Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere Yüksek Mahkemesi, Japon torpidoları tarafından batırılan İkinci Dünya Savaşı gemisinden 43 milyon dolar değerinde hazinenin alınmasına karar verdi.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, Japon torpidoları tarafından batırılan İkinci Dünya Savaşı gemisinden 43 milyon dolar değerinde hazinenin alınmasına karar verdi.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın, bir İngiliz araştırma şirketi tarafından ülke kıyılarında bulunan II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir gemi enkazında bulunan 43 milyon doların üzerinde hazineye ilişkin davayı kazandığını söyledi. Adını aldığı SS Tilawa gemisinin batması “Hint Titaniği” – 280 kişinin ölümüne ve 2.000’den fazla gümüşün okyanusun dibine düşmesine neden oldu.

Mahkeme, 23 Kasım 1942’de Japon torpidolarının Hint Okyanusu’nda SS Tilawa’yı batırdığını söyledi. Bu, kararı açıklayan bir basın açıklamasında belirtildi.. Gemide 900’den fazla kişinin yanı sıra, o zamanlar Güney Afrika Birliği olarak bilinen birliğin madeni paraya dönüştürmek üzere satın aldığı 2.364 parça gümüş de bulunuyordu. Batık gemideki hazine, hedge fonu lideri Paul Marshall’ın sahibi olduğu bir İngiliz şirketi olan Argentum Exploration Ltd’nin özel bir kurtarma gemisinin gümüşe erişim sağladığı 2017 yılına kadar kurtarılamaz durumdaydı.

Hazine Birleşik Krallık’a nakledildi ve şirketin mülkiyeti ilan edildi; Argentum Exploration bir alt mahkemede deniz hukukunun, hazineyi kurtaran bir kişinin geri alınması için ödeme talep edebileceğini öngördüğünü ileri sürdü. Şirket, kurtarmanın gönüllü olduğunu, yani Güney Afrika onlardan gümüşü geri almalarını istememiş olmasına rağmen ödemenin talep edilebileceğini savundu.

Güney Afrika, yabancı bir ülke olması nedeniyle alt mahkemenin şirketin iddiasını dinleme yetkisinin olmadığını savunurken, şirket ülkenin davada dokunulmazlığının bulunmadığını savundu.

Mahkeme, mahkeme önündeki tartışmanın, gemi II. Dünya Savaşı sırasında battığında gümüşün “kullanımda mı yoksa ticari amaçlarla kullanılmasının mı amaçlandığına” odaklandığını söyledi. Mahkeme ilk olarak Argentum Exploration lehine karar verdi ve gümüşün ticari amaçlarla kullanıldığını veya kullanılacağını söyledi.

Güney Afrika, ülkenin Temyiz Mahkemesi tarafından görülen bir temyiz başvurusunda bulundu. Mahkeme ilk kararı kabul etti. O zaman Güney Afrika İtirazda bulunun Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi ile.

SS Tilawa.

SS Tilawa Vakfı


Yüksek Mahkeme, gümüşün kullanılmadığına ve ticari amaçlarla kullanılmasının amaçlanmadığına karar verdi ve bu nedenle Güney Afrika’nın bu iddiadan muaf olduğuna karar verildi. Mahkeme, her iki tarafın da Tilawa’nın ticari amaçlarla kullanıldığı konusunda hemfikir olduğunu ancak gemideki gümüşün böyle olmadığını söyledi. Mahkeme, gümüş basmayı planlamanın ticari bir amaç olarak görülmediğine karar verdi.

Mahkeme basın açıklamasında, “Geminin ambarındaki mallar herhangi bir ticari veya başka amaçla kullanılmamaktadır” dedi.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre Tilawa gemisinin batması, İkinci Dünya Savaşı’nın “unutulmuş trajedisi” olarak adlandırıldı. Olayı anan bir web sitesi. Gemi battığı sırada 732 yolcu, 222 mürettebat ve 4 topçu taşıyordu. Gemi gümüşün yanı sıra 5.900 tondan fazla başka kargo da taşıyordu.

Japon İmparatorluk Donanması tarafından ateşlenen iki torpido gemiye çarptı ve onu batırdı. SS Tilawa internette “İkinci Dünya Savaşı sırasında Hint Okyanusu’nda saldırıya uğrayan tek yolcu gemisi” olarak tanımlanıyor.

Siteye göre yakındaki iki gemi 678 yolcuyu kurtarmayı başardı ancak 280 kişi öldü.

READ  Rusya bir füze yağmuru başlattı ve Ukrayna 'aptalca barbarlığı' kınadı