Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail nasıl bilmiyordu?

İsrail nasıl bilmiyordu?

Ortadoğu’daki savaş, Hamas militanlarının İsrail’e yönelik benzeri görülmemiş sürpriz saldırısının ardından gelişirken, bir soru tekrar tekrar gündeme geliyor: İsrail istihbaratının – ve Batılı müttefiklerinin istihbaratının – bunun gerçekleştiğinden nasıl haberi yoktu? Çoğu durumda diğer cevaplanmamış sorular şeklini alan bunlardan bazıları:

  • içinde CNNJoshua Berlinger tarihi bir bağlam sunuyor: “İsrail topraklarına düzenlenen bir saldırıda bir İsrail askerinin savaş esiri olarak yakalanmasının üzerinden 17 yıldan fazla zaman geçti. İsrail o zamandan beri bu tür askeri üslere, kasabalara ve kibutzlara sızma görmedi.” 1948 Kurtuluş Savaşı’nda şehir şehir çatışmalar… Dünyanın en fakir bölgelerinden birinde yaşayan bir terör örgütü, nasıl bu kadar yıkıcı bir saldırı gerçekleştirebilir?
  • içinde SİYASİJimmy Dettmer, saldırının ilk saatlerinde İsrail’e Gazze’den 2.200’den fazla roket atıldığını aktarıyor; Planlamanın aylar hatta yıllar sürdüğü düşünülüyor. “Hamas, Şeridi Mısır’a bağlayan geniş tünel ağını kullanırdı, ancak böylesine büyük bir saldırı için gereken malzemeleri, İsrail trafiği toplamadan nasıl gizlice soktu? Ve İsrail istihbaratı, Hamas’ın ‘toplandığını’ nasıl fark edemedi? binlerce ev yapımı Kassam roketi mi?’

READ  Ukraynalı elektronik direniş grubu Rusya'nın elektrik şebekesini ve demiryollarını hedef alıyor