Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran İstihbaratı: Amerika’dan gelen ilk bilgiler Tahran’ın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısına şaşırdığını gösteriyor

İran İstihbaratı: Amerika’dan gelen ilk bilgiler Tahran’ın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısına şaşırdığını gösteriyorCNN

ABD, üst düzey İranlı hükümet yetkililerinin hazırlıksız yakalandığını gösteren özel istihbarat topladı Cumartesi günü İsrail’e yönelik kanlı saldırı İstihbarata aşina birçok kaynağa göre Hamas tarafından.

Kaynaklar, istihbarat bilgilerinin varlığının, İran’ın operasyonun planlanması, kaynak sağlanması veya onaylanması süreçlerine doğrudan dahil olduğu fikrine şüphe düşürdüğünü söyledi.

Kaynaklar, ABD istihbarat camiasının Tahran’ın saldırıdan önceki dönemde doğrudan müdahil olup olmadığı konusunda tam bir sonuca varmaya hazır olmadığını vurguladı. İsrail ve ABD’yi şaşırtan İran’ın müdahalesine dair kanıt aramaya devam ediyorlar.

Saldırıdan bu yana hükümet yetkilileri, İran’ın Hamas’a silah ve finansman da dahil olmak üzere önemli ve uzun vadeli destek sağladığını ve bunun Hamas’ın böylesine büyük bir operasyonu gerçekleştirme becerisine şüphesiz katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ancak kaynaklar, Capitol Hill’de milletvekillerine brifing verilen bu istihbaratın, ABD’li analistleri, İran hükümetinin saldırıda doğrudan bir rol oynamadığı yönündeki ilk değerlendirmeye yönelttiğini söyledi.

ABD’li bir yetkili şunları söyledi: “İran, Hamas’ın İsrail’e karşı operasyonlar planladığını biliyordu ancak olup bitenin kesin zamanlaması ve kapsamını bilmiyordu.” “İran, Hamas’ı uzun süredir maddi ve mali destekle desteklese de şu anda İran’ın saldırıyı desteklediğini veya saldırının arkasında olduğunu gösteren hiçbir şey görmedik.”

Ancak bu kişi, ABD’nin şu anda bildiklerine dayanarak kesin sonuçlara varmak için henüz çok erken olduğu konusunda uyardı.

Şunları ekledi: “Önümüzdeki haftalarda, kendi sistemlerinde ne olacağına dair daha net bir fikre sahip olan veya hatta planlamanın bazı yönlerine katkıda bulunan en azından bazılarının olup olmadığı da dahil olmak üzere, bu konu hakkındaki düşüncelerimizi bilgilendirmek için ek istihbaratı ele alacağız. ” Yetkili şunları söyledi.

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, CNN’den Jim Sciutto’ya, ABD’nin İran’ın “kaynaklar veya kaynaklarla ilgili herhangi bir planlama veya sağlama konusunda önceden bilgi sahibi olduğu veya bunlara katıldığını” öne sürecek hiçbir istihbarata sahip olmadığını söyledi. hatta süreç yönünü bile.”

READ  Erdoğan, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyelik hedefine İsveç'in değil olumlu baktığını söyledi

İstihbarata aşina bir başka kaynak da Sciuto’ya, İran’ın saldırının zamanlaması karşısında şaşırdığını söyledi.

Kaynaklar, bilgiye aşina olan kaynaklardan birinin çok hassas olduğunu söylediği istihbarat bilgilerinin niteliği hakkında başka herhangi bir ayrıntı açıklamadı.

Bazı İsrailli yetkililer saldırılarla ilgili doğrudan bilgiyi İran’a atfetmeye daha istekliydi.

İsrail istihbaratı hakkında bilgi sahibi olan üst düzey bir İsrailli yetkili, Çarşamba günü CNN’den Matthew Chance’e, Hamas militanlarına uzun süredir finansman ve eğitim sağlayan İran’ın Gazze’den yapılan baskınların kesin zamanlamasından haberdar olmayabileceğini ancak kesinlikle onların olduğunu söyledi. “Bunun farkındayım.” Hamas operasyonu gerçekleşmeden önce.”

ABD ve Kongre’deki bazı yetkililer için İran’ın müdahalesine dair doğrudan kanıt arayışı tanınmayacak kadar büyük bir ayrımdır.

Teksaslı Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Dışişleri Başkanı Mike McCaul, çarşamba günkü basın toplantısı sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, “Yönetim İran’ı sorumlu tutmaktan utanıyor biliyorum, ancak tüm yolların İran’a çıktığına inanıyorum” dedi. “Bu tırmanışı kesinlikle görmek istemiyoruz ama İran zaten bundan acı çekiyor.”

Eski güvenlik yetkilileri ve diğer bölgesel analistlere göre Tahran’ın kuşatma altındaki Gazze’de sahada hiçbir danışmanı bulunmuyor ve grubun faaliyetlerini de kontrol etmiyor. Ancak İran uzun yıllar boyunca Hamas’ın ana bağışçısı oldu; ona on milyonlarca dolar, Gazze’ye kaçırılan silah ve bileşenlerin yanı sıra kapsamlı teknik ve ideolojik destek sağladı.

İstihbarata aşina bir kaynak, grubun İran’dan operasyonel bağımsızlığını sürdürdüğünü, İran hükümetinin saldırıdan önceden haberdar olmayabileceğini akla yatkın hale getirdiğini, ancak İran’ın desteği olmasaydı Hamas’ın şu anki haliyle var olamayacağını kaydetti. Şimdi. Yani bu kişi, Tahran’ın, saldırıyı gerçekleştiren grubun faaliyetlerine olanak sağladığına göre, saldırının ayrıntılarını önceden bilmemesi halinde neden daha az suçlu olacağını öne sürdü.

Bu kişi, “İşte bu yüzden bu konunun her iki tarafını da konuşabilirsiniz” dedi.

READ  Kraliçe Elizabeth haberleri - Eugenie, Harry ve Meghan'ın Windsor ile Monarch'la görüşmesinde 'büyük bir rol oynadığını' ortaya çıkardı

Günlerdir üst düzey ABD’li yetkililer, Tahran’ı Hamas’a tarihsel desteği nedeniyle geniş çapta “suç ortağı” olarak kınamalarına rağmen, İran’ın saldırıda doğrudan yer aldığına dair hiçbir belirti görmediklerini kamuoyuna açıkladılar.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Salı günü Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte, “Daha fazla istihbarat almayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Şöyle ekledi: “Fakat bugün burada dururken, İran, 7 Ekim’deki bu korkunç saldırıyla ilgili olarak Hamas’a tüm bu desteği ve yetenekleri sağlamada devam eden, derin, karanlık rolü oynayan bu geniş rolü oynarken, şu anda bu konuda bir açıklama yapmıyoruz. bu role sahip.” Bilgi.”

Bu hikaye ek raporlamayla güncellendi.