Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İlk özel astronot görevi muhtemelen SpaceX’in yeni mürettebat erişim kulesini kullanacak – Spaceflight Now

İlk özel astronot görevi muhtemelen SpaceX’in yeni mürettebat erişim kulesini kullanacak – Spaceflight Now
Mürettebat erişim kolu, Cape Canaveral’daki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’ta yeni inşa edilen kuledeki yerine döndürüldü. Resim: Adam Bernstein/Şimdi Uzay Uçuşu.

Mürettebat erişim kolu, Pazartesi günü Cape Canaveral’daki Space Launch Complex 40’ta yerine kaldırıldı; SpaceX, Ocak ayında astronotlarla ilk Crew Dragon fırlatma için platformu hazırlamak üzere yarıştı.

SpaceFlight Now’a birden fazla kaynak, Axiom Space’in Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) üçüncü özel astronot görevinin, Fırlatma Kompleksi-39A’daki yoğun program nedeniyle muhtemelen yeni kulenin ilk çıkışına damgasını vuracağını söyledi. Eski NASA astronotu Michael Lopez Alegría liderliğindeki misyon, üç Avrupalı ​​astronotu 14 güne kadar uzay istasyonuna gönderecek.

Şu anda SpaceX ve Rusya’nın Roscosmos’u, Boeing CST-100 Starliner uzay aracı gelecek yıl yörüngeye girene kadar ABD’deki tek seçenek olan ISS’ye giden tek bilet.

Sadece bu da değil, SpaceX’in şu anda astronotları ve kargo görevlerini Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatabileceği tek bir fırlatma rampası var: NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A (LC-39A).

SpaceX, 2023 yılı boyunca Florida’daki ikinci fırlatma rampasında yeni bir mürettebat ve kargo erişim kulesi inşa ederek bunu değiştirmeye çalışıyor: CCSFS’deki Uzay Fırlatma Kompleksi 40 (SLC-40).

Kulenin bu görevi desteklemeye zamanında hazır olmaması durumunda, SpaceX liderliğindeki diğer tüm astronot misyonları 2020’ye dayandığından Ax-3 yine de LC-39A’dan fırlatılabilir. Ancak bu, Uzay Kulesi’nde daha fazla Kalabalığa neden olacaktır. . LC-39A için yoğun program.

Ax-3 görev ekibi, kendilerini Ocak ortasında Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatacak olan Falcon 9 roketinin önünde duruyor. Soldan sağa bunlar Albert Gezeravci, Markus Wandt, Michael Lopez Alegría, Walter Velade. Resim: Aksiyom Uzayı

Yoğun yayın programı

Ax-3’ün, SLC-40’ın taret yeteneklerini ilk kez tanıtacak görev olmasının ana nedenlerinden biri, LC-39A’nın şu anda benzersiz yeteneklerini gerektiren, birkaç gün arayla planlanan fırlatma çiftidir.

En geç 12 Ocak’a kadar, Intuitive Machines’in ilk Ticari Ay Yük Hizmetleri (CLPS) görevini başlatmak için bir Falcon 9 roketi kullanılacak. Ay’ın güney kutbuna uçan Nova C iniş aracına, yalnızca 39A’da mevcut olan ekipman kullanılarak fırlatma rampasında yakıt ikmali yapılmalıdır.

içinde röportaj Geçen ay Spaceflight Now ile IM Lunar Access Başkan Yardımcısı Trent Martin, aynı zamanda “lansmandan birkaç gün önce” ıslak bir prova yapacaklarını söyledi.

READ  Bilim adamları ilk kez ay toprağında bitki yetiştiriyor: 'her şey filizlendi'

Martin Ekim ayında şunları söyledi: “Mümkün olduğu kadar geç yakıt ikmali yapmak istiyoruz. SpaceX bize sıvı oksijen ve sıvı metan sağlayacak bir hizmet sağlayarak çok yardımcı oldu” dedi. “Son dakikaya kadar dolacak, bu yüzden biz de mümkün olduğu kadar dolu olabilir.” “Ay’a başarıyla iniş yapma şansımız en yüksek.”

IM-1 görevi için tamamlanan Nova-C iniş aracı, Cape Canaveral, Florida’ya gönderilmeden önce Ekim ortasında Intuitive Machines’in Houston, Teksas’taki tesislerinde fotoğraflandı. Resim: Sezgisel Makineler

Bu lansmanlar, diğer yüksek öncelikli görevlerin her iki tarafına da yerleştirilir.

