Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sempatizanlar selam verip şarkı söylerken İspanya faşist kurucuyu mezarından çıkarıyor

Sempatizanlar selam verip şarkı söylerken İspanya faşist kurucuyu mezarından çıkarıyor

MADRİD (Reuters) – İspanya Pazartesi günü, Franco rejimini destekleyen Faşist Falanj hareketinin kurucusu Jose Antonio Primo de Rivera’nın cesedini buldu ve faşizm sempatizanlarının toplandığı Madrid yakınlarındaki bir dağ yamacına oyulmuş bir mozoleden çıkardı. Saygılarımızla.

Eskiden Şehitler Vadisi olarak bilinen yerleşkenin kapılarının dışında toplanan bir avuç destekçi, cesedi geçerken “Jose Antonio burada” yazan veya “Yaşasın İspanya” diyen pankartları el hareketiyle ve tutarak.

Polis, yeniden cenaze töreninin yapılacağı güney Madrid’deki San Isidro mezarlığının dışında toplanan yaklaşık 150 Falange taraftarından oluşan daha büyük bir kalabalığı durdurmakta zorlandı. Faşist selamı verdiler ve “Güneşe Bakmak” tabur ilahisini söylediler.

2019’da diktatör Francisco Franco’nun kalıntılarının kaldırılmasının ardından yapılan kazı, geçen yıl Quilgameros Vadisi olarak yeniden adlandırılan Franco tarafından inşa edilen kompleksi İspanya’nın 1936’da öldürülen 500.000 kişinin anısına bir anıta dönüştürme planının bir parçası. -39 iç savaş. .

Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Felix Bolanos Cuma günü mezar açmayı vadiye yeni bir sembolizm kazandırmanın bir başka adımı olarak selamladı.

O sırada şöyle demişti: “Orada diktatörlüğü kışkırtan hiçbir kişi veya ideoloji onurlandırılmamalı veya yüceltilmemeli.”

İspanya’yı 1923’ten 1930’a kadar yöneten diktatör Miguel Primo de Rivera’nın oğlu José Antonio, Kasım 1936’da Alicante’de solcu Cumhuriyet güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Bu, cesedinin beşinci kez gömülmesi ve dördüncü kez mezardan çıkarılmasıdır.

1939’da Alicante’de iki farklı toplu mezarda yattıktan sonra tabutu, doğudaki liman kentinden 500 km (300 mil) uzakta, İspanya kraliyet ailesinin üyelerinin gömüldüğü Madrid yakınlarındaki bir kasaba olan San Lorenzo de Escorial’e gösterildi.

Kalıntıları, 20 yıl sonra Düşmüşler Vadisi anıtının tamamlanmasının ardından tekrar taşındı ve 1975’te öldüğünde Franco’nun kendisine katılacağı katedralin sunağının altına gömüldü.

Franco biyografi yazarı Paul Preston’a göre, muhafazakar bir general olan Franco ve parlak bir çocuk olan Primo de Rivera’nın birbirlerine karşı çok az sevgileri vardı.

READ  'Hepimiz Gördük': Xi Jinping Karşıtı Protesto Çin'in İnternetini Elektriklendirdi | Çin

Preston, otobiyografisinde, Franco’nun Primo de Rivera’nın hayatını kurtaracak bir kurtarma veya esir değişimi organize etme çabalarını sabote ettiğini yazdı.

Ölümü, Franco’nun bir rakibini ortadan kaldırmasına ve Falangistlerin kontrolünü ele geçirmesine izin verdi ve onları diktatörlüğünü destekleyen daha geniş bir aşırı sağ hareket içinde gruplandırdı.

Hükümet, çoğu Franco rejiminin kurbanları olan 34.000 kişinin gömüldüğü mahzenlere isimsiz erişim sağlamak için mozole üzerinde çalışmalar yürütüyor ve ailelerin akrabalarını teşhis etmesine olanak tanıyor.

Charlie Devereux ve Emma Pinedo’nun ek raporları; David Latona’nın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.