Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Diplomatlar, çatışmanın yayılacağı korkusuyla Gazze krizini hafifletmek için yarışıyor

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Diplomatlar, çatışmanın yayılacağı korkusuyla Gazze krizini hafifletmek için yarışıyor

Diplomatlar Pazar günü, İsrail’in kara harekâtı yaklaşırken Gazze’deki insani krizi hafifletmek için yoğun görüşmelerde bulunuyorlardı.

Bu arada ABD, daha geniş bir savaş korkusuyla Doğu Akdeniz’de ikinci bir uçak gemisini konuşlandırıyordu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Pazar günü bu endişelerini şu sözlerle dile getirdi: “Ortadoğu’da uçurumun eşiğindeyiz.”

ABD, Mısır ve Orta Doğu ülkelerinden yetkililer, İsrailli yetkililerin Gazze’de “kuşatma” olarak adlandırdığı ve kuşatma altındaki bölgede ciddi gıda, su, benzin ve diğer ihtiyaç maddelerinde ciddi kıtlığa yol açan durumu hafifletmeye çalışıyor.

Pazar günkü video görüntülerinde, Mısır’ın El Ariş kentinde, sınırdan yaklaşık 30 mil uzakta, Gazze’ye giden yolda sıra sıra park edilmiş kamyonların geçmelerine izin verilmediği görülüyordu.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Gazze’de günlerce süren şiddetli su kesintilerinin ardından Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in, Şeridi’nin güney kısmına hizmet veren bir boru hattına su geri göndermeyi kabul ettiğini söyledi.

İsrail güçleri sınıra yığılırken, iki milyondan fazla Gazzeli, kuzey Gazze’ye yönelik kara saldırısının beklenen başlangıcı için panik içinde geri sayıma katlandı.

kredi…The New York Times için Samar Abu Al-Alouf

Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail’in yeni savaş zamanı acil hükümetinin Pazar günü yaptığı ilk resmi toplantıda kabine bakanlarına “Hamas’ı dağıtacağız” dedi. Savaşa hazırlanan, kaygı ve öfke arasında kalan yaralı ülke İsrail, 360 bin yedek askerini göreve çağırdı.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich Pazar akşamı yaptığı konuşmada İsrailli liderlerin ülkenin güvenliğini sağlamada başarısız olduklarını itiraf etti.

Smotrich, sekiz gün önce gerçekleşen ve 75 yıl önce devletin kuruluşundan bu yana İsraillilere yönelik en kötü katliamlara yol açan Hamas saldırılarına atıfta bulunarak, “Başımız eğik bir şekilde, acı bir şekilde dürüstçe söylemeliyiz: Başaramadık” dedi. . “Devlet ile vatandaşları arasındaki en önemli, yazılı olmayan sözleşmeyi yerine getiremedik.”

READ  Kaynaklar, ABD'nin Lula'nın Brezilya seçimlerinin galibini bir an önce tanıma niyetinde olduğunu söylüyor

İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin kuzeyindeki sokaklarda “güvenliğe giden yol” adını verdiği yolu duyurdu. Ordu, Pazar günü sabahın geç saatlerinde ve öğleden sonranın erken saatlerinde birkaç saat boyunca yol boyunca saldırı düzenlemeyeceğini söyledi.

Ordu, “Bu pencerede lütfen kuzey Gazze’den güneye doğru hareket etme fırsatını değerlendirin” dedi. Bu, İsrail’in kuzey Gazze’den kitlesel göçü teşvik ettiği üçüncü gündü. Cumartesi günü sokaklar, sakinlerden ayrılmalarını isteyen broşürlerle doluydu.

Birleşmiş Milletler tahminleri yaklaşık bir milyon Gazzelinin yerinden edildiğini gösteriyor. Ancak Şeridin kuzey kesimlerindeki bazıları hareket etmenin imkansız olacağını söylüyor. Gazze Şeridi’nin en büyük tıbbi kompleksi olan El Şifa Hastanesi’ne Pazar günü yaralı akını başladı. Hastane müdürü Dr. Muhammad Abu Salima, hastaların taşınmasının lojistik açıdan imkansız ve tıbbi açıdan tehlikeli olacağını söyledi.

İsrail’in Gazze’yi bombalaması tüm hızıyla devam etti. İsrail Hava Kuvvetleri, çatışmaların ilk haftasında Gazze’ye 6.000’den fazla bomba attı; saldırıların çoğu kuzeydeydi.

Ordu, hedeflerin çoğunun yoğun nüfuslu kentsel alanlarda olmasına rağmen, amaçlanan hedeflerin operasyonel komuta merkezleri, askeri kompleksler, tanksavar füze fırlatma alanları ve “gözlem noktaları” olduğunu söyledi. İsrail, Hamas üyelerinin sivil toplum içinde yaşadığını ve evlerde, okullarda ve hastanelerde saklandığını söylüyor.

