Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engelliyor

İngiltere, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engelliyor

Londra (CNN) Birleşik Krallık antitröst düzenleyicisi, engellendi Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alması bir teknoloji endüstrisi liderini hüsrana uğrattı en büyük fırsatlar Bulut oyunlarındaki rekabeti bastıracağı endişesi nedeniyle.

Rekabet ve Piyasalar Kurumu yaptığı açıklamada, ifade Çarşamba günü, anlaşmanın “önümüzdeki yıllarda İngiliz oyuncular için daha az yeniliğe ve daha az seçeneğe” yol açacağından endişeliydi.

satın alma yapacak Microsoft (MSFT) Düzenleyici, halihazırda küresel olarak %60-%70’lik bir paya sahip olduğu bir pazar olan bulut oyunlarında “daha güçlü” olduğunu ekledi.

Anlaşma, dünyanın dört bir yanındaki antitröst düzenleyicilerinin artan muhalefetiyle karşılandı. Aralık ayında, ABD Federal Ticaret Komisyonu Devralmayı önlemek için dava açın benzer rekabet endişeleri üzerine. Duruşma Ağustos’ta yapılacak. Avrupa Birliği de Anlaşma değerlendirmesi.

Activision Blizzard, “Call of Duty”, “World of Warcraft”, “Diablo” ve “Overwatch” gibi oyunlar üreten dünyanın en büyük video oyunu geliştiricilerinden biridir. Xbox oyun konsolunun satışını yapan Microsoft, Xbox Game Pass adlı bir video oyunu abonelik hizmetinin yanı sıra bulut tabanlı bir video oyunu akış hizmeti sunuyor.

Rekabet ve Piyasa Kurumu, Microsoft’un Activision oyunlarını kendi platformlarına özel hale getirmeye çalışabileceğini ve böylece Game Pass aboneliğinin maliyetini artırabileceğini söyledi.

“Bulut, Birleşik Krallık’taki oyuncuların pahalı oyun konsolları ve PC’leri satın almaktan kaçınmasına olanak tanıyor ve onlara nasıl oynadıkları konusunda daha fazla esneklik ve seçenek sunuyor. Microsoft’un hızla büyümeye başladığında bulut oyun pazarında bu kadar güçlü bir konum almasına izin vermek, gerekli inovasyonu baltalama riski taşır.” .” bu fırsatları geliştirmek için.

“Mevcut kanıtlar … birleşme olmaması durumunda Activision’ın öngörülebilir bir gelecekte bulut platformlarında oyunlar sunmaya başlayacağını gösteriyor.”

Microsoft ve Activision devam etmeyi planlıyor

Her iki şirket de karara itiraz etmeyi planlıyor. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick yaptığı açıklamada, “Microsoft ile birlikte bu karara itiraz edebiliriz ve itiraz edeceğiz ve Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne itirazda bulunmak için şimdiden çalışmaya başladık.” dedi.

READ  Teenage Engineering'in son cihazı hakkında çok fazla konuşmamaya çalışıyorum

Microsoft Başkanı Brad Smith, “Bu karar, pazarın ve ilgili bulut teknolojisinin çalışma şeklinin yanlış anlaşılmasını yansıtıyor gibi görünüyor” dedi.

Eylül ayında mega anlaşmanın derinlemesine bir incelemesini başlatan Rekabet ve Piyasa Kurumu, Microsoft’un endişelerine yönelik önerdiği çözümlerin “önemli eksiklikler” olduğunu söyledi.

Soruşturmayı yürüten bağımsız uzmanlar kurulu başkanı Martin Coleman, “Teklifleri … yeni, dinamik bir pazarda rekabeti etkisiz düzenlemeyle değiştirecekti.”

Coleman, “Microsoft, bulut oyun alanında diğer rakiplere karşı zaten güçlü bir konuma ve üstünlüğe sahip ve bu anlaşma, ona yeni ve yenilikçi rakiplerin önüne geçme yeteneği vererek bu avantajı artıracak.” “Bulut oyunları, yenilikçiliği ve seçimi yönlendirmek için rekabetçi, serbest bir pazara ihtiyaç duyar.”

Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na göre Birleşik Krallık bulut oyun pazarının 2026 yılına kadar küresel pazarın yaklaşık %9’u olan 1 milyar £’a (1,2 milyar $) ulaşması bekleniyor.

——Josh Du Lac ve Brian Fong raporlamaya katkıda bulundu.