Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İflas eden kamyon şoförü Yellow’un milyar dolarlık savaşı ekonomi için ne anlama geliyor?

İflas eden kamyon şoförü Yellow’un milyar dolarlık savaşı ekonomi için ne anlama geliyor?
  • İflas eden sarı kamyon taşımacılığı şirketinin yöneticileri, Perşembe günü yatırımcılardan gelen ve ikonik nakliye şirketinin ağının çoğunu canlandırabilecek 1 milyar dolarlık teklifi reddetti.
  • Geçmişi 1920’li yıllara dayanan Yellow, iflas ettiğinde 12.000 kamyon, 35.000 treyler ve 30.000 işçiyi işsiz bıraktı ve bu da yeni bir şirketin temelini oluşturabilir.
  • Aralarında Senatör Josh Hawley, R-Mo. ve Elizabeth Warren, D-Mass.’ın da bulunduğu iki partili bir grup senatör, yatırımcı kurtarma paketini destekliyor ve Hazine Bakanlığı’na 700 milyon dolarlık CARES Yasası kredi geri ödeme planını yeniden yapılandırması için baskı yapıyor.

Yarı kamyon römorkları, şirketin 7 Ağustos 2023’te San Diego, Kaliforniya’da iflas koruması başvurusunda bulunmasının ardından, kamyon taşımacılığı şirketinin Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki Otay Mesa sınır kapısı yakınındaki Sarı Terminalinde fotoğraflandı.

Mike Blake’in | Reuters

Kamyon taşımacılığı devi Yellow’u (eski adıyla YRC) kurtarmayı ümit eden bir grup yatırımcı vardı. Bir aksilikle başa çıkın Perşembe günü, iflas eden şirketin yöneticileri, geriye kalanın çoğunu netleştirecek 1 milyar dolarlık teklifi reddetti. Ancak kamyon taşımacılığı yöneticisi Sarah Riggs Amico liderliğindeki yatırımcı grubu, mahkemelerin ve Hazine Bakanlığı’nın sonunda galip gelmelerine izin vereceğini umarak devam etme sözü verdi.

Anlaşmazlık yaratan noktalardan biri Amico’nun, kamyon taşımacılığı devinin salgın sırasında ayakta kalmasına yardımcı olan 700 milyon dolarlık CARES Yasası kredi geri ödemesini yeniden yapılandırma talebiydi. ABD Hazinesi ellerinin bağlı olduğunu söylüyor.

“Söz konusu kredi önceki yönetim döneminde verilmiş olup, Hazine Bakanlığı iflas sürecine dahil olan birçok alacaklıdan biridir. Vergi mükelleflerine, etkilenen işçilere ve ailelerine adil davranılmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.” Hazine Bakanlığı sözcüsü Ashley Chapitel CNBC’ye şunları söyledi:

Diğer Hazine yetkilileri, Yellow’un iflas etmesi nedeniyle kredinin değiştirilemeyeceğini ve CARES Yasası’nın sona ermesinden bu yana yeni bir kredi vermek için yeni bir kongre otoritesine ihtiyaç duyulacağını söyledi. Yellow’un potansiyel kurtarıcıları Hazine Bakanlığı’nın hukuki görüşünü sorguluyor.

Missouri Cumhuriyetçisi Senatörler Josh Hawley ve Massachusetts Demokratı Elizabeth Warren’ın da aralarında bulunduğu iki partili sekiz senatörden oluşan bir grup, Yellow’u ve onun 30.000 işini kurtarma girişimlerini açıkça destekledi ve Hazine Bakanlığı’na krediyi yeniden yapılandırması için baskı yaptı.

Ünlü nakliye şirketini uçurumun eşiğine getiren şey neydi?

Eskiden YRC Worldwide olarak bilinen Sarı, Temmuz ayında aniden kapanana kadar Amerika’nın otoyollarında nesiller boyunca ikonik bir varlıktı. Altı ay sonra, Bölüm 11’in dosyalanmasının ardından sarının pek çok tonunun olduğu ortaya çıktı. Bazıları solan gün batımının sarısını görürken, diğerleri yeni bir başlangıcın parlak sarısını görür. Ancak hükümet ve alacaklılar gibi daha fazla kuruluş ortada kalıyor.

