Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hong Kong, Nisan ayından itibaren katı koronavirüs önlemlerini hafifletti, uçuş yasağını kaldırdı

Hong Kong, Nisan ayından itibaren katı koronavirüs önlemlerini hafifletti, uçuş yasağını kaldırdı

HONG KONG (Reuters) – Hong Kong, önümüzdeki ay bazı Covid-19 karşıtı önlemleri hafifletmeyi, dokuz ülkeden uçuş yasaklarını kaldırmayı, yurt dışından gelenler için karantinaları azaltmayı ve okulları yeniden açmayı planlıyor.

İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam’ın Pazartesi günü açıkladığı hamleler, dünyanın geri kalanının “virüsle yaşamaya” döndüğünü gören işletmeler ve sakinlerden gelen tepkilerin ardından geldi.

Çin kontrolündeki bölgelerde yaşayanlar, çoğu iki yıldan uzun süredir uygulanan acımasız önlemlerden giderek daha fazla hayal kırıklığına uğramaktadır.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Avustralya, İngiltere, Kanada, Fransa, Hindistan, Nepal, Pakistan, Filipinler ve ABD’den uçuş yasağı 1 Nisan’dan itibaren kaldırılacak.

Lam bir haber brifingine verdiği demeçte, “Uçuş yasağı artık uygun ve zamanında değil… Yasağa devam edersek, bu dokuz ülkede mahsur kalan Hong Kong halkına büyük huzursuzluk getirecek.”

Lam, otel sakinlerinin testi negatif çıkarsa, otele gelenler için karantina süresinin 14’ten yedi güne indirilebileceğini söyledi. Tedbirlerin 20 Nisan’a kadar devam edeceği daha önce belirtilmişti.

Okulların Paskalya tatilinin ardından 19 Nisan’dan itibaren yüz yüze derslere devam edeceğini, spor tesisleri de dahil olmak üzere halka açık yerlerin de 21 Nisan’dan itibaren açılacağını söyledi.

Hong Kong’un sınırları 2020’den beri neredeyse kapalı, inebilen az sayıda uçuş ve neredeyse hiç yolcunun geçmesine izin verilmedi, bu da küresel bir finans merkezi olarak ün yapmış bir şehri izole etti.

Doktorlar, şehrin 7,4 milyon sakininin çoğunun, özellikle düşük gelirli aileler arasında artan zihinsel sağlık sorunları yaşadığını söylüyor.

Lam’ın politikasındaki değişiklik, yönetiminin Pekin yanlısı politikacılar ve medya tarafından ve Çin sosyal medyasında defalarca azarlanmasının ardından geldi. .

Yeni bir dönem için aday olup olmayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

READ  İngiliz liderler Prens Charles'ı siyasetten uzak durması konusunda uyardı

Çıkış stratejisi

Lam, koronavirüs için toplu test yapma planının askıya alınacağını söyleyen uzmanlara atıfta bulunarak, zamanı olmadığını söyledi. Uzmanlar, Hong Kong’un virüsü tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak yerine net bir çıkış stratejisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Eski İngiliz kolonisi, tüm salgınları sınırlamaya çalışan Çin anakarasına benzer şekilde, koronavirüs için resmi olarak “dinamik sıfır” politikasına bağlı kalırken, ölüm sayısı arttıkça hafifletme stratejilerine yöneldi.

Hong Kong, son haftalarda dünya çapında bir milyon insan başına en yüksek ölüm sayısına sahipti – rakip Singapur’a kıyasla 24 kattan fazla – yüksek oranda bulaşıcı Omicron varyantı bakımda dolaşımda olduğu için aşılanmamış yaşlıların büyük bir kısmı nedeniyle Şubat ayından beri evler.

Kalabalık şehir, pandemi başladığından beri bir milyondan fazla enfeksiyon ve çoğu geçen ay olmak üzere yaklaşık 5.000 ölüm kaydetti.

Sağlık uzmanlarının tahminlerine göre, birçok sakin virüse yakalandığı ve yetkililere haber vermeden evde izole edildiği için 4 milyona kadar insan enfekte olabilir.

Lam, sosyal mesafe önlemlerinin 21 Nisan’dan itibaren aşamalı olarak gevşetileceğini ve restoranın şu anda iki kişiden dört kişilik masalarla akşam 18:00’den sonra yemek yemesine izin vereceğini söyledi.

Gece kulüpleri, barlar ve plajların ikinci etapta açılmasına izin verilirken, insanların açık havada maskesiz egzersiz yapmasına izin verilecek. Şu anda ev dışında her yerde maske takmak zorunlu.

Bu yıla kadar Hong Kong, koronavirüsü kontrol etmede kendi büyüklüğündeki diğer birçok şehirden çok daha başarılıydı, ancak son enfeksiyon dalgası küresel tıp sistemini sular altında bıraktı, morglar dolup taştı ve halkın şehrin hükümetine olan güveni hiç olmadığı kadar düşük . Daha fazla oku

Farah Master, Tweeny Siew, Jesse Pang, Anne Marie Rowntree ve Queenie Garcia’nın ek raporları; Kurgu Christopher Cushing ve Simon Cameron Moore

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.