Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Husi isyancıların kontrolündeki Yemen, ticari bir tankere düzenlenen saldırıya yanıt veren ABD destroyerine balistik füzeler ateşledi.

Husi isyancıların kontrolündeki Yemen, ticari bir tankere düzenlenen saldırıya yanıt veren ABD destroyerine balistik füzeler ateşledi.

ABD Donanması/Bill Mista/Reuters/Arşiv

ABD Donanması’nın güdümlü füze destroyeri USS Mason, 17 Temmuz 2021’de Atlantik Okyanusu’nda filo ikmali için bir petrol tankerinin yanında seyrediyor.CNN

ABD ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Donanması’nın silahlı kişiler tarafından ele geçirilen ticari bir tankerden gelen imdat çağrısına yanıt vermesinin ardından Husi isyancıları tarafından kontrol edilen Yemen’den Aden Körfezi’ndeki bir Amerikan savaş gemisine iki balistik füzenin ateşlendiğini duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı, yaptığı açıklamada, Central Park adlı tankerin fosforik asit taşıdığını, mürettebatının yardım çağrısı sırasında “bilinmeyen bir tarafın saldırısına uğradığını” söyledi. ifade.

Bu olay, İran destekli Husi güçlerinin bölgedeki Amerikan çıkarlarına karşı çok sayıda saldırı başlatmasının ve Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarından bu yana İsrail’in, aralarındaki savaşın kapsamının genişletilmesi ihtimaline ilişkin bölge genelinde süregelen korkuların ardından geldi. İsrail ve Hamas.

Husiler A Şii siyasi ve askeri örgütü Yemen’de ülke, Suudi Arabistan’ın desteklediği koalisyona karşı bir iç savaşın içinde bulunuyor. Filistinlilere desteklerini ifade ettiler ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısına karşı Yemen’de protesto gösterileri düzenlediler.

Güdümlü füze destroyeri USS Mason ve Aden Körfezi’nde ve Somali açıklarında faaliyet gösteren korsanlıkla mücadele görev gücüne bağlı müttefik gemiler, yardım çağrısına yanıt verdi ve vardığında “geminin serbest bırakılmasını talep etti”. Merkez Komutanlığı dedi.

Sosyal medya platformunda yayınlanan açıklama

Açıklamada, saldırganların kimliği belirlenmeden “Al-Maison saldırganları takip etti ve bu da onların nihai teslim olmasına yol açtı” ifadeleri eklendi.

Açıklamada, saatler sonra, Pazartesi sabahı yerel saatle 01.41’de, Yemen’deki Husi isyancıların kontrolündeki bölgelerden USS Mason ve Central Park’ın “genel konumuna” doğru iki balistik füzenin fırlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Füzeler, gemilerden yaklaşık 10 deniz mili uzaklıktaki Aden Körfezi’ne indi” denildi.

READ  Putin özel olarak Ukrayna'da ateşkesle ilgilendiğini belirtti

Mason, füzenin fırlatıldığı sırada Central Park’ın imdat çağrısına yanıtını bitirmek üzereydi. Sonuç olarak Central Park veya Mason’da herhangi bir hasar veya yaralanma olmadığını ekledi.

Central Park’ı işleten Zodiac Maritime’dan Pazar günü yapılan açıklamada, Liberya bayraklı kimyasal tankerin güvende olduğu ve “tüm mürettebat, gemi ve kargonun zarar görmediği” belirtildi.

Tankerin İsrail’e ait bir şirketle bağlantısı olduğu görülüyor; deniz burcu Blogcu İsrailli milyarder Eyal Ofer’in Ofer Global’in bir yan kuruluşu olmasına rağmen, Zodiac Denizcilik sözcüsü Jani Jarvinen Pazar günü Zodiac’ın “Ofer Global’e ait olmadığını” söyledi.

ABD Merkez Komutanı Orgeneral Eric Kurella, Pazar günü yaptığı açıklamada, deniz alanı güvenliğinin “bölgesel istikrar için gerekli” olduğunu söyledi.

Kurella, “Uluslararası nakliye yollarının güvenliğini ve emniyetini sağlamak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Husi deniz kuvvetleri, Kızıldeniz’de İsrail bayrağı taşıyan, İsrail şirketleri tarafından işletilen veya İsraillilere ait gemilere yönelik yaptığı açıklamada uyarılarını yeniledi.

Grup, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırganlığı sona erene” kadar İsrail gemilerine ve çıkarlarına karşı askeri operasyonlara devam etme niyetini açıkladı.

Açıklamada, İsrail gemilerine koruma sağlayan askeri birimlerin Husi operasyonları için meşru hedefler olarak değerlendirileceği uyarısında bulunuldu.

Bu gelişen bir hikayedir ve ek bilgilerle güncellenmiştir.