Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya’nın silahlanma yarışında: Rapora göre Çin nükleer silahlı denizaltılarda ‘atılımlara’ yaklaşıyor

Asya’nın silahlanma yarışında: Rapora göre Çin nükleer silahlı denizaltılarda ‘atılımlara’ yaklaşıyor

HONG KONG, 9 Ekim (Reuters) – Çin’in yeni nesil nükleer silahlı denizaltıların üretimine başlamasıyla denizaltı silahlanma yarışı yoğunlaşıyor. Bu denizaltıların ABD ve müttefiklerinin onları bulma yönünde artan çabalarına ilk kez meydan okuması bekleniyor. .

Bölgesel savunma analistleri ve ataşeleri, Çin’in Tip 096 balistik füze denizaltısını on yıl sonundan önce faaliyete geçirme yolunda ilerlediğine dair kanıtların arttığını ve sessizliğindeki atılımların kısmen Rus teknolojisiyle desteklendiğini söylüyor.

Mayıs ayında ABD Deniz Harp Okulu’nda düzenlenen bir konferansta tartışılan ve kolejin Çin Denizcilik Çalışmaları Enstitüsü tarafından Ağustos ayında yayınlanan araştırma, yeni gemileri izlemenin daha zor olacağını öngörüyor. Asya’daki yedi analist ve üç savunma ataşesine göre bu sonuç inandırıcı.

Emekli bir denizaltıcı, deniz teknik istihbarat analisti ve araştırmacılardan biri olan Christopher Carlson, “Tip 096 bir kabus olurdu” dedi. “Onları tespit etmek çok zor olurdu.”

SSBN’ler olarak bilinen Çin nükleer enerjili ve silahlı balistik füze denizaltılarını takip etmeye yönelik gizli çabalar, ABD Donanması ve Hint-Pasifik bölgesindeki diğer ordular tarafından artan konuşlandırmaların ve acil durum planlamalarının ana itici güçlerinden biridir. Type 096 hizmete girdiğinde bu dürtünün yoğunlaşması bekleniyor.

Pentagon Kasım ayında yaptığı açıklamada, Çin Donanmasının, ABD, İngiltere, Rusya ve Fransa’nın yıllardır yürüttüğü devriyelere benzer şekilde, Güney Çin Denizi’ndeki Hainan Adası dışında eski Tip 094 tekneleriyle rutin olarak tamamen silahlı nükleer caydırıcı devriyeler yürüttüğünü söyledi.

Ancak Çin’in en gelişmiş JL-3 denizaltından fırlatılan füzesini taşıyan Type 094 denizaltıları nispeten gürültülüdür; bu da askeri denizaltılar için büyük bir dezavantajdır.

Gazete, Type 096 denizaltısının gizlilik, sensörler ve silahlar açısından modern Rus denizaltılarıyla karşılaştırılacağını belirtiyor. Yeteneklerdeki sıçramanın ABD ve onun Hint-Pasifik bölgesindeki müttefikleri için “derin” etkileri olacağını söyledi.

READ  Ateşkes görüşmelerinin ortasında Netanyahu, Hamas'ın ezilmesi gerektiğini söyledi

Kısmen Çin askeri dergilerine, üst düzey PLA subaylarının dahili mektuplarına ve patent verilerine dayanan bu makale, PLA’nın deniz nükleer denizaltılarının 50 yılı aşkın gelişiminin çizelgesini çıkarıyor.

Kasım ayında Çin’deki yeni Huludao tersanesinde çekilen ve yapım aşamasında olan büyük bir denizaltının basınçlı gövde bölümlerini gösteren uydu görüntülerini içerir. Bu, Pentagon’un Çin ordusuna ilişkin yıllık raporlarında belirtilen bir zaman çizelgesine göre, teknelerin 2030 yılına kadar faaliyete geçmesi için inşaatın planlanmasını sağlıyor.

Araştırma ayrıca, Rus teknolojisinin “taklitçi yeniliğine” dayanan, pompalı jet tahriki ve dahili soğutucular dahil olmak üzere belirli alanlardaki potansiyel atılımları da ayrıntılarıyla anlatıyor.

Rusya ve Çin Savunma Bakanlıkları Reuters’in yorum taleplerine yanıt vermedi.

Gemi muhtemelen Type 094’ten çok daha büyük olacak ve Rus tasarımlarına benzer şekilde motor gürültüsünü ve diğer sesleri azaltmak için karmaşık kauçuk payandalar üzerine monte edilmiş dahili bir “sal”a sahip olacak.

Carlson, Reuters’e Çin’in Rusya’nın “taç mücevherlerini” (en son teknolojisi) elde ettiğine inanmadığını, ancak Moskova’nın gelişmiş Akula denizaltılarıyla karşılaştırılabilecek kadar gizli bir denizaltı üretebileceğine inandığını söyledi.

