Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İlk Cumhuriyet bankası müşteri mevduatlarında 102 milyar dolar kaybetti

İlk Cumhuriyet bankası müşteri mevduatlarında 102 milyar dolar kaybetti

Geçen ayki bankacılık krizinden sonra ABD’de en fazla risk altında olan banka olan First Republic Bank, Pazartesi günü işinin ne kadar sekteye uğradığına dair şok edici ayrıntıları açıkladı – başka bir şey değil.

Bankanın liderleri, geçtiğimiz bir buçuk ay içinde serbest düşüşe geçtiğinden beri yatırımcılara yönelik merakla beklenen ilk güncellemesinde çok az şey söyledi. Wall Street analistleriyle ilk çeyrek sonuçlarını tartışmak için bir konferans görüşmesinde, bankanın yöneticileri yalnızca 10 dakikalık hazırlanmış açıklamalar yaptılar ve soruları yanıtlamayı reddettiler, bu da yatırımcıları ve halkı bu sıkıntıdan nasıl kurtulacağına dair birkaç yanıtla bıraktı.

Kesin olan bir şey var: kıyılarda varlıklı müşterilere hizmet veren banka pamuk ipliğine bağlı. İlk çeyrekte, geçen ay ülkenin en büyük bankalarından aldığı 30 milyar dolarlık geçici cankurtaran halatı hariç, müşteri mevduatlarında 102 milyar dolar – geçen yılın sonunda elinde tuttuğu 176 milyar doların yarısından fazlası – kaybetti.

First Republic, üç ayda bir önceki yıla göre üçte bir oranında düşüşle 269 milyon $ kazanç bildirdi. Sonuçlarının açıklanmasının ardından uzatılmış ticarette hisseleri yüzde 15 düştü.

Banka, mevduat çıkışının Mart ayının son haftasında büyük ölçüde durduğunu söyledi. Banka, 31 Mart’tan 21 Nisan’a kadar mevduatlarının yalnızca yüzde 1,7’sini kaybettiğini ve bunun çoğunun müşterilerinin vergi ödemeleriyle ilgili olduğunu söyledi.

Bankanın düşüşü yaklaşık altı hafta önce, müşterilerin mevduatlarının büyük bir kısmını çekmesinin ardından federal düzenleyicilerin orta ölçekli borç verenler Silicon Valley Bank ve Signature Bank’a el koymasıyla başladı. San Francisco merkezli First Republic, büyük olasılıkla bir sonraki borç veren olarak görülüyordu, çünkü başlangıç ​​endüstrisinde birçok müşterisi var – Silikon Vadisi Bankasına benzer – ve hesaplarının çoğu 250.000 dolardan fazla tutuyor. maksimum federal mevduat sigortası.

READ  Spotify, son teknoloji saç modellerinde işgücünün %6'sını azaltacak

First Republic hisseleri, Pazartesi günü kazanç raporundan önce yüzde 10’dan fazla arttı, ancak Mart ortasından bu yana yüzde 85’ten fazla düştü.

First Republic, bankayı veya bazı kısımlarını satmayı veya yeni sermaye artırmayı içerebilecek, kendisini kurtarmak için bir plan yapmak üzere mali danışmanlar ve hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapıyor.

Hala yapılacak çok şey var. Pazartesi günü banka, işgücünün dörtte birini ve yönetici tazminatını belirsiz bir miktarda keseceğini söyledi.