Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD stratejik rezervlerin ikmalini erteledikçe petrol düşüyor

ABD stratejik rezervlerin ikmalini erteledikçe petrol düşüyor

LONDRA (Reuters) – Petrol fiyatları, Avrupa banka hisselerindeki düşüşün ortasında ve ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un ülkenin Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurmanın birkaç yıl sürebileceğini söyleyerek talep görünümünü olumsuz etkilemesinin ardından Cuma günü keskin bir düşüş yaşadı.

Brent ham petrolü 1031 GMT itibariyle 2,50 $ veya yüzde 3,3 düşüşle varil başına 73,41 $’a gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 2,47 $ veya yüzde 3,5 düşüşle varil başına 67,49 $’a geriledi.

Perşembe günü yaklaşık %1 düşen her iki gösterge de, bankacılık sektöründeki çalkantı ve olası bir durgunluk korkusu nedeniyle geçen hafta ayların en büyük haftalık düşüşünü kaydettikten sonra haftayı biraz daha yüksek bitirme yolunda ilerliyordu.

Avrupa’da bankacılık hisseleri, Deutsche Bank ve UBS Group’un sektörün 2008 mali krizinden bu yana yaşadığı en kötü sorunların henüz kontrol altına alınamayacağı endişesiyle sert bir şekilde düşmesiyle düştü.

Cuma günü diğer para birimleri karşısında %0,6 değer kazanan dolardaki yükseliş de satışlara neden oldu. Güçlü bir dolar, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için ham petrolü daha pahalı hale getiriyor.

PVM petrol analisti Stephen Brennock, “SPR ham petrolünü satın almamak, petrol talebi görünümüne büyük bir darbedir” dedi.

“Önümüzdeki aylarda talep tarafında ağır yükü kaldırması için Çin üzerinde daha fazla baskı oluşturacak” diye ekledi.

Beyaz Saray Ekim ayında, fiyatlar varil başına 67 $ ila 72 $ arasında veya altına düştüğünde Stratejik Petrol Rezervinden petrol geri alacağını söyledi.

Granholm, milletvekillerine, geçen yıl Başkan Joe Biden’ın yönettiği satışların ardından şu anda 1983’ten bu yana en düşük seviyesinde olan stoklara eklemek için bu yıl daha düşük fiyatlardan yararlanmanın zor olacağını söyledi.

Goldman Sachs, günde 16 milyon varili aşan petrol talebiyle dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de emtia talebinin arttığını söylerken, Çin’den gelen güçlü talep tahminleri düşüşleri sınırladı.

READ  ABD, Nevada'daki Lityum Amerika Kıtası Projesine Rekor Kredi Sağladı

Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, RIA Novosti haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya’nın günlük 500.000 varillik petrol üretim kesintisinin Şubat ayındaki 10.2 milyon varillik üretim seviyesinden kaynaklanacağını söyledi.

Bu, Novak’a göre Rusya’nın Mart ve Haziran ayları arasında günde 9,7 milyon varil üretim yapmayı hedeflediği anlamına geliyor ve bu, Moskova’nın daha önce belirttiğinden çok daha küçük bir üretim kesintisi olacak.

Tokyo’dan Yuka Obayashi ve Singapur’dan Trixie Yap tarafından ek raporlar; Jason Neely’nin kurgusu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.