READ  Bloomberg'in haberine göre sendika, Starbucks'ın kahve dükkanını yasadışı bir şekilde kapattığını iddia etti.

Yellow faaliyetlerini durdurduğunda 12.000 kamyon ve 35.000 treyleri atıl durumda bıraktı ve bu da yeni bir şirketin temelini oluşturabilir. Yellow’un kökleri 1920’lerde başlayan aynı adı taşıyan Oklahoma taksi hizmetine kadar uzanıyor.

Nesiller boyunca Yellow, Amerikan ekonomisinin neredeyse her köşesine dokunan bir nakliye devi haline geldi ve 2022’de 6 milyar doları aşan brüt kârıyla ülkenin en büyük 10 nakliye şirketinden biri haline geldi.

Ancak kötü yönetimden usulsüzlüklere kadar bir dizi olay şirketi uçurumun eşiğine getirdi. Korona virüsü ülkenin tedarik zincirini durma noktasına getirdiğinde Yellow, CARES Yasası aracılığıyla 700 milyon dolarlık cankurtaran kredisi aldı. Ancak bu bile yeterli değildi.

Uzmanlar, Yellow’un yokluğunda tedarik zincirlerinin bozulacağı ve nakliye oranlarının artacağı yönündeki pek çok korkunç tahminin henüz gerçekleşmediğini söylüyor.

Wayne State Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Michael Pelzer, “Bireyler açısından pek çok sonuç var, ancak imalat ve endüstri açısından önemli bir şey görmüyorum” dedi. Akademiye girmeden önce Belzer, 12 yılını OTR sürücüsü olarak geçirdi.

Pelzer, “Makro anlamda bir şirket batıyor, diğer şirketler yükseliyor ve sevkiyatlarını alıyor” dedi.

Kamyon şoförlerinin hayatı nasıl altüst oldu?

Sürücüler YRC Worldwide Inc.’de çalışırken kamyonlarına doğru yürüyorlar. 31 Aralık 2009 Perşembe günü Carlstadt, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri’nde. YRC Worldwide Inc.’in tahvil sahipleri. borçlarını Amerikan en büyük kamyon taşımacılığı şirketinin hisseleriyle takas etmelerini sağlayarak şirketin tasfiyeye yol açabilecek iflas başvurusundan kaçınmasını sağladı. Fotoğrafçı: Jin Li/Bloomberg, Getty Images aracılığıyla

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Sarı’nın yeniden canlanmasını ümit eden yatırımcılar, piyasanın toparlanmadığını ve sarı kamyon şoförlerinin iyi maaşlı sendika işlerinin ekonomide bir boşluk bıraktığını söylüyor.

Nathan Skopudas, Grand Rapids’deki YRC istasyonunda beş yıl boyunca operasyon müdürü olarak çalıştı ve eski iş arkadaşlarının zorluklarla karşılaştığını söyledi.

Skobudas, “İletişim kurduğum bazı iş arkadaşlarım benzer işler bulamadılar ve maaşlarında kesinti yaptılar” dedi.

Pek çok kişinin hayatı alt üst oldu.

Rosemont, Minn.’den Kenneth Cantlay, iş sırasında yaralanana kadar Yellow için dokuz yıl araba kullandı, bu yüzden şirketin kapılarını kapatmasından hemen önce görevinden ayrılmak zorunda kaldı ve işçi tazminatı toplamaya başladı.

Cantlay, “Bir süre işleri berbat ettim” dedi.

İşçisinin tazminat ödemeleri durduruldu ve ödemeler yeniden başladığında resmi iflas ilan edilene kadar sekiz hafta boyunca hiçbir geliri yoktu.

Cantlay, “Haftalık gelirim olmadan mücadele ediyordum” dedi.

