Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IFRC, Sudan’ın başkenti ET Health World’e yardım ulaştırmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor

IFRC, Sudan’ın başkenti ET Health World’e yardım ulaştırmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor

CENEVRE: Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Salı günü Sudan’ın başkenti Hartum çevresinde insani yardım ulaştırmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi ve ülkenin sağlık sisteminin çökme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

“Gerçek şu ki, şu anda herhangi bir şey teslim etmek neredeyse imkansız. insani hizmetler Ve çevresinde HartumIFRC Sudan Başkanı Farid Aiwar, gazetecilere Nairobi’den video bağlantısı aracılığıyla söyledi.

“Çeşitli kuruluşlardan ve mahsur kalan insanlardan ayrılma çağrıları var.” Ivar, Sudan’ın sağlık sisteminde aksamalar devam ederse “neredeyse çökecek” uyarısında bulundu.

Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Gücü (RSF) arasındaki çatışmada en az 185 kişi öldü ve 1.800’den fazla kişi yaralandı, bu da uluslararası toplumdan çatışmayı sona erdirme çağrılarına yol açtı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk yaptığı açıklamada, “Sağduyu galip gelmeli ve tüm taraflar gerilimi yatıştırmak için harekete geçmelidir.” dedi.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Alessandra Vellucci, güvenlik nedenlerini öne sürerek personelin ülkeden sınır dışı edilmesi hakkında yorum yapmayacak, ancak BM Sudan’da kalmak istediğini söyledi.

Tamamen meşgul kalmak ve insani görevimizi yerine getirmek istiyoruz” dedi.

Vellucci, BM’nin Sudan’da ağırlıklı olarak insani yardım operasyonlarında çalışan ve siyasi misyonları destekleyen 4 bin personeli olduğunu söyledi. BM’nin Dünya Gıda Programı, üç personelinin öldürülmesinin ardından faaliyetlerini geçici olarak askıya aldı.

Ayrı yorumlarda Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’da çıkan çatışmalardan bu yana sağlık tesislerine yönelik üç saldırıyı belgelediğini ve bunlardan birinin en az üç kişiyi öldürdüğünü söyledi.

DSÖ sözcüsü Margaret Harris, “Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar, insancıl hukuk ve sağlık hakkının alenen ihlalidir ve bunlara artık son verilmelidir” dedi.

READ  Netzia, 1 milyon hanenin genişbant erişimini karşılamak için ONF'nin SEBA mimarisine sahip Türk Telekom ile genişbant paketini başarıyla kullanıyor.

Harris, Hartum’daki hastanelerde hayat kurtaran malzemelerin azaldığını ve elektrik kesintilerinin temel hizmetlerin sağlanmasını zorlaştırdığını söyledi.

“Birinin herhangi bir yere gitmesi çok tehlikeli, bu da personelin hastanelere ulaşmasını gerçekten çok zorlaştırıyor” dedi.

  • 18 Nisan 2023, 18:01 IST tarihinde yayınlandı

2 milyondan fazla profesyonelden oluşan bir topluluğa katılın

En son bilgileri ve analizleri almak için bültenimize abone olun.

ETHealthworld uygulamasını indirin

  • Gerçek zamanlı bildirimler alın
  • Favori makalelerinizi kaydedin


Uygulamayı indirmek için tarayın