Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hisse senetleri keskin bir şekilde düşerken durgunluk korkuları arttı

Hisse senetleri keskin bir şekilde düşerken durgunluk korkuları arttı

Yatırımcıların küresel ekonominin resesyona girebileceğine dair korkuları büyük bir satış dalgasına yol açtı. Başlıca hisse senedi endeksleri sallandı Cuma günü dünya çapında.

Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ve Nasdaq Cuma günü %1,5’ten fazla kaybetti ve Dow 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesinde kapandı. S&P, Ocak zirvesinden bu yana %23 düştü.

Michael George’un CBS Cumartesi Sabahı’nda yazdığı gibi, enflasyonu düşürmek amacıyla faiz oranlarını yükseltmenin ekonomi üzerinde dalgalı bir etkisi var. Cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda, Sürdürülebilir Stok Geliştirme adlı bir şirketin başkanı, korkunç bir haftanın ardından 486 puanlık korkunç bir günün sonucunu denetledi.

Piyasa bu hafta 1.000 pipsten fazla kayıpla 12 ayda 5.000 pipsten fazla düştü. UC Berkeley ekonomisti James Wilcox’a göre ileride daha fazla fırtına bulutu var.

“Bir durgunluk görmemiz çok muhtemel ve bunun olasılığı, özellikle Fed’in faiz oranlarını yükseltme konusunda çok agresif olduğu yazdan beri, tüm yıl boyunca gerçekten yükseliyor” dedi.

Ve Fed’in 2022’deki üçlü faiz artırımı, büyümek isteyen işletmeler ve tüketiciler için, özellikle de ev sahibi olmayı umut edenler için borçlanmayı zorlaştırdı. Ortalama 30 yıllık sabit faizli konut kredisi faizleri son dokuz ayda Fed artışları sayesinde %3,3’ten %6,7’ye yükseldi.

“İpotek oranlarının ne kadar yüksek olduğunu bilmek çok zor, ancak insanların yeni araba veya araba satın almasını zorlaştıracak bazı diğer faiz oranlarını, otomobil oranlarını, kredi kartı oranlarını hala görebiliyoruz. ,” dedi Wilcox. Pahalı”.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karen Jean-Pierre Cuma günü ekonomiye seslendi.

“Bu yüzden bunu geçtik, bu yüzden Kongre’deki Demokratlar Enflasyon Azaltma Yasasını çıkardı. Bu arada, Cumhuriyetçilerin hiçbiri bunu desteklemedi” dedi.

Beyaz Saray ayrıca son birkaç ayda çarpıcı bir şekilde düşen gaz fiyatlarına ve ekonominin hala güçlü olan bir parçasına işaret ediyor: işgücü piyasası. İşsizlik oranı yüzde 3,7 oldu.

READ  Terra LUNA ölümden döndüğü için Bitcoin fiyatı 29 bin doları durduruyor