Carlson, “Gelişmiş Akulaları bu haliyle bulmakta ve takip etmekte zorlanıyoruz” dedi.

Singapur merkezli savunma bilimcisi Colin Koh, araştırmanın Çin’in SSBN’lerini iyileştirmenin yanı sıra denizaltı karşıtı savaş yeteneklerini artırmaya yönelik gizli araştırma projelerine bir pencere açtığını söyledi.

S. College’dan Koh şunları söyledi: Singapur’daki Rajaratnam Uluslararası Çalışmalar: “Gelişmenin gerisinde olduklarını biliyorlar, bu yüzden sakinleşme ve zorlama açısından arayı kapatmaya çalışıyorlar.”

Carlson, Rusya gibi Çinli stratejistlerin, tartışmalı Güney Çin Denizi’nde yakın zamanda güçlendirilmiş varlıkları kullanarak, kıyılarına yakın koruyucu “burçlar” içinde kısa vadeli güvenlik ağlarını sürdüreceğine inandığını söyledi.

Soğuk Savaş’ın yankısı

Gelişmiş SSBN’lerin ortaya çıkması ihtimali, halihazırda yoğun olan yer altı gözetleme savaşını daha da karmaşık hale getirecek.

READ  Dünya Sağlık Örgütü, İsrail'de Şifa liderinin tutuklanması ve hasta kalmasından endişeli | İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Analistler ve askeri ataşeler, Soğuk Savaş dönemindeki “Sovyet bombacılarını” yakalamaya yönelik çabaların bir yankısı olarak, Çin denizaltılarını izlemenin, Japon ve Hint ordularının ABD, Avustralya ve İngiltere’ye yardım etmesiyle giderek daha fazla uluslararası bir çaba haline geldiğini söylüyor.

Denizaltı karşıtı savaş eğitimleri artıyor ve P-8 Poseidon alt av uçaklarının Güneydoğu Asya ve Hint Okyanusu çevresinde konuşlandırılması da artıyor.

Gelişmiş uçak, uzaktan denizaltı bulmak için akustik şamandıralar ve okyanus yüzeyini taramak gibi diğer daha gelişmiş teknolojileri kullanan Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya, İngiltere ve Yeni Zelanda tarafından işletilmektedir.

Reuters’in Eylül ayında bildirdiğine göre ABD, büyüyen Çin varlığıyla mücadele etmek için 1950’lerden bu yana çok gizli deniz gözetleme ağında en büyük revizyonu gerçekleştiriyor.

Daha sessiz bir Çin SSBN’si olasılığı, kısmen Avustralya, İngiltere ve ABD arasında yapılan ve Batı Avustralya’da İngiliz ve ABD saldırı denizaltılarının konuşlandırılmasının artmasını sağlayacak olan AUKUS anlaşmasından kaynaklanıyor. Avustralya, 2030’lu yıllara gelindiğinde İngiliz teknolojisine sahip ilk nükleer enerjili saldırı denizaltılarını fırlatmayı planlıyor.

Singapur merkezli savunma analisti Alexander Neil, “Burada harika bir aşamadayız” dedi. Hawaii’deki Pasifik Araştırma Forumu’nda yardımcı araştırmacı Neal, “Çin, ilk AUKUS teknelerinin önünde yeni nesil denizaltılarla doğru yolda; kapasite açısından eşdeğer olsalar bile bu çok önemli” dedi.

Çin’in denizaltı kuvveti teknolojik eşitliğe ulaşsa bile, önümüzdeki on yılda AUKUS’un yeteneklerine uyacak şekilde agresif ve yoğun bir eğitim alması gerekeceğini de sözlerine ekledi.

HSE Üniversitesi’nde Moskova merkezli Çinli askeri araştırmacı Vasily Kashin, raporda bahsedilen atılımları Çinli mühendislerin başarmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Çin muhtemelen Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1990’larda bazı önemli Rus teknolojilerini edinmiş olsa da, Pekin ile Moskova arasında 2010 nükleer reaktör anlaşması dışında bilinen bir paylaşım anlaşması bulunmuyor.

READ  Şiddetli yağmurlar ve sel, Dubai Havalimanı'nı sekteye uğrattı ve Amman'da 19 kişi öldü

Çin’in, Rus tasarımlarında değişiklikler yaparak ve casusluk dahil diğer kaynaklar aracılığıyla ilerleme kaydetmiş olabileceğini, ancak en yeni nesil Rus sistemlerine sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Kashin, “Çin, denizcilik alanında Rusya’nın rakibi değil” dedi. “Bu bizim için zorluk yaratmıyor, ABD için sorun yaratıyor.”

Greg Torode bildiriyor. Moskova’daki Guy Faulconbridge’in ek raporu; Düzenleyen: Gerry Doyle

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar