Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere’nin Microsoft anlaşmasını ele alması, Brexit sonrası gidişata ilişkin şüpheleri artırıyor

İngiltere’nin Microsoft anlaşmasını ele alması, Brexit sonrası gidişata ilişkin şüpheleri artırıyor

LONDRA, 23 Ağustos (Reuters) – Microsoft ile Britanya arasında Activision Blizzard (ATVI.O) anlaşması konusunda uzun süredir devam eden mücadele Salı günü başka bir boyuta geçti ve ülkenin anlaşmalara yaklaşımı hakkında cevaplardan çok soruları gündeme getirdi. Brexit sonrası dönem.

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Nisan ayında devralmaya karşı çıkmasından bu yana, “Call of Duty” yapımcısı için verdiği 69 milyar dolarlık teklif konusunda ABD’li yazılım deviyle bir anlaşmazlığa düşmüş durumda.

Temmuz ayında, ABD düzenleyicisinin mahkemede devralmayı engelleme çabalarında başarısız olmasından birkaç dakika sonra, Microsoft “ayrıntılı ve karmaşık” bir teklifle geri döndüğünde davayı yeniden ele almaya hazır olduğunu söylemişti.

Salı günü, bunu yasaklamaya yönelik orijinal kararına sadık kalacağını söyledi.

Ancak Microsoft tarafından öne sürülen ve Activision’ın bulut akış haklarını AB hariç üçüncü bir tarafa (Fransız Ubisoft Entertainment (UBIP.PA)) devredeceği ayrı bir yeniden yapılandırma anlaşmasını dikkate alacak.

Bu detay, Microsoft’un içeriği rakip bulut hizmetlerine lisanslamasına izin veren Brüksel ile yapılan anlaşmayı bozmamak için tasarlandı.

Buna yanıt olarak AB antitröst düzenleyicileri, yeni şartların ABD’li şirketle daha önce kararlaştırdıkları tavizleri etkileyip etkilemeyeceğini şimdi değerlendireceklerini söyledi.

Daha önce CMA için çalışmış olan Dublin’deki Arthur Cox’un rekabet avukatı Ronan Scanlan, Britanya’nın “belirsizlik ve kafa karışıklığının” kimseye faydası olmadığını söyledi.

Reuters’a verdiği demeçte, “Bazıları CMA’nın Microsoft’u bünyesine katmak için geriye gittiğini söylerken, diğerleri bunun CMA’nın ilk etapta onu atlamasının bir sonucu olduğunu söyleyebilir.”

zor durum

Sermaye piyasası düzenleyicisi, dünyanın en büyük oyun anlaşmasına, gelişen bulut oyun sektöründeki rekabeti bastıracağı endişesi nedeniyle itiraz etti ve Microsoft’un Activision oyunlarını önde gelen rakip bulut oyun platformlarında sunma teklifinin endişelerini gidermek için yeterli olmadığını söyledi.

READ  Windows 11'deki yeni Dosya Gezgini sekmeleri piyasaya sürülmek üzere

Karar, Sermaye Piyasası Otoritesi’nin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından bağımsız bir düzenleyici haline gelmesinin ardından büyük teknolojiye karşı aldığı sert yeni duruşun altını çiziyor.

Eski bir CMA avukatı ve Stevens & Bolton’un rekabet başkanı Gustav Dohs, yeni teklifin CMA’nın hiç hoşlanmadığı davranışsal terapilerin ötesine geçerek yapısal terapiye daha yakın bir şeye doğru ilerlediğini söyledi.

“Ancak bu temiz bir yapısal çözüm değil çünkü Microsoft ile Ubisoft’un faaliyetleri arasında hâlâ temel bir bağlantı var ve devredilen sınırlı haklar var” dedi.

CMA’nın, Ubisoft’un hakları nasıl kullanabileceği konusunda garanti talep edebileceğini ve bunun davranış terapisi alanına ayrıcalığı geri getirebileceğini de sözlerine ekledi.

Scanlan, yeni teklif edilen anlaşma kapsamında, Microsoft-Activision’ın birleştirilmesinin oyun içeriğini yalnızca bir oyuncuya sunacağını ve bu oyuncunun haklarını diğer bulut oyun hizmeti sağlayıcılarına pazarlamasına izin verileceğini söyledi.

Bu noktaya gelmek için geçen sürenin ilgili tüm taraflar için iyi kullanılıp kullanılmadığı sorusunun sorulması gerektiğini söyledi. “Sermaye Piyasası Kurumu dışında çok az kişi olumlu yanıt verecektir” dedi.

Sitfords hukuk firmasının dava başkanı Anthony O’Loughlin de aynı fikirde. “Microsoft ve diğer düzenleyiciler için bu, potansiyel olarak şirketin, anlaşmaya henüz yeşil ışık yakmamış olan aşırı istekli İngiliz düzenleyici tarafından atılmak zorunda kaldığı gereksiz bir adımı temsil ediyor” dedi.

Microsoft anlaşmasının Britanya’daki akıbeti, Sermaye Piyasası Kurumu’nun ABD, Avrupa Birliği ve Çin ile uyum içinde olmaması durumunda büyük bir anlaşmayı sonlandırabilme becerisine sahip olup olmadığı konusunda soruları gündeme getirdi.

CMA’nın Nisan ayındaki yasağı, Microsoft’un Britanya’nın ticarete kapalı olduğunu söylemesiyle birleşen tarafları kızdırdı.

Salı günü, anlaşmanın uygulanması konusunda herhangi bir siyasi baskı hissetmediğini söyledi.

Hukuk firması Geradin Partners’ın ortağı ve eski CMA hukuk direktörü Tom Smith, her iki tarafın da sonucu bir kazanç olarak göstereceğini ve CMA’nın başka hiçbir ajansın sahip olmadığı ayrıcalıkları elde edeceğini söyledi.

READ  Mega Man Battle Network Legacy Koleksiyonu 14 Nisan 2023'te çıkıyor

CMA aynı zamanda orijinal yasağını mahkemede savunma zorunluluğundan da kurtulacak ve Microsoft nihayet anlaşmayı güvence altına almaya hazır görünüyor.

Smith, “Süreç zorluydu ve hala başlamak için yer var, ancak şimdilik büyük teknoloji anlaşmalarının devam etmesini beklememeliyiz” dedi.

Sermaye Piyasası Kurumu şimdi yeni teklifi gözden geçirecek ve son duyuru tarihi 18 Ekim’e kadar belirlenecek. Hâlâ rekabet kaygılarının devam ettiğinin tespit edilmesi halinde, soruşturmanın daha uzun sürmesini isteyebilir.

(Londra’da Kate Holton ve Paul Sandel tarafından rapor edilmiştir) Londra’da Martin Coulter tarafından ek raporlama yapılmıştır. Matthew Lewis tarafından düzenlenmiştir.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar