Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kış Tatili Seyahati: Şimdi uçuşlara mı atlıyorsunuz yoksa zarları mı atıyorsunuz?

Kış Tatili Seyahati: Şimdi uçuşlara mı atlıyorsunuz yoksa zarları mı atıyorsunuz?

(CNN) – Yüksek fiyatlar, iptal edilen uçuşlar, rezerve edilmiş konaklama ve araç kiralama. Seyahat karmaşasının yaz mevsimi hala oldukça sıcak ve taze görünüyor.

Ancak ileriye bakmanın zamanı geldi, çünkü iki aydan kısa bir süre sonra başka bir zor zaman geliyor: 2022 kış tatili seyahat sezonu.

Öyleyse gömleklerinizi kaldırın, ceketlerinizi açın ve kış tatiline hazırlanın. İşte bilmeniz gerekenler:

Kış tatili uçuşları için ne zaman bilet almalıyım?

Ne zaman uçak bileti alacağınıza karar vermek her zamankinden daha karmaşık görünüyor. Fiyatlar günlük, hatta saatlik değişiyor. Personel ve yetenekler açısından bu pandeminin etkileri hala hissediliyor.

Ancak Ekim belki de en iyi fırsat penceresidir. Başka bir deyişle, şimdi.

Hayley Berg, baş ekonomist HuberSeyahat planlama ve rezervasyon uygulaması. CNN Travel’a, pandemi iyileşmesi sırasında anlaşmayı imzalamak için her zamankinden daha geç bekleyen insanları gördüğünü söyledi.

Berg, “Özellikle tatiller için bu gerçek bir sorun çünkü şu an Şükran Günü ve Noel gezisi rezervasyonu yapmak için en iyi zaman,” dedi.

Hopper, bir e-postada en geç Ekim ortasına kadar beklemesini önerdi.

Berg, bunun sadece bir fiyatlandırma sorunu olmadığını söyledi. Ayrıca bekleyerek başka bir tehlikeye işaret etti: “Seyahat etmek istediğiniz tarihlerde seyahatler tamamen tükenebilir.”

Rezervasyon için en kötü zaman? “son an”

Scott Keyes, uçuş fırsatları ve seyahat tavsiyeleri için web sitesinin kurucusu Scott Ucuz UçuşlarCNN Travel’a göre, en iyi fırsatlar aslında geçen yazdı (2023 için bunu unutmayın). Ama dedi ki: Ama bu yıl cesaretiniz kırılmasın.

Keys, “Uçuş rezervasyonu yapmak için en iyi ikinci zaman şimdi – çünkü rezervasyon yapmak için en kötü zaman son dakikaya kadar beklemek” dedi. “Bu uçuşları henüz ayırtmadıysanız ve gerçekten kış tatilinde seyahat etmeyi umuyorsanız, önümüzdeki bir veya iki hafta için rezervasyon yaptırmayı deneyin.”

READ  bu hafta ne biliyorsun

Keys, Şükran Günü ve Noel’e yaklaştıkça uçak bileti fiyatlarının daha az değil, daha pahalı olacağını düşünüyor.

Phil Dingler, Travel Resource’un Ortak Sahibi tatilciRehber olarak popüler sonbahar tatilini kullanıyor.

Dingler bir e-posta röportajında, “Cadılar Bayramı’nı Şükran Günü gezisi için makul bir fiyat için son tarih olarak görüyorum, ancak o zamandan önce rezervasyon yaptırmayı hedefliyorum” dedi. “Cadılar Bayramı’ndan sonra Şükran Günü yaklaştıkça fiyatlar fırlayacak. Noel yolculukları için gerçekten Şükran Günü’nden önce rezervasyon yaptırmalısınız, ancak en iyi fırsatlar şimdi ve Cadılar Bayramı arasındadır.”

Bir Alaska Airlines uçağı 2 Ekim’de Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na varıyor. Ne zaman bilet alacağınıza nasıl karar vereceğiniz, birçok kişisel faktöre ve havayolu fiyatlarına bağlıdır.

Aaron B/Bauer-Griffin/Getty Images

Araba ve seyahat kulübü AAA Şükran Günü’nde uçak bileti fiyatları için farklı fiyat verileri vardı.

AAA, 2019, 2021 ve 2022’den bugüne kadarki rezervasyon verilerine dayanarak, en düşük ortalama fiyatları Şükran Günü’nden sadece yedi ila 14 gün önce, en yüksek fiyatları ise tatilden 28 ila 60 gün önce buldu. Ancak veriler, tatilden önceki yedi gün içinde fiyat artışlarını da gösterdi.

Peki beklemek zorunda mısın? AAA, CNN Travel’e birçok şeyin bütçeniz ve uçuş planlarınızda ne kadar esnek olduğunuz gibi kişisel koşullara bağlı olduğunu söyledi. Çok fazla hareket alanınız yoksa, daha düşük bir fiyata bir fırsat beklemek riske değmeyebilir.

Seyahatten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı AAA’dan Paula Tweedall, “Havayollarının 2019’da olduğundan daha az uçuşu var, bu da tüketiciler için daha az seçenek anlamına geliyor” dedi. “Personel yetersizliği ve kapasite artışıyla, özellikle hava durumu denkleme giriyorsa, gecikmeler ve hatta uçuşları kaçırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.”

Şükran Günü için seyahat etmek için en iyi günler hangileridir?