Ohio’daki Hamrick Kamyon Sürüş Okulu müdür yardımcısı Bradley Marrone, Yellow Trucking’in yeni kamyon sürücüleri için “rekabetçi” ücretler ve istikrarlı, güvenli bir iş sunduğunu söyledi. Yellow’daki sendika işlerinin yeni kamyon şoförlerine koruma ve destek sağladığını söylüyor.

READ  Yatırımcılar Fed kararını sindirirken hisse senetleri yükseliyor

Marrone, “Ve Yellow, kamyon şoförlerinin asla kamyonlarında uyumak zorunda kalmadıkları, onları her zaman bir otel odasına yerleştirdikleri, tanıdığım tek kamyon taşımacılığı şirketiydi ki bu çok önemliydi” dedi.

Ancak sarı sürücüler için gece yolculukları nispeten nadirdi ve iş arayanlar, günlerce oradan ayrılmak istemeyen kamyon şoförlerine kalıyordu.

Kamyondan az yük pazarının önemi

Sarı Kamyon, kamyon taşımacılığı pazarının kamyon yükünden az (LTL) olarak bilinen niş bir segmentinde yer almaktadır. Marjlar küçük ve LTL kamyon taşımacılığı, farkında olsalar da olmasalar da, insanların hayatlarının her alanına dokunuyor.

“LTL’yi farklı kılan müşteri çeşitliliğidir; LTL ile evlere, hastanelere, berberlere teslimat yaparsınız; her gün aynı müşterileriniz olmaz; her gün bambaşka bir gündür” dedi. Nick Burlingame, New York’taki Sage Okulları’nın müdürü ve sertifikalı CDL eğitmeni. : “sırada kim var”.

LTL’nin aynı gün transfer seçeneklerinin olması, günlerce uzakta olmak istemeyen bir sürücü için onu cazip hale getirirken, OTR’de günlerce yolda yolculuk yapılması söz konusudur. Burlingame, LTL’nin, büyük araçlarını şehir sokakları veya küçük otoparklar gibi dar alanlara sığdırmayı kabul eden belirli bir sürücü alt kümesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Navlun piyasasını izleyen ACT Research’ün başkanı Ken Faith, Yellow’un yokluğunda daha yüksek nakliye maliyetlerinin henüz gerçekleşmediğini söylüyor. Vieth, LTL oranlarının Yellow’un kapanmasından bu yana arttığını, Ağustos’ta aylık yüzde 4,4 ve Eylül’de de yüzde 0,09 artış gösterdiğini söylüyor; ancak Vieth, artışın muhtemelen Temmuz ayından itibaren dizel fiyatlarında galon başına 49 sentlik bir artışla ilgili olduğunu söylüyor. ağustos ayına kadar. Bunu ağustos ayından eylül ayına kadar 19 sentlik bir artış izledi. Benzin ve motorin fiyatları Ekim ayından bu yana düştü.

İflas aynı zamanda birçok kamyoncunun iş modellerini zorlayan ve çok sayıda işten çıkarma ve başarısızlığa yol açan nakliye durgunluğunun ortasında geldi.

Faith, “Kimse sarı rengi özlemiyor” dedi. “Endüstri üretim kapasitesinde önemli bir fazlalık olduğunda nakliye döngüsünün en alt noktasında iflas ettiler.”

Aslında Yellow’un piyasadan çıkışı aslında LTL sektörüne yardımcı oldu.

Faith, “Sarı’nın ölümüyle birlikte piyasanın LTL kısmı hafta sonları gevşek durumdan rahat duruma geçti” dedi. En zayıf piyasa katılımcısının kapanışı ve LTL piyasa kapasitesinin neredeyse %10’u ile halka açık LTL taşıyıcıları (grup olarak) üçüncü çeyrekte şimdiye kadarki en iyi ikinci kârlı çeyreğini gördü.

Tank Transport’un Kasım ayında CNBC’ye sağladığı verilere göre, artan yakıt maliyetleri ve düşen navlun oranları, 31.278 kamyon taşımacılığı şirketinin kapanmasına veya hizmetlerini daha büyük filolara dönüştürmesine yol açtı.

