Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

HSBC, iklim değişikliği konusundaki yorumları nedeniyle bankacıyı askıya aldı

HSBC, iklim değişikliği konusundaki yorumları nedeniyle bankacıyı askıya aldı

HSBC, sürece aşina olan kişilere göre, geçen hafta bir etkinlikte verdiği bir sunumla ilgili iç soruşturma açılana kadar üst düzey bir yöneticiyi görevden aldı.

Bankanın Varlık Yönetimi Bölümünde Sorumlu Yatırım Küresel Başkanı Stuart Kirk, Merkez bankacıları suçlandı ve “bir sonraki adamı yenmek” için iklim değişikliğinin finansal risklerini abartan politika yapıcılar.

Hafta sonu boyunca, CEO Noel Quinn ve HSBC’de servet ve kişisel bankacılık başkanı Nuno Matos, sosyal medya paylaşımlarındaki yorumlardan uzak durmaya çalıştı.

Banka ve üst düzey yöneticileri Financial Times konferansındaki konuşmayı eleştirirken, etkinliği planlamaya aşina olan kişilere göre, konusu ve içeriği Kirk Perşembe günü konuşmadan önce dahili olarak kabul edildi.

Sunum başlığı – ‘Neden yatırımcıların iklim riskleri hakkında endişelenmesine gerek yok’ – İki ay önce üzerinde anlaşmaya varıldı ve etkinlik öncesinde sitede yayınlandı.

“Hiçbir şekilde katılmıyorum [this] Quinn bu hafta sonu LinkedIn’de “FT Moral Money Summit” dedi. Bu, HSBC’nin stratejisine aykırıdır ve HSBC’nin üst düzey liderliğinin veya HSBC Portföy Yönetimi’nin görüşlerini yansıtmaz.”

HSBC CEO’su Noel Quinn, “Yapacak çok işimiz var ve geçen haftaki yorumların ekibimizin dikkatini dağıtmayacağı konusunda kararlıyım” dedi © Wei Leng Tay / Bloomberg

“Yapacak çok işimiz var ve geçen haftaki yorumların ekibimizin dikkatini dağıtmayacağına eminim” dedi.

Bölümü varlık yönetimi işini de içeren Matos şunları söyledi: “Noel Quinn ile tam bir anlaşma içinde – net sıfıra geçiş, her şeyin ötesinde. [sic] bizim için önemlidir ve bu yolculukta müşterilerimize yardımcı olmanın yollarını bulmaya çalışacağız. “

HSBC, büyük sera gazı emisyonlarına sahip şirketleri finanse etmedeki rolü nedeniyle son yıllarda aktivistler ve hissedarlar tarafından baskı altına alındı.

Kirk’ün çevrecileri kızdıran iklim değişikliği hakkındaki yorumları, konferansa sponsorluk yaptığı ve etkinliğin web sitesinde stratejik ortak olarak tanıtıldığı için banka için özellikle utanç vericiydi.

HSBC yorum yapmaktan kaçınırken, Kirk basın saatine kadar yanıt vermedi.

Stuart Kirk

Stuart Kirk’ün iklim değişikliği konusundaki yorumları çevrecileri kızdırdı © Claudio Papapietro

Konuşma sırasında Kirk, finans sektöründeki 25 yıllık kariyeri boyunca “bana her zaman dünyanın sonunu anlatan bazı işler olmuştur” dedi ve iklim krizini 2000 yılındaki yaygın bilgisayar arızalarını öngören aksaklıklara benzetti. bin yılın dönüşü.

Sunumuna eşlik eden bir slaytta “Asılsız, yüksek sesle, partizan, kendi çıkarına hizmet eden ve korkunç uyarılar her zaman yanlıştır” diye yazdı.

Geçen ay , FT. ortaya çıktı Birleşik Krallık gözlemcisi Reklam Standartları Kurumu’nun, HSBC’nin yeşil girişimlerini seçici olarak tanıtarak iki reklamda müşterilerini yanlış yönlendirdiğini ve büyük sera gazı emisyonlarına sahip şirketlere devam eden finansmanı hakkında bilgi vermediğini düşünen bir öneri taslağı hazırladığını.

Bir yıl önceydi Banka basıldı bir grup yatırımcının iklim taahhütlerine dayanmasına rağmen, yıllık toplantısında küresel ısınmayı sınırlamaya yönelik uluslararası anlaşmalara uygun planlarını tanıtarak hissedarlarında devrim yarattı.

Ancak, HSBC ve diğer kredi kuruluşlarının, özellikle kömür ve madencilik enerji finansmanı konusunda taahhüt ettikleri hız, bazı aktivistleri ve ESG fonlarını hayal kırıklığına uğrattı. Değişim için bastırmaya devam ediyorlar.

iklim başkenti

İklim değişikliğinin iş dünyası, piyasalar ve siyasetle buluştuğu yer. Financial Times kapsamına buradan göz atın.

Financial Times’ın çevresel sürdürülebilirlik taahhütlerini merak mı ediyorsunuz? Bilime dayalı hedeflerimiz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz

READ  Amazon hissesi 20'ye 1 bölünmeyle atlıyor