Falcon 9’un 9 Kasım’dan itibaren SpaceX’in 29. Ticari İkmal Hizmetleri (CRS-29) misyonunu Uluslararası Uzay İstasyonuna başlatması planlanıyor ve bu görev yörüngedeki mürettebata binlerce kilo kargo ve bilim deneyleri sunacak. Bunu 2023’ün beşinci ve son Falcon Heavy misyonu olan USSF-52 Ulusal Güvenlik Misyonu’nun takip etmesi bekleniyor.

Fırlatma rampasını Falcon 9’dan Falcon Heavy’ye dönüştürmek yaklaşık üç hafta sürer.

Yaklaşık iki hafta süren Ax-3 misyonunun diğer tarafında, SpaceX Crew-8 dörtlüsünün en geç Şubat ortasında fırlatılması bekleniyor. NASA Komutanı ve Astronot Matthew Dominick, göreve Pilot Michael Barratt, Görev Uzmanı Janet Epps ve Görev Uzmanı Alexander Grebenkin ile birlikte liderlik edecek.

Houston merkezli Axiom Space, IM-1’in fırlatılmasından sonraki birkaç gün içinde uzay istasyonuna üçüncü ticari uçuşunu pad 39A’dan gerçekleştirmeyi planlıyordu ve NASA, uzay istasyonunun yoğun trafik planının erkenden aksamasını önlemek için uçuşun programa uygun şekilde ilerlemesini istiyor . . 2024. Ayda yalnızca bir kısa fırlatma aralığına sahip olan IM-1 misyonu, Ocak penceresinin dışına itilirse uzun gecikmelerle karşı karşıya kalabilir.

Cape Canaveral’daki sert rüzgarlara rağmen devasa bir vinç Pad 40’taki mürettebat erişim bariyerini havaya kaldırdı. Fotoğraf: Adam Bernstein/Spaceflight Now.

SLC-40’tan Ax-3’ü fırlatma seçeneğine sahip olmak, SpaceX’in müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamasına ve daha kısa bir zaman diliminde daha fazla fırsata yer vermesine olanak tanıyacak. Bu elbette mürettebatın ve kulenin hazır olmasına ve kargonun zamanında varışına bağlıdır.

Pazartesi günü inşaat ekipleri, bir dizi kriko ve kayış kullanarak mürettebatın erişim bariyerini yerine kaldırmaya başladı. Bu, acil durum çıkış sistemiyle birlikte, astronotların ve destek personelinin gerekirse kuleden hızlı bir şekilde çıkmasına olanak tanıyan zip-line benzeri bir kaçış sistemi ile birlikte uygulamaya konulacak son ana bileşenlerden biridir.

READ  NASA'nın Mars Helikopteri gerçekten harika görüntüler gönderdi
Mürettebat erişim kulesinin son bölümü SpaceX’in Rupert Road tesisinden Pad 40’a taşınıyor. Arka planda NASA’nın Kompleks 39B’deki Artemis fırlatma rampası kulesi görülüyor. Resim: Uzay Uçuşu Şimdi.

NASA ve SpaceX yetkilileriyle daha önce yaptığı basın toplantılarında kulenin 2023 sonuna kadar tamamlanması gerektiğini söylemişti.

Astronotlar öncelikli

Şimdiki plan Ax-3’ün SLC-40’ı ve IM-1’in LC-39A’yı kullanması olsa da, her şey taretin hazır olmasına bağlı. Spaceflight Now’a konuşan kaynaklar, eğer bu zamanında gerçekleşmezse, Ocak ayında LC-39A’dan fırlatmada Ax-3’ün birinci önceliğe sahip olacağını ve IM-1 görevinin daha sonraki bir tarihe erteleneceğini söyledi.

Yeni kule, bu görev için Ax-3’ü desteklemek amacıyla kullanılmak üzere gerekli izni zamanında alamasa bile, bundan sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna ve ticari uzay istasyonlarına daha fazla fırlatma talebinin artmasıyla birlikte, kesinlikle değerli bir varlık olacaktır. SpaceX ve ortaklarına. Müşteriler 2024 ve sonrasına geçiyor.