Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonya’daki anketler eski Başbakan Donald Tusk’a iktidara dönüş yolunun olası olduğunu gösteriyor

Polonya’daki anketler eski Başbakan Donald Tusk’a iktidara dönüş yolunun olası olduğunu gösteriyor

Editörün Digest’ini ücretsiz açın

İki sandık çıkış anketine göre Donald Tusk, Polonya’da iktidara giden olası bir yolu güvence altına aldı ve eski Avrupa Konseyi başkanına sağcı rakipleri olan iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi karşısında üstünlük sağladı.

Jaroslaw Kaczynski liderliğindeki Hukuk ve Adalet Partisi, Pazar günkü seçimlerde en fazla oyu almasına rağmen görevi kaybetmeye hazır görünüyor çünkü kamuoyu yoklamalarına göre koalisyonunda aşırı sağ bir parti olsa bile çoğunluktan yoksun kalacak. bir eş.

Oy sayımında onaylanması halinde bu, Polonya’da bir nesil içindeki en önemli seçimde Tusk için çarpıcı bir zafer anlamına gelecek. Eski başbakan, ikinci sırayı almaktan “hiç bu kadar mutlu olmadığını” söyleyerek muhalefetin zaferini ilan etti. PiS’in oyların %36,6’sını, Tusk’ın Sivil Partisi’nin ise %31’ini kazandığı tahmin ediliyor.

Polonya para birimi ve borsa, Tusk’ın potansiyel getirisine tepki olarak Pazartesi günü güçlü bir şekilde yükseldi. Varşova WIG endeksi sabah geç saatlerde yüzde 3,5 yükselirken, zloti euro karşısında yüzde 1,9 yükseldi ve euro karşısında gün içinde yüzde 1 artışla 4,49 zlotiyle işlem gördü.

Tusk, seçim kampanyası sırasında Varşova’yı sağlam bir Avrupa yanlısı yola sokma, yargıçların bağımsızlığını yeniden sağlama ve Avrupa Komisyonu’nun yargı reformları nedeniyle PiS hükümetiyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle askıya aldığı milyarlarca avroluk AB finansmanını serbest bırakma sözü verdi.

Seçim, bu yılın en önemli AB seçimi olarak görülüyor ve potansiyel olarak Brüksel ile Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük üye devleti arasındaki ilişkiyi, yıllar süren anlaşmazlıklardan sonra yeniden tanımlıyor.

Pazar akşamı destekçilerine tezahürat yapan Tusk, “Bu, kötü zamanların sonu. Bu, PiS yönetiminin sonu” dedi ve “Gerçekten başardık. Polonya kazandı, demokrasi kazandı.”

READ  Corona virüsünün yayılması Şanghay sakinlerini şaşırtıyor

Pazartesi sabahı yayınlanan ve aynı Tusk’ın parti payını doğrulayan en son Ipsos seçmen anketine göre Sivil Platform, diğer iki partiyle birlikte Polonya parlamentosunun alt meclisi olan Sejm’deki 460 sandalyenin 248’ini kazanma yolunda ilerliyor. Koltuklar. Parti Pazar akşamı ön çıkış anketi olarak.

Kaczynski, PiS genel merkezinde destekçilerine partisinin iktidara dönmesi için hâlâ bir yol olduğunu söyledi. Sert muhafazakar lider, “Önümüzde kavgalarla dolu günler ve çeşitli gerilimler var” dedi. “Umudumuz olmalı ve şunu bilmeliyiz ki, iktidarda da olsak, muhalefette de olsak, bu projeyi farklı şekillerde hayata geçireceğiz.”

PiS lideri Jaroslaw Kaczynski Pazar günü Varşova’da destekçilerini selamladı © Zarek Sokolowski/AP

Nihai sonuçlar kamuoyu yoklamalarıyla eşleşirse, PiS hükümette üçüncü dönemi garantilemek için mücadele edecek çünkü potansiyel koalisyon ortağı aşırı sağ CNT’nin yalnızca 14 sandalyeye eşdeğer olan oyların yalnızca yüzde 6,4’ünü kazanması bekleniyor.

