Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail’in Gazze’ye kara saldırısı nasıl olurdu? Gördüklerimden anladığım bu

İsrail’in Gazze’ye kara saldırısı nasıl olurdu?  Gördüklerimden anladığım bu


Kudüs
CNN

“Eğil!” Ambulans İsrail kontrol noktasına yaklaşırken ön koltukta oturan sağlık görevlisi tısladı.

Ön camdan yol kenarındaki tankları ve yaklaşırken silahlarını kaldıran gergin İsrail askerlerini görebiliyordum.

Ocak 2009’du ve bir CNN ekibi güneydeki Refah’tan gelen bir ambulans konvoyunda seyahat ediyordu. Gazze Şeridi Sahil yolundan Gazze şehrine doğru. Sağlık görevlileri sedyelerinde saklanmamız şartıyla gelmemize izin verdi.

İsrail buna böyle seslendi “Dökme Kurşun Operasyonu” İsrail ile Gazze arasında 2012, 2014, 2021 ve 2022 yıllarında farklı dönemlerde yaşanan bir dizi çatışmanın ilki. Gazze’de devam eden operasyonun ardından geçtiğimiz Mayıs ayında başka bir operasyon daha yapıldı.

Ambulanstaki sağlık görevlileriyle kısa bir konuşmanın ardından askerler ambulansları incelemeden el sallayarak geçişimizi sağladılar.

Bu, 2005 yılında Şeridi’nden çekilmesinden bu yana İsrail’in Gazze’deki en derin kara operasyonuydu. O dönemde İsrail güçleri, özellikle Gazze’nin sekiz aşırı kalabalık mülteci kampı olmak üzere en yoğun ve en sıkışık bölgelerden büyük ölçüde kaçınıyordu. En yoğun kamplardan biri olan Beach Camp gibi kampların dar sokaklarına girmenin tehlikelerle dolu olacağının bilincindeydiler. Odaklandıkları nokta şehrin çevresini kontrol etmekti.

İsrail’in taktikleri her zaman hızlı hareket etmek, mümkün olduğu kadar çok bölgeyi kontrol etmek ve zayıf rakibin araziden tam anlamıyla yararlanabileceği sokak sokak, evden eve çatışmalardan kaçınmak olmuştur. Ancak Gazze’deki kentsel alanlara girmek, çatışmaya tamamen yeni bir unsur katacaktır.

Şu anda İsrail güçleri savaşıyor çalkalama. Ancak Gazze, aralarında İslami Cihat, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Kurtuluş Demokratik Cephesi’nin de bulunduğu sayısız Filistinli silahlı gruba ev sahipliği yapıyor. Hamas’ın sahip olduğu insan gücüne ve silahlara sahip değiller ama ciddi bir direniş sağlayacak kadar sayıları var.

Mart 2008’de İsrail’in kuzeye yönelik saldırısını haber yapmak için Gazze’ye gittim; bu kez “Sıcak Kış” olarak anılan, Gazze’den gelen roket ateşini durdurmaya yönelik bir başka girişimdi. O dönemde Hamas, bir önceki yıl rakip Fetih hareketini sınır dışı etmiş olduğundan Gazze Şeridi’nin tam kontrolünü elinde tutuyordu. Ancak İsrail güçlerinin ilerlemeye çalıştığı bölgeye ulaştığında, İsrail güçleriyle sokak çatışmalarına girenler Hamas savaşçıları değil, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden silahlı kişilerdi. Sokaklara girip çıktılar ve roketatarlar ve Kalaşnikof saldırı tüfekleriyle sokaklarda koştular. Gençler heyecandan adeta sersemlemiş durumdaydı. Sonunda İsrail güçleriyle kendi topraklarında savaşma fırsatı buldular. Sonunda İsrailliler geri çekildi. Füze atışları devam etti.

READ  Cumhurbaşkanı Ukrayna 'Kesinlikle kazanacak' dedi

İsrail’in Filistin Kurtuluş Örgütü’nü takip etmek için Lübnan’ı işgal ettiği 1982 yazına dönersek, İsrail güçleri Beyrut’a geldi ve ardından İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant’ın Pazartesi günü açıkladığı doğrultuda bir kuşatma uygulayarak Beyrut’un eteklerinde durdu. Beyrut’a, özellikle de Filistin mülteci kamplarına girmenin herkes için ölümcül bir görev olacağı o dönemde bile açıktı.

Ardından gelen kuşatma sırasında İsrail savaş uçakları ve topçuları Batı Beyrut’u bombaladı, ancak kara kuvvetleri Beyrut’un dışında kaldı.

Nihayetinde, Amerika’nın baskısı altında, Filistinli savaşçıların Beyrut ve Lübnan’ı tahliye ederek Yemen, Tunus ve başka yerlere gitmesini öngören bir anlaşmaya varıldı. İsrail güçleri, onlar ayrılana kadar şehrin batı kısmını kontrol edemedi. Kısa bir süre sonra, Eylül 1982’de İsrail’in Batı Beyrut’u kontrol etmesiyle, dönemin Savunma Bakanı Ariel Şaron liderliğindeki İsrail ordusu, sağcı Hıristiyan Lübnanlı müttefikleri Phalange’ın Sabra ve Şatila mülteci kampına girip onları katletmesine izin verdi. . ABD’nin Filistin Kurtuluş Örgütü ile arabuluculuk yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak savaşma çağındaki adamlar ve silahları ülkeyi terk ettiği için bin sivil artık kendilerini savunamayacak durumdaydı.

the İsrail ordusu harekete geçti Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’de binden fazla insanı öldüren sürpriz saldırısının ardından, şu anda yaygın olarak Gazze’ye benzeri görülmemiş bir saldırı olduğuna inanılan ve belki de bazıları Gazze Şeridi’nin yeniden işgali olduğuna inanılan olay için 300.000 yedek asker.

Onu bekleyen, Cumartesi günkü saldırısında açıkça gösterdiği vahşete rağmen, önceden düşünülenin çok ötesinde bir askeri yetenek sergileyen Hamas’tır. Bu savaşın bir sonraki aşamasına iyi hazırlanmış olabilir.

İsrail, hafta sonundan bu yana Gazze’ye yüzlerce cezalandırıcı baskın düzenleyerek bazı bölgeleri parçalanmış beton ve bükülmüş metalden oluşan çorak arazilere dönüştürdü. Bu süreçte aralarında sivillerin de bulunduğu yüzlerce Filistinli öldürüldü. Bu, savaşın sadece ilk aşaması.

READ  Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını beklentilere meydan okuyarak 25 baz puan artırdı.

Böyle bir durumda kara operasyonu daha kanlı ve daha yıkıcı olacaktır. İsrail güçleri, Gazze’ye dağılmış yüzden fazla İsraillinin (askerler ve siviller, kadınlar ve çocuklar dahil) Hamas tarafından tutulduğunu da akılda tutmalı. Her ne kadar Hamas dışında hiç kimse onların nerede tutulduğunu bilmiyor olsa da, muhtemelen İsrail güçlerinin ulaşması en zor bölgelerde, belki de kalabalık mülteci kamplarında bulunuyorlar.

Her ne kadar İsrail liderleri Hamas’a ölümcül bir darbe indirmeye hevesli olsalar da bu darbenin bedeli çok ağır olacaktır. Herkes için.