Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore hayatını kaybetti.

Intel’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Gordon Moore, Geçti Kurucu arkadaşı Robert Noyce’un da dahil olduğu ve ilk olarak Andy Grove’u işe alan Intel Trinity’nin hayatta kalan son üyesiydi. Moore ve Noyce, Fairchild Semiconductor’ın kurulmasına yardım etmeden önce daha önce transistörün ortak mucidi William Shockley ile çalışmıştı. 1968’de ikisi kendi başlarına yola çıktı ve sonunda Intel olan NM Electronics’i kurdu.

Birkaç yıl önce, 1965’te Moore, bilgisayarların minyatürleştirilmesini araştıran bir makale yazmıştı. Kesin olmak gerekirse, bir entegre devredeki transistör sayısının her yıl iki katına çıkmasını ve bunun da daha küçük ve daha güçlü çiplerin yaratılmasına ve üretilmesine yol açmasını ve bunun da teknolojide ilerlemeyi mümkün kılmasını bekliyordu. Tahminlerini “Moore Yasası” olarak adlandırdı ve o zamandan beri doğru oldukları kanıtlandı. 1975’e gelindiğinde, artık büyük bir çip üreticisi olmasına rağmen, tahminini iki yılda bir transistörleri ikiye katlayacak şekilde revize etti. Aynı fikirde olmamak Moore Yasasının hala yürürlükte olup olmadığı hakkında.

1979’da Moore, Intel’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak atandı ve 1987’de ikinci görevinden ayrıldı. Görünüşe göre Noyce ve Grove arasında bir aracı olarak hareket etmişti ve Intel’in mikroişlemcilere odaklanması gerektiğine karar verenler de o ve Grove’du. hafıza alanında çalışır. Gerisi, dedikleri gibi, tarih. Moore, 2006 yılında Intel’deki görevinden tamamen ayrılmadan önce, eşiyle birlikte 5 milyar dolarlık fonla Gordon ve Betty Moore Vakfı’nı kurdu. Vakıf, çoğunlukla San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki koruma çabalarını destekledi ve eğitim kurumlarındaki çeşitli bilim ve teknoloji bölümlerine bağışta bulundu.

Engadget tarafından önerilen tüm ürünler, ana şirketten bağımsız olarak editör ekibimiz tarafından seçilir. Hikayelerimizden bazıları bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan biri aracılığıyla bir şey satın alırsanız, bir ortaklık komisyonu kazanabiliriz. Tüm fiyatlar yayınlandığı tarihte doğrudur.

READ  Tesla, 3'e 1 hisse paylaşımı için yatırımcı onayı istiyor