Freightwaves, Yellow taşımacılığından en büyük faydalanıcının, üçüncü çeyrekte işlerinde yüzde 11 artış kaydeden Gürcistan merkezli LTL taşıyıcısı Saia olduğunu bildirdi.

READ  Burt's Bees ve Hidden Valley Ranch dudak balsamları saatler içinde tükeniyor

Burlingame, piyasanın Yellow’un çöküşünü hazmedebildiği konusunda hemfikir. Sektörde sürücü sıkıntısı yaşanırken Burlingame, sürücülerin sendika dışı işlere geçseler bile genellikle güçlü korumalardan yararlandıklarını söylüyor.

Burlingame, “Günümüzün sürücü sıkıntısı çeken pazarında, bu şirketlerin neredeyse tamamı bu sürücülere iyi maaş ve sağlık yardımlarıyla iyi davranıyor ve eğer onları ellerinde tutmak istiyorlarsa bunu yapmaları gerekiyor” diyor.

ATLANTA, GA – 2 KASIM: Georgia Demokrat vali adayı Sarah Riggs Amico, 2 Kasım 2018’de Atlanta, Georgia’daki Morehouse College’da düzenlenen kampanya mitinginde toplanan kalabalığa sesleniyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama, seçim kampanyası sırasında Demokratların Georgia valisi adayı Stacey Abrams’a katıldı. (Fotoğraf: Jessica McGowan/Getty Images)

Jessica McGowan | Getty Images Haberleri | Getty Images

Sarah Riggs Amico bu değerlendirmeye katılmıyor, bu yüzden o ve bir grup yatırımcı Yellow’u canlandırmak için son çare çaba göstermeye çalışıyorlar, ancak bu bile anlamsal olarak yanlış. Amico’nun teklifi kabul edilirse yeni şirketin adı Next Century Logistics olacak. Amico şu anda otomobil taşımacılığında uzmanlaşmış Jack Cooper Trucking’in başkanıdır.

Amico’ya göre sarı markalama bozuk olabilir ama iş öyle değil.

Amico, “İş temelde kurtarılabilir durumdaydı ve hâlâ da öyle” dedi. Amico, kamyon taşımacılığı yapan bir ailede büyüdü ve daha önce zor durumdaki kamyon taşımacılığı şirketlerini kurtarmıştı. Amiko ona sorunun işlerle ilgili olduğunu söyler. Ancak bir Hazine yetkilisi Amico’nun teklifinin kaybedilen işlerin yalnızca yarısını geri getireceğini söyledi. İflas süreci ilerledikçe birkaç eski sarı istasyon da açık artırmada satıldı.

Faith, “Bir LTL taşıyıcısı, terminal ağı olmadan var olamaz” dedi.

Ancak 2020’de Gürcistan’da Senato koltuğu için yarışan Amico, Yellow’un iflasını ve devlet kredisi sorunlarını eleştiren Teamsters ile bir tür anlaşmanın onaylanması için çalışıyor.

Amico, “Gerçekten en önemli şey iş” diyor.

Teamsters yorum talebine yanıt vermedi.

Amico ve yatırımcılarının önerilen milyar dolarlık kurtarma paketinde başarılı olmaları için, karmaşık bir açık artırma ve düzenleme ağında gezinmeleri ve mahkeme ve hükümetin onayını almaları gerekiyor; bu da kesin olmaktan uzak bir şey. Yellow’un alacaklılarından hâlâ ilerlemenin önünde engel teşkil eden çözülmemiş sorular var. Anlaşmanın şartları, özel sermaye ve varlık yöneticilerinin Yellow’un varlıklarının büyük bir kısmına sahip olacağı ve hazinelere, çalışanlara ve diğer talep sahiplerine çok az teminat bırakacağı anlamına geliyor.

Açık artırmalarda daha fazla sarı varlık ele geçirildikçe, yeniden canlanan LTL işleri çok daha küçük olacak. Ancak Amico için kurtarılan bazı işler hiç yoktan iyidir.