Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin neden olduğu piyasa yükselişini bozuyor

İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin neden olduğu piyasa yükselişini bozuyor

Editörün Digest’ini ücretsiz açın

Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyona karşı zafer ilan etmeyi reddetmesi, ABD Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz oranlarını düşüreceğinin sinyalini vermesinin tetiklediği piyasa yükselişini gölgeledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü enflasyonun yüzde 2 hedefine düşmeden önce “yapılacak işler” olduğu konusunda uyardı; İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ise “bunun için hala uzun bir yol var” dedi. git.” “İngiltere’de.

Her iki merkez bankası da faiz oranlarını sabit tutarken, Avrupa Merkez Bankası yüzde 4 ve İngiltere Merkez Bankası yüzde 5,25’te kalırken, Lagarde tüketici fiyat baskılarına karşı “gardımızı hiç gevşetmemeliyiz” uyarısında bulundu.

Fed önceki gün de faiz oranlarını yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 arasında tuttu, ancak ABD yetkililerinin faiz oranlarının gelecek yıl yüzde 4,5 ile yüzde 4,75 arasında biteceğine inandıklarını gösteren tahminler sundu; bu da çeyrek puanlık faiz indirimine işaret ediyor.

Fed Başkanı Jay Powell’ın beklenmedik güvercin tavrı Perşembe sabahı piyasaları canlandırdı; hem hisse senetleri hem de devlet tahvilleri küresel faiz oranlarının düşürüleceği umuduyla yükseldi.

New York’ta hisse senetleri, önceki gün Fed’in hamlesiyle tetiklenen yükselişini sürdürdü. S&P 500 Perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 2 yakınında yüzde 0,5 arttı.

GAM Investments baş yatırım yetkilisi Charles Hepworth, “Fed’den gelen çok güzel bir erken Noel hediyesi” dedi.

Ancak İngiltere Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha sert tutumu yükselişi yavaşlattı. Bölgesel Stoxx Europe 600 endeksi, faiz oranına duyarlı gayrimenkul stoklarındaki büyük kazanımların etkisiyle yüzde 0,9 yükseldi. Londra’nın FTSE 100 endeksi yüzde 1,3 yükselirken, Fransa’nın CAC 40 endeksi tüm zamanların en yüksek kapanışının hemen altında yüzde 0,6 yükseldi.

READ  Şaşırtıcı derecede iyi olan bir başka istihdam raporu, ABD ekonomisinin patlama yaşadığını gösteriyor
Yatırımcıların faiz indirimi bahislerini artırmasıyla tahvil getirilerinin düşüşünü gösteren iki yıllık devlet tahvili getirisi (%) çizgi grafiği

JP Morgan Private Bank küresel piyasa stratejisti Matthew Landon, “Piyasalar, Fed’in dün gece gevşek para politikasına geçmesinin ardından merkez bankalarının küresel değişimin kokusunu almaya başlıyor” dedi. “İngiltere Merkez Bankası da tam olarak aynı yolu izlemedi.”

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi dedi ki Faiz oranlarının “uzun bir süre” yüksek kalması ve gerekirse faiz artırımı seçeneğinin açık bırakılması gerekiyor. Bailey, “Daha gidilecek uzun bir yol var. Verileri yakından izlemeye ve enflasyonun yüzde 2’ye geri getirilmesi için gerekli kararları almaya devam edeceğiz” dedi.

Para Politikası Komitesi, merkez bankasının faiz oranının son 15 yılın en yüksek seviyesinde tutulması için altıya karşı üç oy kullandı.

Avrupa Merkez Bankası’nın gösterge mevduat faiz oranını üst üste ikinci toplantısında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 4’te tutmasının ardından politika yapıcılar, borçlanma maliyetlerini “gerektiği sürece yeterince kısıtlanmış seviyelerde” tutma kararlılıklarını yinelediler.

ABD, İngiltere ve Almanya 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin (%) çizgi grafiği, daha uzun vadeli tahvillerin de son yükselişini sürdürdüğünü gösteriyor

Euro bölgesi merkez bankası, tüketici fiyat artışının önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 2 hedefine yavaşlamasını ve bunun da faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeleri önündeki büyük engeli ortadan kaldırmasını bekliyor. Ancak Lagarde, politika yapıcıların “biraz daha agresif” davranacağını ve bu kilometre taşına 2025 yılına kadar ulaşmayı hedefleyeceğini söyledi.

Tahvil piyasalarında, faiz oranına duyarlı iki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi, sadece iki ay önce ulaştığı 17 yılın en yüksek seviyesinden neredeyse tam yüzde puan düşerek yüzde 4,28 ile altı ayın en düşük seviyesine ulaştı ve ardından 4,36’ya yükseldi. yüzdelik. Euro bölgesinin göstergesi olan Almanya’nın iki yıllık tahvil getirileri 0,06 puan düşüşle yüzde 2,59’a geriledi. On yıllık devlet tahvili getirileri 0,05 puan düşüşle yüzde 3,79’a geriledi.

Dolar, diğer rakipleri karşısında yüzde 1,1 düşerken, altın yüzde 0,4 artışla ons başına 2.035 dolara yükseldi.

READ  İngiltere Merkez Bankası, vergi kesintisi fırtınasının ardından tahvil piyasası krizini yatıştırmak için harekete geçti

Londra’daki Stephanie Stacey’den ek raporlar