Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, rehineler serbest bırakılmadıkça Gazze ablukasının istisnası olmayacağını söyledi

İsrail, rehineler serbest bırakılmadıkça Gazze ablukasının istisnası olmayacağını söyledi

Henriette Choker, Didi Heun ve Nidal al-Mughrabi tarafından yazılmıştır.

KÜDÜS/GAZZE (Reuters) – İsrail Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kızıl Haç’ın dolup taşan hastanelerin “morglara dönüşmesini” önlemek amacıyla yakıt girişine izin verilmesi çağrısında bulunmasının ardından, tüm rehineler serbest bırakılana kadar Gazze Şeridi’ndeki ambargoda hiçbir insani istisna olmayacağını söyledi. “

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile dayanışmayı göstermek, çatışmanın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak ve rehineleri serbest bırakmaya çalışmak için Tel Aviv’e geldi. Yanında duran Başbakan Binyamin Netanyahu ise şunları söyledi: “Bugün, yarın ve her zaman İsrail’in yanında olduğunuz için Amerika’ya teşekkür ederiz.”

İsrail, Cumartesi günü yüzlerce silahlı kişinin çitleri aşıp İsrail kasabalarına saldırmasıyla tarihindeki sivillere yönelik en ölümcül saldırıya yanıt olarak Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas hareketini ortadan kaldırma sözü verdi.

Kan kamu yayıncısı, İsrail’de ölü sayısının 1.300’ün üzerine çıktığını, bunların çoğunun evlerinde, sokaklarda veya bir dans partisinde vurularak öldürülen siviller olduğunu söyledi. Düzinelerce İsrailli ve yabancı rehine Gazze’ye iade edildi; İsrail bunlardan 97 tanesinin kimliğini tespit ettiğini söylüyor.

Cinayetlerin boyutu son günlerde İsrail güçlerinin kasabaların kontrolünü ele geçirmesi ve evlerin cesetlerle dolu olmasıyla ortaya çıktı. Kadınların tecavüze uğradığını ve öldürüldüğünü, çocukların vurulup yakıldığını gördüklerini söylüyorlar.

İsrail şu ana kadar 2,3 milyon insana ev sahipliği yapan Gazze’yi tamamen kuşatma altına alarak ve İsrail-Filistin çatışmasının 75 yıllık tarihinde şimdiye kadarki en güçlü bombalama kampanyasını başlatarak tüm mahalleleri yok ederek karşılık verdi.

Gazze yetkilileri, bombalamada 1.354 Filistinlinin öldüğünü, 6.000’den fazla Filistinlinin de yaralandığını söylüyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Gazze’deki hastanelerdeki acil durum jeneratörlerini çalıştıran yakıtın birkaç saat içinde tükenebileceğini söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi bölge müdürü Fabrizio Carbone, “Elektrik olmazsa hastaneler morglara dönüşme riskiyle karşı karşıya kalır” dedi. Bu tırmanışın yol açtığı insani sefalet tiksindirici ve ben taraflara sivillerin acısını hafifletme çağrısında bulunuyorum.”

READ  Kraliyet ailesinin üyeleri, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümüyle Balmoral Kalesi'ne geldi.

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, İsrailli rehineler serbest bırakılmadıkça ablukanın istisnası olmayacağını söyledi.

“Gazze’ye insani yardım mı? İsrailli rehineler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik düğmesi kapatılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak, hiçbir akaryakıt kamyonu girmeyecek. İnsanlık insanlık içindir. Ve hiç kimse onlara ahlak vaaz etmesin. Katz sosyal medyada şunu yazdı: X platformu.

Ölüleri gömmek

Tel Aviv’deki görüşmelerinin ardından Blinken’ın yanında yer alan Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çarşamba günü Hamas saldırılarını “saf kötülük” olarak nitelendirdiği açıklamalarından ötürü övgüde bulundu. Biden ayrıca saldırıların “Yahudiler için Holokost’tan bu yana en kanlı gün” olduğunu kaydetti.

Blinken, Netanyahu’nun bazı siyasi muhaliflerini savaş zamanı birlik hükümetine dahil etme kararını destekledi ve ABD’nin Hamas’ın Filistin halkının gerçek isteklerini temsil etmediğini bildiğini söyledi.

