Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Öyle görünüyor ki Çin, özel teşebbüse karşı uyguladığı sert baskıdan pişmanlık duymaya başlıyor

Öyle görünüyor ki Çin, özel teşebbüse karşı uyguladığı sert baskıdan pişmanlık duymaya başlıyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping.
Getty Images

  • Bu hafta Çin, gelecek yılın ekonomik yönünü belirleyen önemli bir toplantı düzenledi.
  • Bir analist, resmi okumanın aşırı hevesli politikaların ekonomik büyümeye zarar vermesine ilişkin “pişmanlık” gösterdiğini söylüyor.
  • Çin ekonomisi, emlak krizi ve Pekin’deki özel sektörün bastırılması nedeniyle sıkıntı çekiyor.

Çin, 2020’den bu yana teknoloji de dahil olmak üzere özel girişimlere baskı yapıyor Özel dersler sektörler. Yetkililerin emlak piyasasındaki borç risklerine karşı da sıkı önlemler alması sektörün yavaşlamasına ve krize yol açtı.

Yatırımcılar, piyasadan milyarlarca doları silen uygulamanın hızı ve gücü karşısında dehşete düştü.

Artık görünen o ki Çin hükümeti bile riski ve tekelci davranışı dizginlemeyi amaçlayan düzenleyici politikaların uygulanmasında çok ileri ve çok hızlı gittiğine inanıyor.

Çin, Pazartesi ve Salı günü yıllık Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansını (CEWC) düzenledi. Tüm ülke halkının katılımıyla gerçekleşti kıdemli liderler, Başkan Xi Jinping ve Başbakan Li Qiang dahil.

Konferansın ardından yayınlanan belge, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin ekonomisinin gelecek yılın gündemini belirliyor. Çarpıcı bir şekilde, bu yılın okumaları Çin’in ekonomik kalkınmaya öncelik vermesi gerektiğini kabul ediyor.

Toplantı bildirisinde, “Gelecek yılda istikrarı korurken, büyüme yoluyla istikrarı artırırken ve eskiyi kırmadan yeniyi kurarken ilerleme için çabalamaya devam etmeliyiz.” ifadesine yer verildi. Resmi okumalar.

GlobalData.TS Lombard’ın Çin baş ekonomisti Rory Green, Çarşamba günü yazdığı bir notta, bu belgedeki dilin “negatif büyüme politikasının aşırı uygulanmasından duyulan pişmanlık ipuçlarını” gösterdiğini yazdı.

Green, “Ekonomiye odaklanmayı, ulusal güvenliği istikrarlı bir büyüme oranının sürdürülmesine bağlayan söylemin yanı sıra, sorunları ele almadan önce kalkınmaya öncelik verilmesi izledi” diye yazdı. Bunun, ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukların resmi olarak kabul edildiğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

READ  Toptan eşya fiyatları Ekim ayında %0,5 düşerek Nisan 2020'den bu yana en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirdi

CEWC açıklaması, Çin’in en üst düzey siyasi liderliği olan Politbüro’nun Cuma günü aynı değerlendirmeyi yayınlamasının ardından geldi ve ülkenin mevcut sorunları hedeflemeden önce yeni planlar ve politikalar yapması gerektiğini söyledi.

Bu önemlidir çünkü bu, Politbüro’nun eski plan ve politikaları iptal etmeden önce yeni plan ve politikalar geliştirmesi gerektiğini ilk kez duyurmasını temsil etmektedir. Pekin merkezli TF Securities’in kıdemli makroekonomik analisti Song Xiuetao, bir makalede şunu yazdı: Not geçen hafta.

Bu aynı zamanda Pekin’in kısa vadede piyasaları istikrarsızlaştırabilecek yeni politikaları uygulamada daha temkinli bir yaklaşım sergileyeceği anlamına da geliyor.

Green, Çin’in politika uygulamasında çok ileri gitmiş olabileceğini kabul etmesine rağmen, ülkenin ekonomik hedeflerini değiştirmediğini, daha kaliteli büyümeye, artan güvenliğe ve yeniliğe odaklandığını söyledi.

Piyasa gözlemcileri de Hayal kırıklığına uğramış Toplantıda tüketimi artırmaya yönelik teşvikler açıklanmadı.

Çin için L şeklinde bir toparlanma bekleyen Green, Çin hükümetinin 2024 yılının ilk çeyreğindeki harcamalarının ekonomiyi canlandırmasını beklediğini ancak aynı zamanda “miktarın anlamlı bir ekonomik ivme elde etmek için yetersiz olmasını” beklediğini söyledi.