Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

iPhone almak için Gürcistan’a giden Türkler

ARTVİN

iPhone almak için Gürcistan'a giden Türkler

Türkler, vergi iadeleri nedeniyle komşu ülkede Türkiye’den daha ucuza satılan iPhone’ları almak için “telefon turizmi” için Gürcistan’a gidiyor.

sınıf=”cf”>

Sadece Gürcistan sınırında yaşayanlar değil, Türkiye’nin diğer şehirlerinden de Sırplar sınır kapısına doğru geliyor.

Apple, Eylül ayında yeni iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini piyasaya sürdü. Bu modellerin Türkiye’deki fiyatları 30.000 TL ile 57.000 TL (3.100 $) arasında değişiyor.

Ancak Türk müşteriler bu telefonları Gürcistan’da satın alırlarsa vergi iadesi almaya hak kazanıyorlar ve bu da insanları komşu Batum’daki Apple mağazasına çekiyor. Vergi iadesi ile birlikte iPhone, Gürcistan’da alındığında Türkiye’den yaklaşık 15.000 lira daha ucuza mal olacak.

Kişilerin Türkiye’de cihazlarını kullanabilmeleri için yurt dışı gezileri sırasında satın aldıkları telefonları yanlarında bulundurmaları ve IMEI numarasını kaydettirmeleri gerekmektedir. Şu anda bu işlem için kayıt ücreti 2 bin 700 lira ama önümüzdeki yıl 6 bin liraya çıkması bekleniyor. Özellikle hafta sonları yüksek bir ücretten kaçınmak isteyenler Gürcistan’a gidiyor.

Yolcular, sınır kapısından Gürcistan’a girerken herhangi bir sorunla karşılaşmıyor, ancak vergi iadesi için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor.

sınıf=”cf”>

“Bulamıyorum [iPhone] Almak istediğim model ise birkaç mağaza gezip satın almayı başardı. İstanbul’dan Batum’a seyahat eden Ömer Faruk Kaşarcıoğlu, “Bir saatte karşıya geçtim ama Türkiye’ye tekrar girmem 3-4 saat sürdü” dedi.

Türkiye’de katma değer vergisinin çok yüksek olduğunu ve vergi iadesinden yararlandığını anlatan Kaşarcıoğlu, telefonu neden Gürcistan’dan aldığını açıkladı.

“Badumi’ye iPhone almaya geldim. iPhone 14 Pro’ya 24.500 lira ödedim, oysa Türkiye’de 45.000 lira ile 50.000 lira arasında. Ayrıca gişede 2 bin 900 lira vergi iadesi aldım” dedi.

iPhone, Arduino,