Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IMF, finans yetkilileri bir araya geldikçe yavaşlayan büyüme ve artan piyasa riskleri konusunda uyardı

IMF, finans yetkilileri bir araya geldikçe yavaşlayan büyüme ve artan piyasa riskleri konusunda uyardı

WASHINGTON (Reuters) – Uluslararası Para Fonu Salı günü, savaşın yol açtığı enflasyon, gıda ve enerji krizleri ile keskin faiz artışlarının yarattığı baskıların dünyayı resesyonun eşiğine getirdiği ve finansal piyasaların istikrarını tehdit ettiği konusunda uyardı.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın üç yıl içinde ilk yıllık toplantılarının başlangıcında yayınlanan korkunç raporlarda, Uluslararası Para Fonu merkez bankalarını parasal sıkılaştırmanın acısına ve Birleşik Devletler’deki mitinge rağmen enflasyonla mücadeleye devam etmeye çağırdı. Devletler. Dolar, son finansal piyasa oynaklığının iki ana itici gücü olan yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Uluslararası Para Fonu, Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, küresel üretimin üçte birini oluşturan ülkelerin gelecek yıl resesyona girebileceğini söyleyerek 2023 için küresel büyüme tahminini daha da düşürdü.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Uluslararası Para Fonu baş ekonomisti Pierre-Olivier Gorinchas yaptığı açıklamada, “En büyük üç ekonomi, ABD, Çin ve avro bölgesi bocalamaya devam edecek.” Dedi. Kısacası, en kötüsü henüz gelmedi ve birçok insan için 2023 durgun hissedecek.

Uluslararası Para Fonu, yüksek faiz oranlarının ABD ekonomisini yavaşlatması, Avrupa’nın yüksek gaz fiyatlarıyla mücadele etmesi ve Çin’in devam eden COVID-19 ile mücadele etmesi nedeniyle, gelecek yıl küresel GSYİH büyümesinin Temmuz ayındaki %2,9’luk tahminine kıyasla %2,7’ye yavaşlayacağını söyledi. tecrit ve zayıflayan emlak sektörü.

Dünya Bankası, Avrupa’da beklenenden daha güçlü olan üretimi yansıtarak 2022 büyüme tahminini %3,2’de tuttu, ancak COVID-19 pandemisi azalırken geçen yıl %6,0’lık küresel büyümenin ardından ABD’de daha zayıf bir performans sergiledi.

Almanya ve İtalya da dahil olmak üzere bazı büyük Avrupa ekonomileri, artan enerji fiyatları ve üretim kıtlığı ile gelecek yıl bir “teknik resesyona” girecek. Uluslararası Para Fonu, kalıcı bir COVID-19 kapanması ve daha derin bir yavaşlamanın büyümeyi daha da yavaşlatacağı zayıf bir emlak sektörü ile mücadele ettiği için Çin’in büyüme tahmininin de düşürüldüğünü söyledi.

READ  Amazon'un Bezos'u Biden'in süpervizörünü çarptı, enflasyonun fakirleri incittiğini söyledi

Uluslararası Para Fonu, Küresel Finansal İstikrar Raporunda, artan likidite, inatçı enflasyon ve kalıcı finansal kırılganlıklarla birlikte artan ekonomik baskıların, düzenlenmemiş varlıkların yeniden fiyatlandırılması ve finansal piyasaların bulaşması risklerini artırdığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu’nun para ve sermaye piyasaları direktörü Tobias Adrian, Reuters’e verdiği bir röportajda, “Belirsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir zamanı düşünmek zor” dedi. “Dünyada çok fazla çatışma görmek için onlarca yıl geriye gitmemiz gerekiyor ve aynı zamanda enflasyon çok yüksek.”

10 Mayıs 2018, Washington, ABD’deki genel merkezinde Uluslararası Para Fonu logosunun önünden geçen bir adam. REUTERS/Yuri Gribas

Uluslararası Para Fonu’nun 190 üye ülkesinden finans yetkilileri, bu hafta Washington’daki çeşitli ekonomik durumlardan kaynaklanan bu tür belirsizlikler, Ukrayna’daki savaşın neden olduğu gıda ve enerji krizleri ve büyük temiz enerji finansmanı ihtiyaçları da dahil olmak üzere diğer küresel zorluklarla boğuşuyor.

Öncelik: Üfleme

IMF, merkez bankacılarının enflasyonla fazla sıkılaşmadan mücadele etmek için hassas bir dengeleme eylemi yaptığını ve bunun küresel ekonomiyi “gereksiz yere şiddetli bir durgunluğa” itebileceğini ve para birimlerinin dolar karşısında keskin bir şekilde düştüğünü gören gelişmekte olan piyasalarda ekonomik acıyı artırabileceğini söyledi. .

Ancak Gorenchas, enflasyonu kontrol etmenin en büyük öncelik olduğunu ve erken teslim olmanın “merkez bankalarının zor kazanılmış güvenilirliğini” baltalayacağını söyledi.

Gorinchas düzenlediği basın toplantısında, “Merkez bankalarının rotalarına devam etmelerini öneriyoruz. Şimdi bu, yaptıklarına kıyasla hızlanmaları gerektiği anlamına gelmiyor,” diyerek geri dönüş döngüsü için “çok erken” olduğunu da sözlerine ekledi. .

“Sanırım şimdi tavsiyemiz şu, hadi enflasyonda belirleyici bir düşüş gördüğümüzden emin olalım.”

Uluslararası Para Fonu, küresel tüketici fiyat enflasyonunun 2022’nin üçüncü çeyreğinde %9,5’te zirve yapacağını ve 2023’ün dördüncü çeyreğinde %4,7’ye düşeceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Para Fonu, küresel ekonominin petrol fiyatlarında mevcut seviyelerden %30’luk bir artış da dahil olmak üzere “makul bir dizi şok” yaşaması durumunda görünümün büyük ölçüde kasvetli hale gelebileceğini ve küresel büyümenin gelecek yıl %1,0’a düşmesine yol açabileceğini söyledi. o. Gerçek gelir büyük ölçekte düşüyor.

READ  Vergi sonrası kazanç yıllık bazda %235'ten fazla arttı

Bu “düşüş senaryosunun” diğer bileşenleri arasında Çin gayrimenkul sektöründeki yatırımlarda keskin bir düşüş, gelişmekte olan piyasalardaki para biriminin değer kaybetmesinin neden olduğu finansal koşullarda keskin bir sıkılaşma ve potansiyel bir üretim düşüşüne yol açan işgücü piyasalarının devam eden ısınması yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu, 1970’den bu yana yalnızca beş kez meydana gelen bir olgu olan küresel büyümenin gelecek yıl %2’nin altına düşme olasılığını %25 olarak ortaya koydu ve küresel GSYİH daralması olasılığının %10 daha yüksek olduğunu söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Raporlama David Lauder) Düzenleme Paul Simao

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.