Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hükümet COVID-19 kısıtlamalarını gevşetirken Türkler tetikte – Xinhua

5 Mart 2022 Bir kişi İstanbul’da bir sokağa baloncuklar atıyor. Türk halkı, ülkenin günlük vakaları yüksek platoda olduğu için hükümetin halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarını ihtiyatlı bir şekilde kolaylaştırma kararını memnuniyetle karşıladı. (Xinhua / Shatadi)

İSTANBUL, 5 Mart (Xinhua) – Türk halkı, ülkedeki günlük vakaların yüksek platoda olması nedeniyle hükümetin COVID-19 kısıtlamalarını halka açık yerlerde ihtiyatla gevşetme kararını memnuniyetle karşıladı.

Türk sağlık yetkilileri Çarşamba günü açık hava etkinlikleri ve etkili havalandırmaya sahip kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu kaldırdı. Hastaneler hariç, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlere girmek için artık sağlık kodu gerekmemektedir.

Yeni karara göre toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu devam ediyor.

Ülkenin günlük vaka sayısı Şubat ayının başından bu yana düşüş eğiliminde ancak yedi günlük ortalama 4 Mart haftasında 50.000’in üzerine çıkıyor.

İstanbul’un hareketli Sisley semtindeki bir kadın giyim mağazasının müdürü Kathryn Ostemir, açık hava maske siparişlerini geri çekmekten mutlu olduğunu, ancak içeride daha temkinli olması gerektiğini söyledi.

Xinhua’ya, “Onları daha fazla göçebenin olduğu yerlerde içeride tutmayı daha çok destekliyorum” diyerek maske takmanın virüse karşı iyi bir koruma sağladığını da sözlerine ekledi.

Mesai saatlerinde, “30’a kadar kişi içeride olabilir ve herkes hareket halinde, bazıları öksürür, diğerleri hapşırır” dedi.

İyi havalandırılan veya iyi havalandırılan kapalı alanlarda maskelerin hala zorunlu olması gerektiğine inanıyor.

“Müşterilerime mağazada maske takmalarını sürekli hatırlatıyorum” dedi.

73 yaşındaki İstanbullu Ice Jawser, yakın zamanda Omigran varyantından muzdarip olduğu için tüm sağlık kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyledi.

Youssef, Xinhua’ya verdiği demeçte, “COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesine ve açık havada maskelemenin kaldırılmasına karşıyım. Etrafımdaki herkes aynı şeyi düşünüyor.”

“Ailem ve ben maske takmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarla görüşmeyeceğim, yalnız yürüyeceğim” diyen AVM ve restoranlardan da uzak durduğunu sözlerine ekledi.

READ  Turks ve Caicos Adaları Commonwealth Games ekibi tarih yazdıktan sonra geri döndü

Bu arada, batı sahil kenti İzmir’den bir lise son sınıf öğrencisi olan Sude Yıldız, Xinhua’ya “gerçekten nefes alabilen” maskeyi dışarıda giymek için çıkardığı için mutlu olduğunu, ancak onları arkadaş olarak evde tuttuğunu söyledi. “Dikkatsizlik” nedeniyle yakın zamanda bir enfeksiyon salgını yaşandı.

İzmir Katib Celeb Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık ve tıbbi mikrobiyolog olan Albert Şener, hala günde 50.000 vaka olduğu için salgının bittiğini söylemenin çok iddialı olacağını söyledi.

Yerel basına konuşan Şener, “Ancak salgının önceliği değişti.” “65 yaş üstü grupta aşı oranı çok yüksek. Bize güven veriyor ve yoğun bakımdaki hasta sayısı her geçen gün azalıyor.”

Sağlık bakanlığının bilim kurulu üyesi Şener, İstanbul ve başkent Ankara da dahil olmak üzere Türkiye’nin beş büyük kentindeki günlük vakaların önceki haftalara göre yarıya düştüğünü kaydetti.

İnsanlar 5 Mart 2022’de İstanbul’da Taksim Meydanı’nda görülüyor. Türk halkı, ülkenin günlük vakaları yüksek platoda olduğu için hükümetin halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarını ihtiyatlı bir şekilde kolaylaştırma kararını memnuniyetle karşıladı. (Xinhua / Shatadi)

73 yaşındaki İstanbullu Ayşe Yavuzer, 3 Mart 2022’de İstanbul’da bir sokakta vuruldu. Türk halkı, ülkedeki günlük davaların ilk uyarısıyla hükümetin halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarını hafifletme kararını memnuniyetle karşıladı. Yüksek platoda kalın. (Xinhua / Shatadi)

3 Mart 2022’de bir kadın giyim mağazasının yöneticisi olan Kathryn Ostemir ile İstanbul, Türkiye’de bir röportaj yapıldı. Türk halkı, ülkenin günlük vakaları yüksek platoda olduğu için hükümetin halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarını ihtiyatlı bir şekilde kolaylaştırma kararını memnuniyetle karşıladı. . (Xinhua / Shatadi)

3 Mart 2022 İstanbul’da bir kadın sokakta yürüyor. Türk halkı, ülkenin günlük vakaları yüksek platoda olduğu için hükümetin halka açık yerlerde COVID-19 kısıtlamalarını ihtiyatlı bir şekilde gevşetme kararını memnuniyetle karşıladı. (Xinhua / Shatadi)

READ  Durk, French Montana'nın sözlerini çaldığını söyledi