Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Barış görüşmeleri dururken hisse senetleri düşüyor, petrol toparlanıyor

Barış görüşmeleri dururken hisse senetleri düşüyor, petrol toparlanıyor

DOSYA FOTOĞRAFI – Hisse senedi endeks fiyatlarını ve Japon yeninin ABD doları karşısındaki döviz kurunu gösteren ekranlar, koronavirüs hastalığı (COVID) sırasında Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSE) 2022’de ticaretin açılışına işaret eden bir Yılbaşı kutlamasının ardından görülüyor -19) pandemi, Tokyo, Japonya, 4 Ocak 2022. REUTERS/Issa Kato

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Petrol 100 doların üzerinde ve kazançlar arttı
  • Faiz indirimi umutları Çin hisse senetlerini satın almaya devam ediyor
  • Biden Xi ile telefon görüşmesi tarihi 1300 GMT

SİNGAPUR (Reuters) – Ukrayna’daki çatışmalardan kaynaklanan jeopolitik gerilimlerin hafta sonu yatırımcıları gergin tutmasıyla, borsalar birkaç gün süren büyük kazançların ardından Cuma günü nefes aldı.

Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasında somut bir ilerleme olmaksızın dördüncü gün üst üste görüşmelerin ardından, barış anlaşması için önceki umutlar azalıyor ve petrol fiyatları yeniden yükselmeye başlıyor. Daha fazla oku

Karışıma ek olarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 1300 GMT için planlanmış bir telefon görüşmesinde yaptığı görüşmede, Rusya’nın savaş çabalarını desteklerse Pekin’in bir bedel ödeyeceğine dair bir uyarı yayınlaması bekleniyor. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

MSCI’nin Japonya dışındaki Asya Pasifik hisselerinin en geniş endeksi (MIAPJ0000PUS.) Düz bir seyir izledi ve Hong Kong’daki Hang Seng endeksi iki günlük şiddetli artışın ardından sabitlendi. Japonya Nikkei Endeksi (.N225) %0.6 yükseldi. S&P 500 vadeli işlemleri %0,4 düşerken Euro STOXX 50 ve FTSE vadeli işlemleri sabit kaldı.

Geçen haftaki zirvesinden yaklaşık %30 düşen petrol, tüccarların Ukrayna’da barış umudunun yersiz olduğundan korkmasıyla güçlü bir şekilde toparlandı. Brent ham petrol vadeli işlemleri %2 artışla iki seansta varil başına 10 dolardan fazla artışla 108.64 dolardan işlem gördü.

READ  Faiz oranı %3'e yükseldi - on yılların en büyük artışı

Sidney’deki Commonwealth Bank of Australia’da emtia stratejisti Tobin Gorey, “Rusya veya Ukrayna’dan güvenilir emtia alabileceğinize dair herhangi bir güvene sahip olmak çok zor” dedi. “Başka bir yere bakacaksınız ve bu sadece yükselme eğiliminde.”

Karadeniz’deki arz kesintilerine duyarlı buğday ve mısır vadeli işlem sözleşmeleri keskin bir şekilde yükseldi.

Avustralya ASX 200 Ağır Madencilik Endeksi (.AXJO) Geçen yıl Şubat ayından bu yana en iyi haftasını kaydetti ve emtiaya duyarlı Avustralya doları iki haftanın en yüksek seviyesi olan 0,7398 dolara ulaştı.

transfer

Ekonomileri yüksek enflasyon ve yavaş büyüme yaşayan politika yapıcıların karşılaştığı sorunlar, bu hafta bir dizi merkez bankası toplantısında da vurgulandı.

ABD Merkez Bankası, Çarşamba günü faiz oranlarını üç yıldan fazla bir süredir ilk kez artırarak, beklenenden daha sert bir görünümle yatırımcıları şaşırttı. İngiltere Merkez Bankası da yükseldi, ancak altın fiyatlarını yükselten karamsar bir görünüm karşısında şaşırdı. Daha fazla oku

Japonya Merkez Bankası Cuma günü herhangi bir sürpriz yapmadı ve politikayı çok kolay bırakarak yen üzerinde ağır baskı yarattı. Daha fazla oku

Japon para birimi bu hafta 119.13 ile altı yılın en düşük seviyesini gördü ve en son dolar karşısında 118.78 seviyesinde işlem gördü. Singapur’daki OCBC Bank stratejisti Terence Wu, “Bir sonraki çoklu oturum hedefi psikolojik seviye olan 120,00 olabilir” dedi.

Euro 1,1086 dolarda dalgalandı.

Hong Kong’da Hang Seng (.HSI) Bu hafta 1998’den bu yana en büyük iki günlük ralli ile altı yıldan fazla bir sürenin en kötü seansını izledi ve Cuma günü faiz indirimi umutlarını sergilemeye devam etti.

Hazine tahvilleri istikrara kavuştu, ancak tersine çevirme eğiliminde olan düz bir getiri eğrisi, uzun vadeli büyümeye ilişkin endişeleri tersine çeviriyor. Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi en son %2,1780 seviyesindeydi.

READ  Twitter, Musk'ın anlaşmayı iptal etme girişiminin 'geçersiz ve yasa dışı' olduğunu söyledi

Spot altın 1.932 dolarda gezindi ve Bitcoin 40.000 doların üzerinde tutundu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Raporlama Tom Westbrook Kurgu) Shri Navaratnam ve Simon Cameron Moore

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.