Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran yanlısı milislerin bulunduğu Irak askeri üssünde patlama meydana geldi

İran yanlısı milislerin bulunduğu Irak askeri üssünde patlama meydana geldi
  • kaydeden Sebastian Ascher
  • BBC haberleri

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Halk Seferberlik Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, patlamada yaralanan bir kişiyi hastanede ziyaret etti

Güvenlik yetkilileri, Irak'ta İran yanlısı milisleri barındıran bir askeri üssün patlamada hasar gördüğünü, bir kişinin öldüğünü ve sekiz kişinin de yaralandığını söyledi.

Irak Ordusu, patlama öncesinde ve sırasında bölgede herhangi bir insansız hava aracı veya savaş uçağının bulunmadığını bildirdi.

Ancak olaya karışan milisler, Halk Seferberlik Güçleri saldırıyı suçladı.

Bu, İsrail ile İran arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde geldi.

Halk Seferberlik Güçleri, Tahran'ın yıllardır Orta Doğu'daki çıkarlarını ilerletmek için kullanabildiği vekalet ağının bir parçasını oluşturan İran yanlısı milisleri içeren bir şemsiye örgüttür.

Bu milisler, geride kalan Amerikan güçlerini ülkeyi terk etmeye zorlamak amacıyla geçmişte birçok kez Amerikan personeline ve Irak'taki çıkarlarına saldırmıştı. ABD milislere düzenli olarak karşılık verdi.

Ancak Pentagon bu olayla herhangi bir ilgisi olduğunu reddetmek için hızla harekete geçti.

Bu, İsrail ile İran arasında uzun süredir devam eden çatışmanın, Gazze'deki savaş nedeniyle artan gerilimlerin ortasında, yakın zamanda yeni ve daha tehlikeli bir aşamaya geçtiği bir zamanda geldi.

Uzun yıllardır içinde bulundukları gölge savaşının aksine, her iki ülkenin de doğrudan birbirlerinin topraklarına saldırdığı görülüyor.

Cuma sabahı erken saatlerde İran'ın İsfahan kenti yakınlarında sözde bir İsrail saldırısı düzenlendi.

Saldırı, Tahran'ın altı gün önce İsrail'e ateşlediği büyük insansız hava aracı ve füze bombardımanına açık bir tepkiydi.

Çatışma şimdilik bir ölçüde kontrol altında gibi görünse de, İran dışişleri bakanı, İsrail'in kendi çıkarlarına yönelik büyük bir saldırı başlatması halinde İran'ın derhal ve “maksimum” bir yanıt vereceği konusunda uyardı.

Ordu, Bağdat'ın yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Kalsu askeri üssünde meydana gelen patlamanın Cumartesi sabahı erken saatlerde meydana geldiğini söyledi.

Patlamada Halk Seferberlik Güçlerinden bir kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı.

Halk Seferberlik Güçleri yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Abdulaziz Al-Muhammadawi'nin, müfettişlerin şu ana kadar bulduklarını gözden geçirmek için üssü ziyaret ettiğini söyledi.

Irak ordusu ayrıca üstteki patlama ve yangının nedenini araştırdığını söyledi.

Açıklamada, “Hava Savunma Komutanlığı raporu, patlama öncesinde ve sırasında Babil hava sahasında herhangi bir drone veya savaş uçağının bulunmadığı, teknik çalışmalar ve radar tespiti yoluyla doğrulandı.”

ABD ordusunun Merkez Komutanlığı, eski Twitter olarak bilinen X'teki bir gönderide ABD'nin Irak'ta hava saldırıları düzenlediği yönündeki haberleri yalanladı.