Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran’da 60 bin Ermeni’nin okulu varken, 30 milyon Azerbaycan Türkü dilini kaybetmiş durumda.

İran’da 60 bin Ermeni’nin okulu varken, 30 milyon Azerbaycan Türkü dilini kaybetmiş durumda.

Tarihsel olarak İran, binlerce yıldır ayakta kalan Türk kültürünün beşiği olarak kabul edilir. İsfahan, Ray ve diğer şehirler eski Türk Selçuklu devletinin merkezleriydi. Hazar Denizi çevresindeki bölgelerde, daha doğrusu Reşt şehrinden Türkmenistan sınırlarına ve güneybatı İran sınırlarına kadar çok sayıda Türkmen’in (Oğuz Türkleri denilen) hala yaşadığı bir sır değil.

Şu anda İran’da 50.000’den fazla Türk kökenli vatandaş yaşıyor ve bunların yaklaşık 30.000’i Azerbaycan Türkü. Ancak bugün Türk asıllı bu insanlar ana dillerini konuşma konusunda büyük bir baskı altındadır. İlginç bir şekilde, İran rejimi İran’daki yaklaşık 60.000 Ermeni azınlığı için Ermeni dilinde özel okullar açıyor. Ancak 30 milyon Azerbaycan Türkü’nün ana dilini konuşması, çocuklarına ulusal isimlerini vermesi yasak.

Güney Azerbaycanlı siyasi analist Elyar Kamrani bir açıklama yaptı. Haberlerİran’daki Türkofobi sadece rejimle ilgili değil, bu korkunun asırlık bir geçmişi var.

“İran’da 100 yılı aşkın süredir Türkçe yasak. Yasağa rağmen para cezası veya kovuşturma içermeyen bir dil var. Ama İran’daki aktivistlerimiz Azerice konuşsalar yıllarca hapiste kalıyorlar ya da ülkeden atılıyorlar. Bu kanun Muhammed Raza Pehlevi zamanından beri yürürlüktedir. İran’da hangi devirde ve hangi hükümette olursa olsun Azerbaycan dilinin kullanılmasından dolayı millet zulme uğramıştır. Bu dilin sadece okullarda değil, dükkânlarda ve yemek adlarında da kullanılması yasaklanmıştır. Aksi takdirde bu kişi tutuklanacak veya çok büyük bir para cezası ödemek zorunda kalacaktır. Türk isimlerinin kullanılması bile yasak” dedi.

Kamrani, Azerbaycan Türklerine karşı sadece “Molla” rejimi döneminde değil, devrim öncesi Şah döneminde de nefret edildiğini söyledi. İran’ın Türk dilinden ve Türk milletinden korkusu, İran’ın 100 yıllık entegrasyon politikasının başarısız olabileceği yönündedir.

Nedenlere işaret eden uzman, İran’da Türklerin en fazla yaşadığı ülkenin Azerbaycan olduğunu söyledi.

READ  Nakit sıkıntısı çeken Türkler için yaz tatili çoktan iptal edildi | Alexandra D Cramer

“Binlerce insan Farsça bilmediği için ülkesinden ve ailesinden kovuldu, okullara alınmadı. Daha önce bunun imkansız olmasına rağmen, şimdi Azerbaycanlılar ve Türkler protestolarını okullarda, meydanlarda ve işyerlerinde kimseden korkmadan “Türkçe konuşan medrese – herkes için” sloganıyla dile getiriyor. Bu bizim ulusal hakkımızdır. Sadece İran değil, kimsenin yasaklama ve boykot etme hakkı yoktur. Bir insan için ulusal hakların korunmasının nefes almak kadar önemli olduğuna inanıyorum” dedi.
Ona göre Azerbaycan Türklerinin tek talebi Azerbaycan diline Farsça ile eşit değer verilmesidir. Herkesin dilediğini seçmesi ve dilediği dilde okuması için bir fırsat yaratılmalıdır.

“Bugün İran’da 60.000 civarında Ermeni yaşıyor olmasına rağmen, 30 milyondan fazlamız Türk’üz. Ancak ülkede Türkler ne kadar sert olursa olsun Ermenilere tam tersi veriliyor, tam bir rahatlık veriliyor. İran’da Ermeniler konuşuyor. Eliar Kamrani, “İstedikleri dili istiyorlar, okula gidiyorlar ve topluma karışıyorlar. Sadece dilleri değil, dinleri de yetiştiriliyor” dedi.

Ayrıca başarısız olan “Molla” rejiminin planlarından da bahsetti. Azerice liselerde, kurumlarda veya üniversitelerde öğretilmelidir, ancak orta okullarda öğretilmemelidir. Ancak Türkler plana karşı çıktı ve uygulanmadı. Azerbaycan Türklerinin tek talebi, dilimizin yanı sıra Farsça ve Ermenice öğretimine izin verilmesi ve yasallaştırılmasıdır.

“Sonra böyle bir plan vardı, bazı okullarda Azerice konuşulmasına izin veriliyor ama yazının da Farsçaya çevrilmesi gerekiyor. Tabii Azerbaycan Türkleri buna karşı ve isteklerini talep etmeye devam ediyorlar. Farslar her şeyi kullanıyor. Ülkede Azerice dilini tamamen ortadan kaldırma yöntemleri. Ama bu asla olmayacak. Her zaman olduğu gibi protestolarımızı sürdürecek, ülkede dilimizin ve milletimizin gerilemesine izin vermeyeceğiz.”

Rena Murshud, Ajournews’te kadrolu bir gazetecidir, onu Twitter’da takip edin: @RNedir?

Bizi Twitter’da takip edin @AzerNewsAz

READ  Yeni SF parkları açma telaşında, bir mahalle geride kaldı