Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İş verileri Kanada dolarının haftalık düşüşünü azaltmasına yardımcı oluyor

İş verileri Kanada dolarının haftalık düşüşünü azaltmasına yardımcı oluyor

DOSYA FOTOĞRAFI: “Loonie” olarak bilinen Kanada doları madeni parası, 23 Ocak 2015’te Toronto’da çekilen bu illüstrasyon fotoğrafında resmedilmiştir. REUTERS/Mark Blanch/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarını edinin

  • Kanada doları dolar karşısında yüzde 0,4 yükseldi
  • Hafta bazında Kanada doları %0,2 oranında zayıfladı.
  • Kanada Ağustos ayında 39.900 yeni iş ekledi
  • İki yıllık Kanada-ABD farkı 3,6 baz puan daraldı

TORONTO (Reuters) – Beklenenden daha güçlü gelen yerel istihdam verilerinin, merkez bankasının bu ayın başlarında kenara çekilmesinin ardından Kanada Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yeniden artıracağı ihtimalini canlı tutmasıyla Kanada doları, Cuma günü ABD doları karşısında yükseldi. hafta.

Kanada doları, 1,3609 ile 1,3689 aralığında hareket ettikten sonra %0,4 artışla 1,3625’ten, yani 73,39 ABD sentinden işlem gördü.

Ancak bu hafta, beş ayın en düşük seviyesi olan 1,3694’e ulaştıktan bir gün sonra %0,2 düştü.

Kanada ekonomisi Ağustos ayında 39.900 iş ekledi; bu, 15.000 iş artışına ilişkin tahminlerin iki katından fazlaydı ve işsizlik oranı, artan faiz oranlarına rağmen temel ekonomik gücün bir işareti olarak %5,5 seviyesinde kaldı.

Mali piyasalar, Kanada Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar başka bir faiz artırımı ihtimalini, veriler açıklanmadan önceki %36’ya kıyasla %44 olarak görüyor. Çarşamba günü merkez bankası, Haziran ve Temmuz aylarındaki yükselişin ardından gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5’te değiştirmeden tuttu ve bu, ekonominin daha zayıf bir büyüme dönemine girdiğinin sinyalini verdi.

BMO Capital Markets baş ekonomisti Doug Porter, bir notunda istihdam verilerinin “duraklatmanın derhal yeniden düşünülmesini sağlayacak kadar güçlü olmadığını, ancak daha fazla artışı dışlayacak kadar da zayıf olmadığını” söyledi.

Kanada dolarına verilen desteğe ek olarak ABD ham petrol vadeli işlemleri, yatırımcıların yaygın makroekonomik belirsizliğe rağmen sıkı arza odaklanmayı tercih etmesiyle neredeyse %1 artışla varil başına 87,72 dolara yükselirken, ABD doları (.DXY) önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında düştü. .

READ  Bir adam "patlayan tuvaletin" vücudunu dışkıyla kapladığını iddia ederek Dunkin'e dava açıyor

Kanada’nın iki yıllık tahvil getirisi 5,9 baz puan artışla %4,669’a yükselirken, ABD tahvili ile arasındaki fark 3,6 baz puan azalarak ABD tahvili lehine 30,9 baz puana geriledi.

Fergal Smith’in raporu. Düzenleme: Mark Heinrichs ve Leslie Adler

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar