Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, konteynerden 4,5 milyar yıllık asteroit örneğini çıkarmaya çalışıyor

NASA, konteynerden 4,5 milyar yıllık asteroit örneğini çıkarmaya çalışıyor

NASA bilim insanları Eylül ayında bir asteroit örneğini başarıyla Dünya’ya geri göndererek bunu yapan ilk ABD uzay ajansı oldular.

Şimdi tek yapmaları gereken, numunenin geri kalanını almak için dokun ve git numune alma mekanizmasını veya TAGSAM’ı nasıl açacaklarını bulmak. NASA.

OSIRIS-REx uzay aracı, 24 Eylül 2023’te Dünya’ya dönmeden önce, Bennu asteroitini inceleyerek ve örnekler toplayarak yaklaşık yedi yıllık bir yolculuk kaydetti.

“Bilim insanları umut ediyor Pino örneği NASA, internet sitesinde Utah çölüne düşürülen “OSIRIS-REx”in milyarlarca yıl önce Dünya’ya çarpan asteroitlerin buraya su ve yaşamın diğer temel bileşenlerini getirip getirmediğine dair ipuçları sağlayacağını yazdı.

Bilim adamları hala TAGSAM’ın kafasında mühürlü olan numunenin geri kalanına erişmek için çalışıyor olsa da, numune alıcılardan 2,48 ons veya 70,3 gram kaya ve toz toplayabildiler.

İlk parti, NASA’nın Dünya’ya en az 60 gram getirme hedefini çoktan aştı.

İşte bildiklerimiz.

NASA bilim adamları örneğin geri kalanını nasıl kurtarmayı planlıyor?

Bilim adamlarının şu ana kadar topladığı örneklerin çoğu, OSIRIS-REx kafasının dış tarafında yer alıyor ve kafanın mylar başlığından erişilebiliyor. Gerisi TAGSAM’ın içindedir.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki bilim adamlarından oluşan bir ekip, TAGSAM kafasını birçok kez çıkarmaya çalıştı ancak 35 bağlantı elemanından ikisinin, ekibin kullanma iznine sahip olduğu mevcut aletler kullanılarak çıkarılamayacağını buldu.

“TAGSAM kafasında 35’ten fazla bağlantı elemanı var, ancak çıkarmayı planladığımız yalnızca 35 tane vardı. Sıkışan iki tanesi en son çıkarılanlar arasındaydı. Diğer tüm bağlantı elemanları başarıyla çıkarıldı. “Bu son ikisinin neden olduğunu bilmiyoruz. Johnson Space’teki astronomik materyaller küratörü Francis McCubbin, “Tagsam’den halihazırda kurtarılan 70,3 gram malzeme için örnek işleme prosedürlerimizde ilerleme kaydetmeye devam ederken potansiyel çözümler bulmaya devam edeceğiz” dedi. Merkez.

READ  Bilim adamları, Plüton'un zirvelerinin Plüton buz volkanları olduğu sonucuna vardılar.

Ekip, Mylar başlığını başa tuttuğunda, çıkarılan malzemenin boyutuna bağlı olarak cımbız veya kepçe kullanarak numuneyi içeriden çıkararak bir miktar malzeme başarıyla toplandı.

NASA, bilim adamlarının yeni teknolojiyle numunenin geri kalanını TAGSAM’ın kafasından çıkarmak, toplanan materyali işlemek ve toplu numuneyi analiz etmeye başlamak için önümüzdeki iki haftayı alacağını söyledi. 20 Ekim.

TAGSAM başlığı, torpido gözündeki aktif nitrojen akışından çıkarıldı ve taşıma kabında saklandı, bir O-halka ile kapatıldı ve ekip geri kalanına erişmek için çözeltileri boşaltırken numunenin güvende tutulmasını sağlamak için kapalı bir Teflon torbaya yerleştirildi. numunenin.

TAGSAM başlığı da dahil olmak üzere numune üzerinde yapılan tüm çalışmalar, numunenin Dünya atmosferine maruz kalmasını önlemek amacıyla nitrojen akışı altında özel bir torpido gözü içinde gerçekleştirildiğinden, önerilen herhangi bir çözümün aletleri torpido gözünün içine sığabilmeli ve ödün vermemelidir. Kitin bilimsel bütünlüğü. NASA’ya göre.

NASA şu ana kadar ne keşfetti?

Amerikan “uzay” web sitesine göre, 4,5 milyar yıllık asteroit örneğine ilişkin ön çalışmalar, Dünya’daki yaşamın temel yapı taşlarının yüksek oranda karbon ve su içeren kayalarda bulunabileceğini gösteriyor. NASA.

“NASA’da yaptığımız hemen hemen her şey, kim olduğumuz ve nereden geldiğimizle ilgili soruları yanıtlamayı amaçlıyor. OSIRIS-REx gibi NASA misyonları, Dünya’yı tehdit edebilecek asteroitler hakkındaki anlayışımızı geliştirirken, bize onların ötesinde ne olduğuna dair bir fikir verecek.” Örnek Dünya’ya geri döndü, ancak hala daha yapılacak çok fazla bilim var; daha önce hiç görmediğimiz bilim,” dedi NASA Yöneticisi Bill Nelson daha önce.

Bulunan karbon bileşiklerinin doğası, güneş sisteminin nasıl oluştuğuna, yaşamın hammaddelerinin Dünya’ya nasıl ekilmiş olabileceğine ve asteroit çarpışmalarını önlemek için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine dair fikir verebilir.

Daha: Araştırmacılar Mars’ta eski yaşamın olası bir göstergesi olan nehirlerin izlerini buluyor

READ  Hubble, asteroit Dimorphos'tan kaçan kayaları görüyor