Chandrayaan gezgini Pragyan’a benzer şekilde, 30 günlük Mars test penceresi boyunca bir dizi test uçuşu gerçekleştirebilmesi için Ingenuity yüzeye fırlatıldı.

Hindistan’ın aya olan tarihi misyonu Dr. Balaram’dan tam not aldı. “Vikram’ın inişi insanın tüylerini diken diken ediyor ve ISRO kendi hedeflerinin peşinden gitmeli” dedi.

Helikopteri, üç başarılı uçuşun ardından teknoloji gösterimini tamamladı.

Ingenuity, 19 Nisan 2021’deki ilk uçuşunda havalandı, yerden yaklaşık 3 metre yüksekliğe tırmandı, kısa bir süre havada asılı kaldı, dönüşünü tamamladı ve yere indi.

Mars’ın son derece ince atmosferinde kontrollü, destekli bir uçuşla gerçekleştirilmesi büyük bir başarıydı. Bu aynı zamanda dünyanın ilk dünya dışı uçuşuydu.

READ  Hubble, Evrenin Şafağından Evrimsel Yüzüğün Garip Kaybını Açıkladı

Bundan sonra helikopter, giderek daha uzak mesafelere ve daha yüksek irtifalara ek test uçuşları yaptı. Şimdiye kadar ince Mars atmosferinde 64 uçuş gerçekleştirdi. Yaratıcı yolculuğun başka bir gezegendeki “Wright Kardeşler anı” gibi olduğunu söyledi.

Gelecek yılın başlarında, Hindistan ve ABD tarafından ortaklaşa inşa edilen Nisar adlı Dünya görüntüleme uydusu Sriharikota’dan fırlatılacak. Bu, iki ülke arasında giderek güçlenen ortak uzay girişiminin bir parçası olacak.

Yumuşak dilli Dr. Balaram, yakında NASA’dan emekli olacağını söylüyor. Şimdi Hintli öğrencilerin uzayın harikalarına ilgi duymalarına yardımcı olmak istiyor ve Hindistan’ın sosyal yardımlarına daha fazla katkıda bulunmayı umuyor.

IIT Madras’ta aldığı uygulamalı eğitimin Yaratıcı Havacılığın başarısında etkili olduğunu söyledi. Kendisi gibi gelişebilecek ve Hindistan’ı gururlandırabilecek yüzlerce öğrencinin bulunduğunu söyledi.