Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ve Hamas ateşkesi yedinci güne kadar uzatma konusunda anlaştı İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

İsrail ve Hamas ateşkesi yedinci güne kadar uzatma konusunda anlaştı  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Çatışmalara verilen geçici ara en az 24 saat daha devam edecek.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin yedinci gün uzatıldığı, her iki tarafın kaynaklarının da anlaşmanın süresinin dolmasına birkaç dakika kala açıkladığı belirtildi.

İsrail ordusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalardaki geçici durgunluğun, “arabulucuların rehinelerin serbest bırakılması sürecini sürdürme çabaları ışığında ve anlaşma şartlarına uygun olarak” devam edeceğini söyledi.

Ayrı bir açıklamada Hamas, başlangıçta Cuma günü başlayan geçici ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Ateşkes en az 24 saat daha uzatılacak.

İki taraf arasında arabuluculuk yapan Katar, anlaşmanın geçmişte geçerli olan ve Hamas’ın 30 Filistinli tutuklu karşılığında günde 10 İsrailli rehineyi serbest bıraktığı koşullar altında uzatıldığını söyledi.

Telin aşağısına

İki tarafın Perşembe günü Gazze’den serbest bırakılacak İsraillilerin yeni listesi üzerinde anlaşmaya varamaması üzerine son saate kadar uzatma olasılığı şüpheliydi.

Hamas, İsrail’in, yaşayan yedi mahkumu ve grubun önceki İsrail hava saldırılarında öldürüldüğünü söylediği üç rehinenin kalıntılarını içeren önerilen listeyi reddettiğini söyledi. İsrail daha sonra Hamas’ın genişletilmiş bir liste sunarak uzatmanın önünü açtığını söyledi.

Hamas’ın elinde bulunan kadın ve çocukların çoğunun serbest bırakılmasıyla iki taraf arasındaki görüşmelerin daha da zorlaştığı görülüyor.

(El Cezire)

Filistinli grup, İsrailli erkek ve askerlerin serbest bırakılması karşılığında daha fazla sayıda kişinin serbest bırakılmasını isteyebilir.

Doha Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü’nden analist Muhammed Al-Masry, Al Jazeera’ye “Sadece birkaç sivil rehine kaldı” dedi. Bu durum ne kadar uzun sürerse, Hamas’ın sivil rehineler üretmesi de o kadar zor olacak çünkü elinde çok sınırlı sayıda insan var.”

Hamas’ın, İsrail askerlerinin serbest bırakılması karşılığında kalıcı ateşkes ve tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılması gibi çok daha büyük tavizler talep edeceğini söyledi.

READ  Ukrayna haberleri: Polonya'nın önde gelen şehirlerinde mülteciler için yer tükeniyor

“İsrail bu rehineleri geri istiyor. Al-Masry, “Soru şu: ne pahasına olursa olsun” dedi.

Gazze’de yardım

El Cezire’nin Gazze muhabiri Tarık Ebu Azum, Perşembe günkü uzatma haberinin, vatandaşların ateşkesin durumu hakkında Perşembe sabahının erken saatlerine kadar karanlıkta bırakıldığı Gazze’de bir rahatlama olarak geldiğini söyledi.

Çatışmaları durdurmanın “Gazze Şeridi’ne su, yiyecek, ilaç ve hatta yakıt da dahil olmak üzere daha fazla insani yardımın girmesine izin vermek” anlamına geldiğini söyledi.

“Her gün yeni bir uzantıdır [of the truce] Şöyle ekledi: “Filistinlilere hayatta kalmaları ve insani krizi hafifletmelerine yardımcı olacak daha fazla malzeme elde etmeleri için yeni bir fırsat verilecek.”

İsrail’in yaklaşık sekiz haftadır Gazze’ye düzenlediği bombalama ve kara operasyonunun ardından kalıcı ateşkes sağlanması yönünde uluslararası baskı arttı. İsrail saldırıları en az 15.000 Filistinlinin ölümüne, 2,3 milyonluk nüfusun dörtte üçünün yerinden edilmesine yol açtı ve yıkıcı bir insani krize yol açtı.

İsrail, 16’sı Çarşamba günü geç saatlerde olmak üzere son günlerde düzinelerce rehinenin serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı ve daha önce Hamas tutukluları serbest bırakmaya devam ettiği sürece ateşkesi sürdüreceğini açıklamıştı.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Çarşamba günü, İsrail’in 16 yıldır Gazze’yi yöneten Hamas hareketini ortadan kaldırma arayışının bir parçası olarak Gazze’ye yönelik saldırılarına eninde sonunda devam edeceği konusunda ısrar etti.

Şunu sordu: “Kaçırılan insanları geri getirmenin bu aşamasını tamamladıktan sonra İsrail savaşa geri dönecek mi?” Bu nedenle cevabım kesin bir evettir.” “Sonuna kadar mücadeleye dönmemenin imkânı yok.”