Blinken’in Cuma günü Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Ürdün’ü ziyaret etmesi planlanıyor. Hamas’ın rakibi olan Abbas, Cumartesi günü İsrail’e yönelik saldırıları doğrudan kınamadı ve tırmanan bu saldırıyı Filistinlilerin şikayetlerinin göz ardı edilmesine bağladı.

Düzinelerce İsrailli, ölülerini gömmek için perşembe günü Kudüs’teki Herzl Dağı’ndaki askeri mezarlıkta toplandı.

Aileler kucaklaşırken bir yaslının, “Çağrılarıma cevap vermediğinde, tüm gücünle savaştığını biliyordum. Kaybolduğunu fark ettiğimde, bunun nasıl böyle biteceğini hayal edemedim” dediği duyuldu.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki ana şehir olan Han Yunus Hastanesi’nde bir kadın, evi bombalanan ağlayan bir kızı sakinleştirmeye çalıştı. Kız “Anne, annemi istiyorum” diye bağırmaya devam etti.

Kızı kucağına alan kadın, “Annesini arıyor. Nerede olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Gazze’deki Sahil mülteci kampında yaşayanlar enkazları çıplak elleriyle arıyor, hayatta kalanları ve cesetleri arıyorlardı. Kurtarma görevlileri, mağdurları çöken binaların altından çıkarmak için gerekli yakıt ve ekipmana sahip olmadıklarını söylüyor.

READ  Rusya ve Ukrayna büyük bir sürpriz mahkum değişimi duyurdu

Birleşmiş Milletler, son dört gün içinde en az 340.000 Gazzelinin evsiz kaldığını söylüyor. Bunların yaklaşık 220.000’i BM tarafından işletilen 92 okulda yaşıyor.

Sığınma evine dönüştürülen okullardan birinde yaşayan 14 yaşındaki Hanan Al-Attar, yakınlarına bomba düştüğünde ailesinin evlerinden sadece üzerlerindeki kıyafetlerle dışarı fırladığını söyledi. Amcası birkaç kıyafet getirmek için geri döndü ve ev bombalandığında öldürüldü.

Dedesi, “Sivillerin, kadınların ve çocukların üstündeki evleri bombalıyorlar” dedi.

Gazze’yle tek sınır kapısı bulunan Mısır, yardımların buraya girmesine izin vermeye çalıştığını söyledi.

Zorunlu askerlik hizmetinin uygulandığı bir ülkede savaş çağındaki nüfusun büyük bir kısmını oluşturan İsrailli yedek askerler, savaşa katılmak için yurt dışından ülkelerine akın ediyordu.

Bir teknoloji şirketinde çalıştığı New York’tan eski askeri tıp birliğine katılmak üzere dönen 24 yaşındaki Yonatan Steiner, “Herkes geliyor. Kimse hayır demiyor” dedi.

Taburunun konuşlandığı Lübnan yakınındaki sınırdan telefonla yaptığı açıklamada, “Bu farklı, benzeri görülmemiş bir şey, kurallar değişti” dedi.

İsrail’in atacağı bir sonraki adım Gazze’ye kara saldırısı başlatmak olabilir. Ordu sözcüsü Yarbay Richard Hecht Perşembe günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, işgal konusunda henüz bir karar verilmediğini, “ancak buna hazırlanıyoruz” dedi.

İsrail’in en zengin Arap gücü olan Suudi Arabistan ile ilişkileri normalleştirmek için bir anlaşmaya varmaya hazırlandığı ve Riyad’ın Hamas’ın sponsorluğunu yaptığı bölgesel rakibi İran ile ilişkilerini yeniden başlatmasından aylar sonra, savaş bölgedeki diplomasiyi parçaladı.

Tahran, Hamas’ın saldırılarını kutladı ancak bunların arkasında olduğunu reddetti. Biden, askeri gemi ve uçakların İsrail yakınlarına konuşlandırılmasının İran’a çatışmanın dışında kalması için bir işaret olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

(Kudüs’ten Henriette Shekar, Dedi Hayon, Maya Lobel ve Emily Rose, Gazze’den Nidal al-Mughrabi, Cenevre’den Emma Farge ve Washington ve Reuters bürolarından Jeff Mason tarafından ek raporlar. Yazan: Peter Graff; Düzenleyen: Alex Richardson, Nick Macfie ve Alexandra Hudson)

READ  Rusya, önemli doğu Ukrayna eyaletinin kontrolünü talep ediyor