İsrail savaş uçağı, İsrail ordusunun, İsrail’in 7 Ekim’de İsrail Kibbutz Nirim’de meydana gelen katliamdan sorumlu Hamas lideri olarak tanımladığı Bilal el-Kudra’yı öldürdüğünü iddia ettiği bir füzeyi de ateşledi.

kredi…New York Times için Sergey Ponomarev

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in misilleme saldırıları geçen hafta Gazze’de en az 2.670 kişiyi öldürdü. Filistin medyası Pazar günü, İsrail’in Refah’ta, Mısır ile kapalı sınır kapısı yakınındaki bir eve düzenlediği baskında bir aileden en az 17 kişinin öldüğünü bildirdi.

READ  Interpol, Angolalı milyarder Isabel dos Santos'un kırmızı bültenini doğruladı

İsrailli yetkililer hafta sonu, 7 Ekim baskını sırasında İsrail’de Hamas aktivistleri tarafından öldürülen 1.300 kişiden en az 258’inin İsrail askerleri olduğunu söyledi. İsrail hastaneleri Pazar günü Hamas saldırılarında yaralanan 377 kişinin hâlâ tedavi gördüğünü bildirdi.

Artan ölü sayısının ortasında jeopolitik, çatışmanın etrafında dönüyordu. İsrail’in Gazze’deki operasyonları komşu Mısır ve Çin tarafından eleştirildi.

Her iki ülke de eleştirilerinde benzer bir dil kullandı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Pazar günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi öncesinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının “meşru müdafaa hakkını” aştığını ve “toplu cezalandırmaya” dönüştüğünü söyledi. ” Associated Press’e göre.

Blinken ile Sisi arasındaki görüşme, cumhurbaşkanının geçen hafta bakanı bir Yahudi olarak Hamas saldırılarından derinden etkilendiğini söylemesi nedeniyle eleştirmesiyle kişiselleşti. Bay Blinken şöyle yanıt verdi: “Hamas’ın gerçekleştirdiği zulümlerden dehşete düşmüş bir insan olarak geliyorum.”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan’a, Çin Dışişleri Bakanlığı’na göre “İsrail’in eylemlerinin zaten meşru müdafaanın ötesine geçtiğini” söyledi.

Bakanlık, Bay Wang’ın İsrail’in “uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin çağrılarını vicdanıyla dinlemesi ve Gazze halkına yönelik toplu cezalandırmayı durdurması gerektiğini” söylediğini aktardı.

kredi…New York Times için Youssef Masoud

Bu açıklamalar, ABD Kongresi’ndeki, özellikle de Cumhuriyetçiler arasındaki, İsrail’in Hamas’ı herhangi bir kısıtlama olmaksızın takip edebilmesi gerektiğini iddia eden bazı seslerle tam bir tezat oluşturuyor.

Arkansaslı Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, Fox News Sunday’de “Gazze’de olup biten her şeyin Hamas’ın sorumluluğunda olduğunu” söyledi.

Ancak daha geniş bir çatışma korkusu, hafta sonu İsrail ordusu ile Hizbullah arasında Güney Lübnan’da karşılıklı topçu ateşi açılmasıyla daha da arttı. Hizbullah, Pazar günü İsrail’in kuzeyindeki Shtula yerleşimine düzenlenen ve en az bir İsraillinin öldüğü, üçünün de yaralandığı saldırının sorumluluğunu üstlendi.

READ  Rusya, tatil öncesi Ukrayna'ya hava saldırısı düzenledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

İsrail ordusu, Lübnan sınırına bitişik bölgeyi “izolasyon bölgesi” ilan etti ve buraya kimsenin girmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Suriye’de yetkililer hafta sonu İsrail’i Halep havaalanına hava saldırısı düzenlemekle suçladı. Sosyal medya platformu Diğer’de. İsrail için.

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III, Cumartesi günü Doğu Akdeniz’e ikinci bir ABD uçak gemisi ve saldırı uçağı filosu göndermesinin nedenleri konusunda netti. Yayının “İsrail’e karşı düşmanca eylemleri veya bu savaşı genişletmeyi amaçlayan her türlü çabayı caydırmayı” amaçladığını söyledi.

İkinci taşıyıcı Dwight D. Eisenhower’ın ise uçak gemisi Gerald R. Ford’a katılarak önümüzdeki birkaç gün içinde gelmesi bekleniyor.

ABD aynı zamanda Mısır’la, Gazze’de mahsur kalan Amerikalıların güvenli geçişine olanak sağlamak amacıyla Refah kapısının yeniden açılmasına yönelik bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Tartışmalara aşina olan üst düzey bir diplomat, Mısır’ın İsrail ile konvoyların nasıl ve nerede silah taramasından geçirileceği konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Gazze’ye giden yardım konvoylarını engellediğini söyledi. Diplomat, Mısır’ın bu sorun çözülene kadar yabancıların bile Gazze’den ayrılmasına izin vermediğini de sözlerine ekledi.

Raporların hazırlanmasına katkıda bulundu Anna Bates, Emma Popoola, Karon Demirjian, Patrick Kingsley, Farah Muhammed, Zach Montagu, Vivian Nerem, Eric Schmidt, Ewan Bölgesi Ve Edward Wong.