Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Falcon 9 Starlink göreviyle Uzay Mekiği pad rekorunu kırdı – Spaceflight Now

SpaceX, Falcon 9 Starlink göreviyle Uzay Mekiği pad rekorunu kırdı – Spaceflight Now
SpaceX, 74. Falcon 9 roketini 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatacak. Bu görev, önceki Falcon 9 fırlatmaları ve dokuz Falcon Heavy uçuşuyla birleştiğinde, SpaceX’in bu rampadan yaptığı toplam Uzay Mekiği fırlatma sayısını aşmasına olanak tanıdı. . Resim: Adam Bernstein/Şimdi Uzay Uçuşu

Güncelleme 15:14 EDT: SpaceX, birinci aşama güçlendirici B1083’ü “A Shortfall of Gravitas” adlı insansız hava aracına indirdi.

Çarşamba öğleden sonraki fırlatmayla birlikte SpaceX’in Falcon roket ailesi, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’daki Uzay Mekiği görevlerinin toplam sayısını aştı. Falcon 9 ve Falcon Heavy roket fırlatmaları, o padde görülen toplam mekik görevi sayısını aştı.

Bu dönüm noktasına, SpaceX’in KSC platformundan 83. yörüngesel fırlatma olarak 14:42 EDT’de (1842 UTC) Falcon 9 roketiyle havalanan Starlink 6-56 misyonuyla ulaştılar. Bu, programın 30 yıllık tarihi boyunca gerçekleştirilen 82 mekik fırlatmasından daha fazlasıdır.

SpaceX’in uçuşları 74 Falcon 9 fırlatması ve dokuz Falcon Heavy fırlatmasının bir karışımıdır.

Bu görevi destekleyen ilk aşama hızlandırıcı, SpaceX filosundaki B1083 kuyruk numarası, üçüncü kez fırlatıldı. Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonuna Crew-8 misyonunun yanı sıra Starlink 6-48 görevini de başlatmıştı.

Yükseltici, kalkıştan sekiz dakika sonra SpaceX’in “A Shortfall of Gravitas” insansız hava aracına indi. Bu, ASOG’un bugüne kadarki 68. hızlandırıcı inişi ve SpaceX’in 305. ilk aşama inişi anlamına geliyor.

Güçlendirici indikten sonra, yaklaşmakta olan Polaris Dawn misyonunun komutanı Jared Isaacman, görevden bahsedilenlere yanıt olarak X’te (eski adıyla Twitter) birkaç kez paylaşımda bulundu. Yorumlar, B1083’ün Isaacman ve üç mürettebat arkadaşının Crew Dragon Resilience uzay aracına fırlatılmasını destekleyen güçlendirici olarak görev yapacağına dair spekülasyonları ateşledi.

Spaces sırasında Misyon tarihteki ilk sivil uzay yürüyüşüyle ​​öne çıkacak.

Kish, “Lansman öncesi işlemlerden geçiyor ve donanım ilerliyor ve yaz başındaki lansman için doğru yolda” dedi.

Büyüyen bir takımyıldız

Çarşamba öğleden sonraki misyon, büyüyen takımyıldıza 23 Starlink uydusu daha ekledi. Bu fırlatmadan önce SpaceX, 2024 yılında 31 fırlatma boyunca 702 Starlink uydusunu alçak Dünya yörüngesine göndermişti.

READ  Fizikçiler devrim niteliğindeki bir zaman kristali kullanarak kuantum ölümsüzlüğünü keşfettiler

Yörünge izleme uzmanı ve gökbilimci Jonathan McDowell’e göre, 6 Mayıs itibarıyla şimdiye kadar fırlatılan toplam 6.350 uydudan 5.935’i yörüngede Starlink uydusu bulunuyor.

Starlink 6-56 misyonunun fırlatılmasından yaklaşık yarım gün sonra SpaceX, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak Starlink 8-2 misyonuyla alçak Dünya yörüngesine 20 uydu daha eklemeyi hedefliyordu. 19:48 PST’de (22:48 PM EDT, 0248 UTC) başlatılması planlanan bu görev, Direct to Cell özelliğine sahip 13 Starlink uydusunu içeriyor.

8 Mayıs 2024’te NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi basın sitesinde bir Falcon 9 roketi Amerikan bayrağının arkasından geçiyor. Fotoğraf: Adam Bernstein/Space Flight Now