Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İniş takımları arızalandıktan sonra FedEx uçağının burnunun üstüne indiği anı izleyin

İniş takımları arızalandıktan sonra FedEx uçağının burnunun üstüne indiği anı izleyin

Oynar

Boeing-767 kargo uçağı tarafından işletilmektedir Fedex Çarşamba günü İstanbul Havalimanı’na ön iniş takımı olmadan inmeye çalışırken bazı çarpma ve kıvılcımlarla karşılaştı.

Rapora göre, FedEx tarafından işletilen kargo uçağı Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan uçuyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Oraloğlu’nun açıklamasıBu sırada uçağın pilotu, İstanbul Havalimanı’ndaki kontrol kulesine iniş takımlarının açılmadığını bildirdi. Yetkili, havaalanı yetkililerinin hızla harekete geçerek uçağın pistte kalmayı başardığını ve iniş yapmasına yardımcı olduğunu söyledi. Uraloğlu, acil müdahale, sağlık ekipleri ve gerekli yangın söndürme ekipmanlarının da hazırda bulunduğunu söyledi.

İnişe ilişkin video görüntüleri, uçağın piste inmeden önce öne doğru eğilip pistin ön tarafında sürüklenmeye başlayarak bir toz ve kıvılcım bulutu oluşturduğunu gösteriyor. Sonunda uçak, gövdenin yere değmesiyle durur. Uçak durduğunda itfaiye ekipleri uçağı suyla ıslattı.

Uraloğlu, “Çalışanlarımızın başarılı yönlendirmeleri sayesinde uçak sorunsuz bir şekilde gövdesine indi” dedi.

Yaralanma bildirilmedi

Uraloğlu’nun açıklamasına göre uçakta iki pilot bulunuyordu ve iniş sonrasında tıbbi değerlendirmeye alındı. Yaralanma bildirilmedi.

Çok sayıda kurumun bölgede toplanması nedeniyle uçağın indiği pist geçici olarak tüm uçuşlara kapatıldı. Bakanın paylaştığı videoda, itfaiye aracı ve ambulansın yan tarafa park edildiği sırada mürettebat ve yetkililerin uçağın etrafında toplandığı görülüyor.

Uraloğlu, iniş takımı arızasının nedeni hakkında daha fazla detaya girmeden, kazayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Boeing için başka bir sorun mu var? Manşetlere aldanmayın.

Boeing sözcüsüne göre, kazaya karışan kargo uçağı yaklaşık 10 yaşında ve 2014 yılında FedEx’e teslim edildi. Teslimattan sonra operatörler, operasyonel uçağın devam eden bakımını denetler. Reuters bunu bildirdi Boeing 767 kargo uçağı en popüler kargo uçaklarından biridir.

READ  Kosovalı bakan, Sırbistan'da artan gerilimde Rusya'nın etkisini görüyor | çatışma haberleri

Bu arada FedEx, USA TODAY’e yaptığı açıklamada, FedEx Express’in 6268 sefer sayılı uçuşunun Paris’ten İstanbul’a uçarken iniş sırasında bir sorunla karşılaştığını söyledi.

FedEx, “Mürettebat üyelerimizde herhangi bir yaralanma bildirilmedi” dedi. “Soruşturma makamlarıyla koordineli çalışıyoruz ve mevcut olduğunda ek bilgi sağlayacağız.”

Her ne kadar son aylarda bir dizi yüksek profilli olayın ardından Boeing kazaları haberlerde yer alsa da havacılık uzmanları, uçma konusunda endişelenmeye gerek olmadığını vurguluyor.

Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi’nde doçent olan Clint Balogh daha önce USA TODAY’e “Uçuşta sistemsel bir hata konusunda endişelenmenize gerek yok” dedi.

Katkıda Bulunan: Personel, USA TODAY

Saman Shafiq USA TODAY’in trend haber muhabiridir. Onunla [email protected] adresinden iletişime geçin ve onu X @saman_shafiq7 üzerinden takip edin.