Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hyundai, tamamen katı hal elektrikli araç aküsü sistemi için patent başvurusunda bulundu

Hyundai, tamamen katı hal elektrikli araç aküsü sistemi için patent başvurusunda bulundu

Katı hal pilleri elektrikli araçları daha da geliştirebilir mi? Hyundai bu konuda iddialı. Otomobil üreticisi kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri'nde kompakt, tamamen katı hal EV pil sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Hyundai, tamamen katı hal elektrikli araç aküsü sistemi için patent başvurusunda bulundu

Elektrikli araçların benimsenmesi artmaya devam ederken Hyundai destek arıyor. Şirketin son planları arasında pil stabilitesinin ve güç yoğunluğunun iyileştirilmesi yer alıyor. Yani Hyundai, daha iyi performans gösteren ve daha uzun ömürlü elektrikli otomobiller istiyor.

“Sıkıştırma cihazlı tamamen katı hal pil sistemi”nin patenti 28 Aralık 2023'te yayınlandı.

Hyundai, şarj ve deşarj oranlarına bakılmaksızın her hücrede basıncın sürekli olarak muhafaza edildiği, tamamen katı halli bir pil sistemini tanımlıyor.

Geleneksel lityum iyon piller, katot ve anodu ayırmak için sıvı bir elektrolit kullanır. Katı hal pilleri katı bir elektrolit kullanır. Bu nedenle elektrolit hasar görse bile akü stabilitesini ve performansını korur.

Katı hal piller, mevcut lityum iyon pillerin potansiyel alternatifi olarak popülerlik kazanıyor. Bu teknoloji daha hızlı şarj ve daha iyi performans sağlarken daha hafif ve daha güvenli olmayı vaat ediyor. Ancak bu teknolojiyi engelleyen bazı sınırlamalar vardır.

Hyundai-Tamamen Katı Hal Pil
Hyundai'nin tamamen katı hal pil sistemi (Kaynak: USPTO)

Katı hal pilleri hala nispeten yenidir ve sıvı elektrolit olmadığından katı bir malzemenin kullanılması gerekir. Grafit gibi bu malzemeler pahalı olabilir ve elde edilmesi zor olabilir.

Hyundai'nin yeni katı hal pil sistemi bu sorunların üstesinden gelmek için tasarlandı. Sistem, şarj ve deşarj sırasında her hücreye sabit basınç uygular.

Hyundai-Tamamen Katı Hal Pil
(Kaynak: ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi)

Patent, kapalı, basınçlı bir bölmede düzenlenen pil hücrelerini açıklamaktadır. Hücreler dengeli basınçtaki sıvılar tarafından sıkıştırılır. Hazneye sıvı beslemesini kontrol etmek için bir basınç cihazı kullanılır.

READ  NVIDIA'nın yeni nesil Ada AD102 GPU'lu 900W grafik kartını test ettiği söyleniyor

Sensörler odadaki basıncı ve sıcaklığı belirlemek için kullanılırken, bir voltaj detektörü her bir hücrenin voltajını gösterir.

Hyundai-Tamamen Katı Hal Pil
Hyundai Ioniq 5 2023 (Kaynak: Hyundai)

Dahili kontrolör, sıcaklık ve basınç belirli bir aralıkta olduğunda her bir hücreyi şarj etmeye ve boşaltmaya başlamak için kullanılır. Sistem ayrıca optimum sıcaklıkları korumak için bir sıcaklık ayarlama cihazından oluşur.

Elektriği Alın

Katı hal elektrikli araç aküleriyle oyunu değiştirmeyi hedefleyen tek otomobil üreticisi Hyundai değil. Toyota yıllardır bu teknolojiyi piyasaya süreceğinin sözünü veriyordu. İlk katı hal pillerin 2021, ardından 2022 için planlanması planlandı ve şimdi 2030 civarında görünüyor. Bu sınırlı olacaktır.

General Motors, Volkswagen, Ford, Nissan, Honda, Mercedes-Benz ve diğerleri katı hal pil teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Hyundai, 2030 yılına kadar ilk üç elektrikli araç üreticisinden biri olmak istiyor. Şirketin CEO'su Jae-Hoon Chang, Hyundai'nin maliyetleri daha fazla esneklikle azaltmak için katı hal LFP ve NCM pilleri geliştireceğini söyledi.

Güney Koreli otomobil üreticisi bu teknolojiye yabancı değil. Hyundai yakın zamanda elektrolit çözeltileri için patent başvurusunda bulundu. Bağlayıcı çözümleriKatı akü elektrotlarının üretim yöntemleri.

FTC: Gelir elde etmek için otomatik ortaklık bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.