Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Indy 500’de Pato O’Ward yine başarısız olduktan sonra üzgün

Indy 500’de Pato O’Ward yine başarısız olduktan sonra üzgün

INDIANAPOLIS — Pato Ödülü’nün gözyaşları, günün erken saatlerinde bu kutsal otoyola yağan yağmurun aksine serbestçe akıyordu.

O’Ward’ın Indianapolis 500’ü ikinci sırada tamamladıktan sonra ağlamasını tanımlamak için bir terim seçin: kalbi kırık, perişan, perişan — hepsi uyuyor. Ninja ellerine sahip, kötü bir arabayı alıp çarpışmadan kurtarabilen bir sürücünün bile cesaretini toplaması biraz zaman aldı.

O’Ward ilk başta kaskını bile çıkaramadı. İçerisinin çok nemli olduğunu söyledi. Nihayet bunu yaptığında, yüzü ekip üyelerinin göğüslerine ve omuzlarına gömülü halde uzun bir kucaklaşma oldu.

Dedi ki: Sadece iki açı. İki kısa açı.

Oward onun elinde olduğunu düşünüyordu. Görünüşe göre hamlesini mükemmel bir şekilde hesaplamış, 108. Indy 500’de Pazar günü beyaz bayrak dalgalanana kadar Josef Newgarden’ın pasını bekliyordu.

Oward, “Gerçekten bunu gerçekleştirmek için elimden gelen her şeyi yaptığımı düşündüm” dedi.

Ama çok erkendi. Newgarden’ın hala çok zamanı vardı ve son turda O’Ward’ın dışından cesur bir pas vererek üçüncü viraja girdi. Indy 500 tarihinde yalnızca dört son tur geçişi oldu; Newgarden’da art arda iki yıl oldu.

Newgarden, “Yarışı kolaylıkla kendisi kazanabilirdi” dedi. “Beni mükemmel bir şekilde yönlendirdi. Ona ve liderlik şekline çok minnettarım.”

O’Ward’ın Newgarden’a karşı gidişi mi? Temiz. Bu şekilde yarışmak için iki adam arasında güven vardı. Her ikisi de arabalarını riskli durumlara sokuyor, cesur hareketler yapıyor, ancak bunu yaparken diğerinin saygılı bir şekilde yarışacağını bilerek; Sadece bir kişi kazanabilir.

O’Ward’ın bu kadar ileri gitmesi büyük bir başarıydı. Yarış boyunca pistte yaptığı 43 pasla tüm sürücülere liderlik etti (takım arkadaşı Alexander Rossi 40 pasla ikinci oldu) ve hem Rossi hem de Scott Dixon üzerindeki agresif hamleleri, Newgarden’a meydan okuyabilecek pozisyon kazanmasına olanak sağladı.

READ  Jay Monahan, LIV Golf oyuncularının PGA Tour'dan 'serbest sürüş' yapamayacağını söyledi

Arabası sıkışmış gibiydi, bu da gerekli hamleleri yaparken ekstra risklere ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyordu.

Oward, “Her iki tarafta da, Scott ve Alex’te, aracı geri döndürme potansiyeli, tek parça halinde geri dönmekten daha fazlaydı” dedi.

Son Indy 500’ün sonunda iki sürücü arasında galibiyet mücadelesi yaşandı. Birbirlerine koşuyorlar, liderliği paylaşıyorlar ve son pasın ne zaman atılacağına dair bahis oynuyorlar. Yani Oward ikinci sırayı alması gerektiğini biliyordu ama bunun gerçekleşmesi için dama ya da serseri zihniyeti gerekiyordu.

Oward, “Arabayı, diğer taraftan sağlam çıkıp çıkamayacağımı bilmediğim belirli noktalara koydum çünkü bu yarışı kazanmayı o kadar çok istiyorum ki” dedi.

O’Ward konuşurken Indianapolis’teki medya merkezindeki ekranlara bakıyordu. Ekranlarda Newgarden’ın öne çıkan anlarından bir bölüm vardı; son geçiş, arabasından atlayıp tribünlere koşma ve geleneksel milkshake içme. Uzaklara bakmak zordu.

Lanet olsun, bu ayın çoğu Oward için zor geçmişti. Yakın zamanda şiddetli bir grip vakasına yakalandı ve art arda beş gece ateşi vardı. Yarışa yaklaşan günlerde pek iyi uyuyamadı.

Ancak Pazar günü kendisini “neredeyse işi bitirecek” kadar iyi hissettiğini söyledi.

Çaba ve deneyimler gözyaşlarını açıklamaya yardımcı olur. Bunun için göstermesi gereken tek şey 500m’de bir ikincilik daha olmasıydı ve Scott Dixon’ın daha sonra söylediği gibi: İkinci bitirmek yerine “Sonuncu olmayı ve yarışı erken terk etmeyi tercih ederdin.”

Oward, “Bu, çok yaklaştığınız ve bunu doğru yapamadığınız zamandır” dedi. “Çok fazla duygu var.”

Newgarden anladı. Ne de olsa bu yarış, sonunda başarıya ulaşana kadar on yıldan fazla bir süre boyunca onu rahatsız etmiş ve manipüle etmişti. Ve şimdi üst üste iki kez kazandı.

READ  49ers vs. Eagles Tahminleri: Uzman NFC Şampiyonası Maç Seçimleri

Bu eski yer bu haliyle çok komik ve Ward’un dediği gibi hiçbir şoföre borcu yok. Ancak yeterince uzun süre acı çekenlerin bazılarını sonunda ödüllendirmenin bir yolu var gibi görünüyor.

Newgarden, “Kazanmadığınızda canınız yanar” dedi. “Daha önce buradan 11 kez kırık bir kalple ayrıldım. Bu duyguyu biliyorum.”

(Pattu Ödülü Fotoğrafı: Daron Cummings/AP)