Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hisse senetleri dalgalanıyor, güçlü haftalık kazançları koruyor

Hisse senetleri dalgalanıyor, güçlü haftalık kazançları koruyor

S&P 500, yatırımcıların Fed’in faiz artırımını ve Ukrayna’daki gelişmeleri sindirmesiyle Cuma günü yükseldi ve Kasım 2020’den bu yana en iyi haftasını izlemeye devam etti.

Geniş ABD hisse senedi endeksi, art arda üç seans kazanç elde ettikten sonra günlük işlemlerde son zamanlarda %0.2 yükseldi. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,3 veya yaklaşık 90 puan düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik %0,9 arttı.

S&P 500 bu hafta %5,1’lik artış yolunda, Nasdaq Bileşik ise haftalık %6,9’luk bir yükselişe yöneliyor.

S&P 500’ün iki haftalık düşüşü ve Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın beş haftalık kaybının ardından yatırımcılar ABD hisse senetlerine daha fazla güven duymaya başlıyor. Yatırımcı değerlendirmesine göre savaş etkisi Ukrayna’da ABD ekonomisi üzerine, şirketlerin hala güçlü temellere sahip olduğunu söylüyorlar. Birçoğu, güçlü bir ABD işgücü piyasasının tüketicilerin ekonominin büyümesini sürdürmesine yardımcı olacağına inanıyor.

ClearBridge Investments yatırım stratejisti Jeff Schulze, şunları söyledi:

Ancak petrol fiyatlarındaki son artış hissiyatı azaltabilir ve daha fazlasını teşvik edebilir. Enflasyon endişeleri.

Cuma günü petrol fiyatları yüksek seviyelerde seyrederken, Brent ham petrolü Perşembe günü %8’den fazla sıçradıktan sonra %0.2 düştü. Küresel endeks varil başına 106.39 dolardan işlem görüyordu. Tüccarlar, çatışmanın devam edebileceğine dair işaretler arasında Rusya’ya yönelik uzun vadeli yaptırımlar nedeniyle azalan petrol arzından endişe duymaya devam ediyor.

CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, “Görüş kırılganlığını koruyor ve son iki haftadaki kazanımlara rağmen daha fazla tırmanma riski gerçek bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor” dedi.

Rus ve ABD’li yetkililer Perşembe günü yaptığı açıklamada, Moskova ile Kiev arasında ateşkes konulu görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini söyledi. Başkan Biden Cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü ve bunu yapması bekleniyordu Pekin’i caydırmaya çalışmak Rusya’nın Ukrayna savaşına desteği.

Tüccarlar Çarşamba günü New York Menkul Kıymetler Borsası katında çalıştı.


Fotoğraf:

Spencer Platt / Getty Images

ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, Perşembe günkü %2.192’den Cuma günü %2.146’ya düşerek, art arda dört günlük kazancın ardından eğilimi tersine çevirdi. Fiyatlar yükseldikçe verim düşer.

bireysel hisse senetleri arasında,

FedEx

Düşük navlun hacimleri bildirdikten ve kar marjlarının baskı altında olduğunu söyledikten sonra %4,1 düştü.

ekonomi haberlerinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut ev satışları Ulusal Emlakçılar Birliği Cuma günü yaptığı açıklamada, Şubat satışlarının %7.2 düştüğünü, Şubat satışlarının ise bir önceki yıla göre %2.4 düştüğünü söyledi. 30 Yıllık Ortalama Sabit Mortgage Oranı son zamanlarda %4’ü aştı 2019’dan beri ilk kez.

Offshore, Stoxx Europe 600 kıta endeksi %0,6 yükseldi.

Rusya borsası kapalı kaldı. Ülkenin merkez bankası henüz önümüzdeki hafta açılıp açılmayacağını söylemedi. Merkez bankası faiz oranını %20’de tuttu. Rus devleti temerrüde düşmekten kaçındıktan sonra, ruble dolar karşısında %1.7 yükseldi ve yaklaşık 104 ruble ile bir dolar arasında işlem gördü. Kupon ödemeleri Perşembe günü dolar cinsi tahvillerde.

Allianz baş ekonomisti Ludovic Subran, “Piyasalar Rusya’nın teknik bir başarısızlığıyla karşı karşıya kalacak bir konumdaydı, insanlar şaşırdı” dedi. Bunun para birimine bir destek sağladığını da sözlerine ekledi.

Rus devlet tahvilleri de yükseldi. AdvantageData’ya göre, gelecek yıl vadesi dolacak tahviller, hafta başında 25 sentten dolar bazında 55 sent civarında işlem görüyor.

Asya’da, çoğu ana kriter yükseldi. Çin hisse senetleri karıştı, Şanghay Bileşik Endeksi arka arkaya üçüncü işlem seansında yükseldi ve Pekin’deki politika yapıcıların teşvik ettiği ivmeyi genişletti. Hangi sermaye piyasalarının desteğini gösterir hafta başında. Hong Kong’da Hang Seng Cuma günü %0,4 düştü ancak haftayı %4’ten fazla yüksek kapattı.

Anna Hirtenstein’a [email protected] adresinden ve Karen Langley’e [email protected] adresinden yazın.

Düzeltmeler ve amplifikasyonlar
Avrupa hisse senetleri 04:00 ET’de işlem görmeye başladı. Bu makalenin daha önceki bir versiyonu, Perşembe sonundaki hareketleri yanlışlıkla Cuma sabahı meydana gelmiş olarak tanımladı.

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Cumartesi gününün 340 milyon dolarlık Powerball ikramiyesini kazanan numaralar neler?