Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail-Hamas savaşı ve Gazze haberleri: son gelişmeler

İsrail-Hamas savaşı ve Gazze haberleri: son gelişmeler
Birleşmiş Milletler’e göre bu hafta Gazze Şeridi’nin bazı bölümleri için verilen tahliye emri Ekim ayından bu yana verilen en büyük tahliye emriydi.kredi…İyad Baba/AFP – Getty Images

İsrail ordusunun bu hafta yayınladığı, Gazze Şeridi’nin yaklaşık üçte birini kapsayan tahliye emri, on binlerce kişinin ölümüne yol açan yaklaşık dokuz ay süren savaşın ardından, oradaki insanların tekrarlanan zorla yerinden edilmelerle daha az başa çıkabildiği bir zamanda geldi. yaralanıp bölgeyi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Birleşmiş Milletler’in yaklaşık 250.000 kişiyi etkilediğini tahmin ettiği emir, örgüte göre yaklaşık bir milyon kuzey Gazze sakininin evlerini terk etmesinin emredildiği Ekim ayından bu yana görülen en büyük emirdi. dedi ki Salı günü.

BM’nin Filistinlilere yardım eden ana kuruluşu UNRWA’nın sözcüsü Louise Waterridge, çarşamba günü Gazze’nin merkezinden gelen sesli mesajlarda “Bu, sonsuz bir ölüm ve yerinden edilme döngüsü” dedi ve şöyle devam etti: “Buradaki insanlar bir umut kaybını, bir kaybı ifade ediyor. irade gücünden yoksunlar ve başka bir zorla yerinden edilmeyle karşı karşıyalar.” “Ve kesinlikle güvenlik konusunda hiçbir kesinlik yok.”

Pazartesi günü İsrail ordusu, Han Yunus ve Refah şehirlerinin büyük bölümünü terk etme uyarısında bulundu ve Salı günü binlerce insan kaçmaya başladı. Bunu, Gazze’nin güney ve orta bölgelerinde şiddetli bir bombardıman gecesi izledi. Emir, İsrail ordusunun Filistinli silahlı grupların Pazartesi günü Gazze’den İsrail şehirlerine yaklaşık 20 roketten oluşan bir baraj ateşlediğini söylemesinin ardından geldi.

BM Genel Sekreteri sözcüsü Stephane Dujarric Salı günü yaptığı açıklamada meslektaşlarının emrin etkisi konusunda “derin endişe duyduğunu” söyledi.

Şöyle ekledi: “İnsanlar artık imkansız bir seçimle karşı karşıya; bazıları muhtemelen ikinci, hatta üçüncü kez, yalnızca birkaç alan veya hizmetin olduğu bölgelere taşınmaya zorlanacak ya da bölgelerde kalacak. Şiddetli çatışmaların olacağını bildikleri yer.”

READ  Bir Rus general, üst düzey subayların Ukrayna'da savaşan askerlere ihanet ettiğini söyledi

Bay Dujarric, emrin, dört tıbbi tesisin yanı sıra insanların kalacak yer bulamaması nedeniyle çoğu aşırı kalabalık barınaklara dönüştürülen 90’dan fazla okul binasını kapsadığını söyledi.

Bu hastaneler arasında çok sayıda kişinin sığındığı ve yüzlerce hastanın tedavi gördüğü Han Yunus’taki Avrupa Hastanesi de yer alıyor. Sağlık personeli, hastalar ve yerinden edilmiş kişilerin hastaneden kaçmasının ardından İsrail ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, insanların hastaneden ayrılmasının gerekli olmadığını söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hastanenin çok sayıda personelin ayrılması nedeniyle artık faaliyette olmadığını söyledi.

Tahliye bölgesindeki birçok insan tekrar kaçma kararı vermiş olsa da savaş devam ettikçe başka bir yere taşınmak daha da zorlaşıyor.

Bayan Wattridge, “İnsanların hareketliliği açısından sekiz aylık bir savaş oldu ve insanlar çok bitkin, bitkin ve yetersiz besleniyor” dedi. Şöyle ekledi: “Sağlık açısından insanlar çok daha zayıfladı, daha fazla enfeksiyon var, mevcut ilaç eksikliği, taze meyve eksikliği ve su eksikliği var.”

Han Yunus’taki Nasser Hastanesi’ndeki bir sağlık personeli bugün Çarşamba günü, İsrail’in tahliye kararının ardından Avrupa Hastanesi’nden gelen hasta akınıyla ilgileniyor.kredi…İyad Baba/AFP – Getty Images

Daha fazla insanın yaya olarak kaçtığını, dolayısıyla yanlarında daha az eşya götürdüklerini ekledi.

Han Yunus’ta yaşayan şarkıcı Heba Asraf (29 yaşında), yüzlerce kişinin dışarıdan geçtiğini görene kadar tahliyeden haberi olmadığını söyledi. Bazılarının şilte taşıdığını, bazılarının ise sadece sırt çantası taşıdığını sözlerine ekledi.

Bayan Osroff, “Bu sefer çok fazla şey taşımadılar” dedi. “Sanırım çok yoruldular ve eşyaları bir yerden bir yere taşımayı sürdüremediler ve artık kamyonlara ödeyecek paraları da yoktu. .”

Bayan Osroff, beş kişilik ailesiyle birlikte, şehrin tahliye emrinin kapsamadığı bir bölümünde, iki katlı evlerinden geriye kalanlarda yaşadığını söyledi. Tankların evlerine yaklaşması ve tekrar kaçmak zorunda kalması durumunda yanına yalnızca kimlik kartını, cep telefonunu ve bazı kıyafetleri alabileceğini ekledi.

READ  Putin, Xi'nin yakında Çin'i ziyaret etmesini bekliyor; Xi, Ukrayna'daki planını sürdürüyor

Birleşmiş Milletler’e göre insanların kaçarken karşılaştıkları tehlikeler arasında patlamamış bombalar ve diğer mühimmatlar da yer alıyor. Bu bombalar özellikle çocuklar için tehlike oluşturuyor.

Örgüt, Cumartesi günü Han Yunus’un güneyinde patlamamış bir mühimmatın patlaması sonucu 9 yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü, üç kişinin de yaralandığını bildirdi. Kentte geçen ay da benzer bir patlamada 6 çocuk da yaralanmıştı.

Ebubekir Beşir Raporun hazırlanmasına Londra’dan katkı.