Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş ve Gazze’deki ateşkes yedinci gününe kadar devam ediyor

İsrail ile Hamas arasındaki savaş ve Gazze’deki ateşkes yedinci gününe kadar devam ediyor

Mevcut ateşkesin uzatılmasından hem İsrail’in hem de Hamas’ın kazanacağı çok şey olabilir. Ancak uzmanlar, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki askeri harekâtının eninde sonunda yeniden başlamasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında silahlı grubun 7 Ekim’de kaçırdığı rehineleri serbest bıraktığı Hamas ile İsrail arasındaki düşmanlığın sona ermesi artık yürürlüğe girdi. Altıncı ve belki de sonuncusu gün. Müzakerecilerin ardından Başka bir uzantı üzerinde çalışıyoruz. Bu da daha fazla rehinenin serbest bırakılmasına ve İsrail’in Gazze’deki askeri harekâtındaki duraklamanın uzamasına yol açabilir.

İsrail açısından uzatma, onlarca rehinenin daha geri gönderilmesi anlamına geliyor ki bu, özellikle rehinelerin ülkelerine dönmesi konusunda İsrail kamuoyunun yoğun baskısı altında olan Başbakan Binyamin Netanyahu için önem taşıyor. Hamas için bu, çatışmalara ara verme, yeniden toparlanma ve kuşatma altındaki bölgelere yavaş yavaş ulaşan yardımlardan yararlanma fırsatı sağlıyor.

Ateşkesin ilk beş gününde Hamas 81 rehineyi serbest bıraktıöncelikle kadınlar ve çocuklar. Hamas’ın İsrail’e saldırısı sırasında 240’a yakın rehine kaçırılmıştı.

İsrail, çoğu gözaltına alınan ve hiçbir zaman suçlanmayan 180 Filistinli kadın ve çocuğu hapishanelerden serbest bıraktı.

Eski İsrailli rehine müzakerecisi Gershon Baskin, bir zamanlar Hamas’ın kanallığını yapmış, CNN’e şöyle konuştu: “İsrailliler için asıl çıkar, bu rehineleri anavatanlarına geri döndürmek.” “Bütün ülke televizyon karşısında onların Kızılhaç arabalarına yüklenip İsrail’e inişini izliyor.”

Baskin, Hamas açısından sivilleri rehin tutmaya gerek olmadığını söyledi. “Bu onların lojistiği açısından bir yük” dedi ve muhtemelen sadece İsrail güçlerini rehin tutmak istediklerini de sözlerine ekledi. İsrail, silahlı hareketin kaç askerini alıkoyduğunu söylemedi ancak Baskin, Hamas’ın mevcut anlaşma kapsamında bu askerleri serbest bırakacağına dair çok az beklenti olduğunu söyledi.

Ateşkes uzatıldıkça Hamas’ın savaşın yeniden başlamasını önlemek için İsrail üzerinde uluslararası baskı oluşturulacağını umabileceğini söyleyen Baskin, İsrail toplumunun ezici bir çoğunlukla Hamas’ı tamamen ortadan kaldıracak bir çatışmayı desteklediğini kaydetti.

READ  Göç fonları konusundaki anlaşmazlık AB zirvesine nüfuz etti - POLITICO

Bu ayın başlarında İsrail’de halk tarafından yürütülen bir kamuoyu yoklaması İsrail Demokrasi Enstitüsü’nü göster Ankete katılanların çoğunluğu, “İsrail’in Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılması konusunda derhal Hamas’la müzakere etmesi gerektiğine ancak çatışmaların durdurulmaması gerektiğine” inanıyor.

İsrail’deki aşırı sağ hükümetteki bazı bakanlar, çatışmaların yeniden başlamasını sağlamak için daha fazla çaba harcıyor. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir Salı günüİktidar koalisyonunu dağıtmakla tehdit etti Savaş biterse.

Ancak müzakerelerin karmaşık olması muhtemel Hamas’ın elinde olmadığı yönünde haberler var Bütün rehinelerin arasında. Müzakerelere aşina bir diplomatik kaynak Pazartesi günü CNN’e, şu anda Hamas tarafından 40’tan fazla rehinenin tutulmadığını söyledi ve CNN daha önce tahminen 40 ila 50 rehinenin Filistin İslami Cihad veya diğer grup veya kişiler tarafından tutulduğunu bildirmişti.

Netanyahu’nun ofisi Çarşamba günü CNN’e verdiği demeçte, İsrail’in Gazze’de 159 rehinenin kaldığına inandığını söyledi.

Baskin, Hamas’ın yedi hafta sonra rehinelerin geri kalanını bulamamasının pek olası olmadığını söyleyerek, hareketin müzakereleri rayından çıkarmak için bu haberi muhtemelen yayacağını da sözlerine ekledi.

“Bu Hamas’ın bir oyalama taktiği” dedi ve grubun rehineleri görmezden gelemeyecek kadar güçlü ve Şeridi’nde çok merkezi olduğunu ekledi.