Sonuçlar PiS’in Parlamentodaki en büyük parti olarak kaldığını doğrularsa, Başkan Andrzej Duda tarafından PiS’e ilk hükümet kurma fırsatının verilmesi bekleniyor.

Oldukça çekişmeli geçen seçimin nihai sonuçlarının Pazartesi geç saatlere, hatta Salı gününe kadar çıkması beklenmiyor çünkü oy sayma süreci, PiS’in muhafazakar destekçilerini heyecanlandırmak için oy pusulasına göçmenlikle ilgili iki soruyu da içeren referandum nedeniyle karmaşık hale geldi.

Ulusal Seçim Komisyonu Pazartesi sabahı kısmi sonuçları yayınlamaya başladı; bu sonuçlar PiS’nin yüzde 40,2 oy aldığını, buna karşın Sivil Platform’un yüzde 26,6 oy aldığını ve oyların yüzde 10’dan biraz fazlasının sayıldığını gösterdi. Ancak bu ilk fark kamuoyu yoklamalarındakinden daha büyük olsa da PiS’nin CNT desteğiyle çoğunluğu elde etmesi yeterli olmayacaktı.

Seçim aynı zamanda Varşova ile Kiev arasında, büyük ölçüde PiS’in yeniden seçilme girişiminin tetiklediği son gerilimleri de hafifletebilir. PiS, hükümetin Ukraynalı mültecilerle ilişkilerde çok cömert davrandığını iddia eden ve bu yılın başında Ukrayna’dan tahıl ithalatına tek taraflı bir yasak getirerek tarım seçmenlerini yatıştırmaya çalışan AB ile anlaşmazlığa düşmüş durumda.

READ  Yunanistan'da tren kazası: En az 36 ölü ve onlarca yaralı

Ipsos’un ön verilerine göre parlamento seçimlerine katılım, Polonya’nın demokrasiye dönüşünden bu yana rekor kırma yolunda ilerliyordu. Katılım oranının yaklaşık yüzde 73 olduğu tahmin ediliyordu; bu, 2019’daki önceki seçimlere göre yüzde 11 puan daha yüksekti.

Analistler, Polonya’daki parçalanmış ve zehirli politikaların kamuoyu yoklamalarının önceki seçimlere göre daha az güvenilir olmasına yol açtığı konusunda uyardı.

İki hafta önce Slovakya’da yapılan benzer seçimlerin ardından yapılan kamuoyu yoklamaları liberal muhalefet liderinin ilerlemesini bekliyordu, ancak nihai sonuçlar popülist aday Robert Fico ve onun “Smir” partisinin önde olduğunu gösteriyor. Anketör Ipres’in başkanı Marcin Dumas Pazar günkü oylamadan önce, “Burada Slovakya’da bir durumla karşılaşmamız hâlâ mümkün” dedi.

Hükümet yetkilileri ayrıca anketörlerin partilerine verilen desteği doğru şekilde kaydedemeyebilecekleri konusunda da uyardı.

Tarım bakan yardımcısı Janusz Kowalski Pazar günkü oylamadan önce “Sessiz bir çoğunluğa sahip olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. “PiS’e verdikleri oyları kamuoyuna duyurmak istemeyen birçok seçmen tanıyorum.”

Ancak ön verilere göre referanduma seçmenlerin yalnızca yüzde 40’ı katıldı ve bu da referandumu bağlayıcı kılmaya yetmiyor.

Tusk, seçmenlere sınır güvenliğinin güçlendirilmesi, yasadışı göçün azaltılması, mevcut emeklilik yaşının sürdürülmesi ve devlete ait şirketlerin yabancı yatırımcılara satışının engellenmesi konularında sorular soran referandumun boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.