Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İstanbul’da güneydeki depremzedeler mum ışığında nöbet tuttu.

İSTANBUL, 6 Mart (Reuters) – İran Kane, Türkiye’nin güneyinde geçen ay meydana gelen depremde anne babası da dahil olmak üzere hayatını kaybedenlerin yasını tutmak için İstanbul’un merkezindeki evinin pencere pervazına bir mum yaktı.

Kane, akrabalarıyla birlikte çocukluk evinin yıkıntılarını aradığı güneydeki Antakya kentinden döndükten sonra, hayatını kaybeden 46.000’den fazla insanı anmak için sosyal medyadaki paylaşımlarıyla bir mum ışığı nöbeti başlatmaya karar verdi. Türkiye’de öldü.

“Acımı tarif edemem ama böyle bir hareketin büyümesinin en azından toplum olarak yaralarımızı sarmak ve acımızı hafifletmek için kullanabileceğimiz bir şey olacağını düşündük. Ortak acımızı daha iyi bir geleceğe çevirelim. ” dedi Kane.

Kane, “Mum burada bir metafor, karanlıktan aydınlığa geçişin bir simgesi. Bence ülke olarak buna ihtiyacımız var.”

En son güncellemeler

2 habere daha bakın

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yakındaki bir parkta, aralarında Khan’ın arkadaşları ve tanıdıklarının da bulunduğu yaklaşık 100 kişi, mum yakmak ve depremden etkilenen 11 ilin isimlerinin yazılı olduğu kartlar koymak için sessiz bir nöbet tuttu.

Gece nöbetine katılan Nevruz Tükşe Çelik, kurtarma operasyonlarının aciliyeti, yardım dağıtımı, devam eden afet ve evsiz kalan milyonlarca insan nedeniyle kimsenin doğru dürüst yas tutamadığını söyledi.

Gaziantep ve Haday illerinde hayatta kalanları arama ekiplerine yardım eden 34 yaşındaki arama kurtarma gönüllüsü Oçelik, amacının insanların anılarını canlı tutmak olduğunu söyledi.

“Bu yas bizim tarihi mirasımız olacaktır. 6 Şubat’tan sonra hiçbirimiz eskisi gibi hayatımıza devam edemeyiz.”

“Yani onların anısını yaşatmak için buradayız. Sessiz bir yas tutuyoruz. Ortak acımızı paylaşmak istiyoruz.”

Ezgi Erkoyun’un raporu; Düzenleme: Hugh Lawson

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.