Expedia, Şükran Günü için ne zaman seyahat edileceğine dair bazı düşüncelerini paylaştı (24 Kasım Perşembe):

READ  68 yaşındaki mühendis, uzun görev süresinin anahtarı olan bir şirkette 50 yıl geçirdi

Seyahat şirketi, paradan tasarruf etmek için 19 Kasım Cumartesi ve 20 Kasım Pazar yerine 21 Kasım Pazartesi gününe kadar beklemeyi önerdi, çünkü “hafta sonu Şükran Günü haftası gezisine başlamak için en pahalı zaman.”

Pazartesi günü için ortalama bilet fiyatlarının Cumartesi gününe göre %30’dan fazla ve 23 Kasım Çarşamba gününe göre yaklaşık %15 daha düşük olduğunu ekledi.

İadelere gelince, Expedia Cuma (25 Kasım) en ucuz tarih olduğunu söyledi. 27 Kasım Pazar yerine 28 Kasım Pazartesi günü dönmek %5 ila %10 arasında bir tasarruf sağlayabilir.

Hopper ayrıca, mümkünse Şükran Günü’nde uçmanızı ve en yüksek ücretlerden yaklaşık 100 $ tasarruf etmenizi önerir. Ayrıca uçaklar daha az kalabalık olmalıdır.

Keyes, Şükran Günü haftasonunun bir bonusla geldiğini söyledi. Keyes, “Şükran günü, uluslararası seyahat için en iyi gizli haftadır” dedi.

Bu niçin?

Noel ve Yeni Yıl’ın tüm dünyada kutlandığını ve bu nedenle küresel taleple geldiğini, ancak Şükran Günü’nün Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece bir tatil olduğunu söyledi. İç hat uçuşları pahalıdır, ancak dış hat uçuşları değildir.

“Şükran Günü haftasında Avrupa’nın her yerinde harika fırsatlar buluyorsunuz.” Bu haftaki ücretlerden birini kontrol ederken, New York City’den Lizbon, Portekiz’e daha ucuz bir ücret bulduğunu söyledi (gidiş dönüş Cedar Rapids, Iowa’dan (567 $ gidiş dönüş) 429 $).

Noel için seyahat etmek için en iyi günler hangileridir?

Hopper, Noel için ne zaman seyahat edeceğine dair ipuçları aldı (25 Aralık Pazar):

Kalkışlara gelince, gezginlerin Noel’den önce 19 Aralık Pazartesi veya 20 Aralık Salı günü yola çıkarak en yüksek ücretlerden 120 $ tasarruf edebileceğini söyledi. Hopper, Noel arifesinde ayrılmanın bu yıl yaklaşık 100 dolar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor. Site, 22 Aralık Perşembe veya 23 Aralık Cuma günleri seyahat etmekten kaçının, çünkü bu günler seyahat etmek için en pahalı günler olacaktır.

READ  Breeze tamamen Airbus A220'lere geçiş yapacak ve daha fazla uçak satın alacak; Belediye 50 kişi daha ekledi

İadeler için Noel Günü’nden sonraki Salı (27 Aralık) veya Çarşamba (28 Aralık) bilet başına 40 $ tasarruf etmenizi sağlayabilir. 26 Aralık Pazartesi, Yeni Yıl veya 2 Ocak, geri dönmek için en pahalı tarihler arasında geri dönmekten kaçının.

Uzmanlardan başka ipuçları

Ördeklerinizi arka arkaya alın: Dingler, “Hazır olmak, Şükran Günü ve Noel’de seyahat ederken stresi azaltmanın en iyi yoludur.” Dedi. Düşük hacimli seyahat günlerinde “Mümkünse sabahın erken saatlerinde aktarmasız uçuş rezervasyonu yapın”. Ayrıca mümkünse çantayı kontrol etmemeyi tavsiye etti.

Kendini ödüllendir: Yılda birkaç kez veya daha fazla seyahat ediyorsanız ve düşük stres düzeyini takdir ediyorsanız, Keys “gizli avantajlar” içeren bir kredi kartı almanızı önerdi. Bu, sizi kalabalıktan uzaklaştıran ve ücretsiz yiyecek, içecek ve hatta masaj sağlayan özel havaalanı dinlenme salonlarına erişimi içerir.

Acele etmekten kaçının: Araba kullanıyorsanız, dedi Twidale, sabah erkenden, yoğun saatten önce veya akşam 8’den sonra yola çıkın. Kiralık bir araca ihtiyacınız varsa, fiyatı sabitlemek için erken rezervasyon yapın ve paradan tasarruf etmek için önceden ödeme yapın. Seyahat ediyorsanız ancak havaalanına gidiyorsanız, bir park yeri ayırtın. Ayrıca uzun güvenlik hatlarını atlamak için TSA ön taramasına kaydolmayı önerdi.

Oteller: Berg, büyük bir şehre gidiyorsanız (New York, Chicago, vb. düşünün), odayı rezerve etmek için varış tarihinizden birkaç gün öncesine kadar beklerseniz muhtemelen daha iyi bir anlaşma elde edersiniz, dedi Berg. Uyarılar: Bu, belirli bir otel veya mahallede ölmemiş kişiler içindir. Ve daha küçük kasabalar için, seçenekler sınırlı olduğu için insanların yine de erken rezervasyon yaptırmaları gerektiğini söyledi.

En üstteki fotoğraf: 2021 Noel Arifesinde Virginia, Arlington’daki Reagan Ulusal Havalimanı’ndaki United Airlines bilet gişesi (Getty Images aracılığıyla Eric Lee/Bloomberg)